SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018

SEÇİM ERTESİ NOTLARI...


TÜRKİYE genelindeki tablo neyse CHP için, Balıkesir`de de öyle.

Erdek meselâ.. Marmara sahilinin gözdesi.. CHP Erdek`te yüzde 55.9`u yakaladı. AK Parti yüzde 31.7 ile oldukça gerilerde. MHP yok denecek kadar az, yüzde 8.6`da kalmış.

Ege`nin incisi Ayvalık`ta CHP`nin oy oranı yüzde 54.3, AK Parti`nin yüzde 24.8, MHP`nin 13.1 çıkmış. Ayvalık için önemli bir bilgi: CHP ve AK Parti oylarını arttırmış, MHP`de düşüş var.

Liman ilçemiz Bandırma`da da yine CHP önde. Fakat tablo vahim. CHP 7 Haziran`da yüzde 43.6`yı yakalarken, bu kez 42.9`a gerilemiş. Buna karşılık AK Parti yüzde 30.3`den yüzde 36.7`ye yükselmiş.

CHP`nin üç milletvekili de bu bölgeden.. Mehmet Tüm ve Namık Havutça Bandırma siyasetinin bir numaralı aktörleri.. Ahmet Akın da o bölgenin çocuğu. Üç vekilin de Bandırma bölgesinden olmasına karşın CHP`nin oyları düşüyorsa, orada bir arıza var diyebiliriz.

Neyse ki Hüseyin Sarı`nın Erdek`i devreye giriyor da CHP`nin Güney Marmara ilçelerindeki ortalaması yükseliyor.

Edremit`i söylemeye gerek yok zaten; oranlar ortada.. CHP yüzde 47`yi yakalamış, AK Parti yüzde 31`de kalmış.

Burhaniye`de 2014 yerel seçimlerinde az farkla da olsa AK Partili bir Belediye Başkanı seçilmişti. Yerel seçimde AK Parti`yi tercih eden Burhaniyeli seçmen, genel seçimde yine CHP diyor. CHP yüzde 46`yı koruyor. 7 Haziran`da da aynı oranı yakalayan Burhaniye`de CHP seçmeninin partisine sadık olduğu gözleniyor.

Ne ki AK Parti`de de beş puanlık bir artış var. Yüzde 34.2`yi yakalayan AK Parti`nin MHP`den oy devşirdiği gözleniyor. Yüzde 12.7`ye düşen MHP`de 3 puanlık bir gerileme söz konusu.

Körfez`in bir diğer ilçesi Gömeç`te CHP yüzde 44.5`e ulaşmış.. Bir önceki seçime göre 1 puanlık artış var. AK Parti de yükselişte.. Yüzde 28`den yüzde 33.7`ye çıkmış. MHP ise yüzde 14.2 ile dört puan gerilemiş durumda.

Marmara Adası`nda beklenen sonuç.. Zira Büyükşehir Belediyesi adalara hiç gitmeyen hizmetleri götürdü son dönemde.. Altyapı yatırımları ile adalar halkının gönlü çelindi. AK Parti Marmara`da yüzde 39`dan yüzde 44.8`e yükselirken, CHP yüzde 39`da. CHP`de bir puanlık gerileme söz konusu. MHP ise dört puan birden kaybetmiş: yüzde 10.5.

Körfez`de AK Parti`nin kazandığı tek ilçe Havran.

Milletvekili Ali Aydınlıoğlu`nun memleketi.. Edremit, Ayvalık, Burhaniye ve Gömeç`te umduğunu bulamayan AK Parti, Havran`ı korumakla yetiniyor. Havran`da yüzde 47.5`dan yüzde 55.3`e yükselen AK Parti`nin 7 puan birden kaybeden MHP`den oy aldığı ortada. Çünkü CHP oylarını korumuş; bir önceki seçimde yüzde 25.3 alan CHP, 1 Kasım`da 25.6 ile Havran`daki varlığından taviz vermemiş.

Görüldüğü gibi sahil ilçeleri, adalar dışında CHP`nin.

Ancak AK Parti de önceki seçimlerde elde ettiği oy kazanımlarına çok fazla halel getirmemiş, aksine artış sağlamış. CHP yönetimlerinin bu durumu iyi analiz etmesi gerekiyor.

******************

AK Parti`nin Balıkesir`deki başarısında belediyelerin rolü ne?

BU kez 7 Haziran`daki gibi çatır çatır bir seçim çalışması olmadı. Giydirilmiş araçlar ve milletvekili adaylarından gelen basın bilgi notları dışında sahada etkin bir çalışma görmedik.

