SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • İKTİDARIN ADAY LİSTESİNE DAİR...

İKTİDARIN ADAY LİSTESİNE DAİR...    MEYDAN / Ş . TARIK SÜRMELİOĞLU

A a  + - 

     AK Parti´nin milletvekili aday listesi için "en doğru sıralama" diyeniniz var mı?

Dünden beri kaç kişiye sordum; biri bile "iyi liste" demedi.

      Neden?

      Parti tabanının genel eğilimi yok sayılmış da ondan.

      Ne gerek vardı o zaman eğilim yoklamalarına, sivil toplum örgütlerini toplayıp oy verdirmelere, anketlere falan.

      Hâttâ mülakat bile lüzumsuz.. Yap listeyi, gönder Balıkesir´e.

      Öyle Ankara´ya gidip gelmeler, genel merkez görüşmeleri, yemeler, içmeler, otelde konaklamalar; yanında götürdüğün adamların günlük mesarifi falan.. Tomarla para.

      Erkek adaylar kaç tane takım elbise, gömlek, kravat, ayakkabı falan aldı mecburen.. Hele kadın adaylar.. Mağazaları talan ettiler billahi.. Masrafa bak şimdi!

      Bunun bir de tabandan oy isteme turları vardı.. İlçeye git, köye git, mahalleye git; üyeyi bul, destek iste.. Benzin mazot su gibi aktı.

      Afişler, broşürler, stüdyo çekimleri, medya reklamları, aday adayına özel videolar.. Hepsi para.

      Haftalardır oradan oraya koşuşturanları at.. Ne partilinin, ne sokaktaki adamın yüzünü bir