Balıkesir`deki seçim sürecini takip eden hemen herkes, "sanki seçim yokmuş gibi bir hava var" diyordu. Gerçekten de öyle.. Biz meselâ gazete olarak seçim moduna giremedik.. Diğer gazeteler için de aynı şey geçerli sanırım; zira sipariş yayınların dışında etkin seçim haberleri okuyamadık hiç.

Peki ne oldu da Balıkesir`de yüzde 39`dan yüzde 45.5`e yükseldi AK Parti?

MHP seçmeni bu süreçte Genel Merkez`in izlediği politikaları beğenmedi, yaratılan algı ile MHP yerine AK Parti`ye oy verdi.

MHP`nin Balıkesir`de kaybettiği oyların tamama yakını AK Parti`ye gitmiş.

Hani "CHP seçmeni MHP`ye oy veriyor" olayımız vardı.. Bu kere tam tersi olsun, MHP seçmeni CHP`ye versin deniliyordu.. Olmadı.

CHP  yüzde 34.1`di, 34.6 oldu. MHP`den CHP`ye oy gitmedi.

MHPseçmeni AK Parti`ye yazıldı.

Geneldeki gelişmeler, PKK terörü, Ortadoğu sorunu, Ankara`daki bombalı saldırılar, ekonomik istikrarsızlık ve benzeri olumsuzlukların iktidardaki partiyi yıpratması beklenir normalde. Tam tersi oldu yine; AK Parti kazandı, muhalefet kaybetti.

Demek ki CHP de, MHP de, HDP de bu süreci iyi yönetemedi. CHP için sıkıntı yok, yüzde 25`ini alıp oturdu.. MHP ve HDP kan kaybetti.

Medya etkisi, algı operasyonları, şunlar bunlar da gerekçe tabi.

Balıkesir için gerekçe ne?

Geneldeki gerekçeler dizisi neyse, Balıkesir`de de durum aynısı.

Ancak Balıkesir`deki yükselişte yerel yönetimlerin de payı olduğunu yadsımamak lazım.

Büyükşehir Belediyesi`ne yönelik sistemli yıpratma politikalarına karşın ortada gelecek vaad eden projeler var, çabalar var, çalışmalar var. İlçe belediyelerinde de vatandaş odaklı çalışmalar yapılıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur sahadaydı sürekli. İlçede, köyde, mahallede vatandaşı ikna etmek için uğraş verdi. Merkez`deki oy artışında Karesi ve Altıeylül Belediye Başkanları`nın rolü var. Milletvekili adayları çalışıyormuş gibi yaparken, Yücel Yılmaz ve Zekai Kafaoğlu gerçekten çalıştı.

Geneldeki gelişmelerin etkisi fazla da olsa, Altıeylül ve Karesi`de yüzde 44`lerden yüzde 52.3`e yükseliş, her iki belediyenin çalıştığının göstergesi bizce.

Bu arada oran çok ilginç.. Altıeylül`ün de, Karesi`nin de yakaladığı oran aynı: yüzde 52.3.

******************  

Ali Aydınlıoğlu neden seviniyor?

AK Parti Milletvekili Ali Aydınlıoğlu Edremit meydanında seçim zaferini kutluyor.

Oysa CHP Edremit`te AK Parti`yi ikiye katlamış.

Burhaniye`de CHP, Ayvalık`ta CHP, Gömeç`te CHP...

Bir tek Havran var; orası da zaten Aydınlıoğlu`nun memleketi.

Tamam AK Parti oylarında artış var ama, CHP`nin yanından bile geçmez o artış.

Hani kafa kafaya gelirsin, ya da az bir fark vardır, açığı kapatmaya azmedersin falan.. O da yok.

Açık kapanmamış.

Aydınlıoğlu çıkmış Cumhuriyet Meydanı`na, zaferi kutluyor!

Balıkesir`de 1 Kasım seçimlerinin en ironik hadisesi bu.

 

*********************

 Recep Çetin`i tanımaya fırsatımız olmadı

7 Haziran`da duyduk ilk kez ismini.. Onkoloji profesörü bir hekimdi. Balıkesirli`ydi; ama gençlik yıllarından bu tarafa hep dışarıda yaşamıştı.. Balıkesirli O`nu tanımıyordu.

MHP, 7 Haziran`da ikinci sıradan aday gösterdi.. Seçildi, milletvekili oldu, Meclis`te yemin etti.

O süreçte tanıyamadık kendisini.. Bir kez sohbet etme imkanımız oldu, sonra görmedik.

1 Kasım`da MHP ile birlikte Recep Çetin de kaybetti. Beş aylık bir milletvekilliği deneyiminden sonra yeniden hastaneye dönüş yapacak.

Recep Çetin, bu beş aylık süreçte kendisini tanıtma ihtiyacı da duymadı. Ne genel siyasete, ne kent siyasetine girdi.. İsmi vardı, kendisi yoktu.

Şimdi yine yok...


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 623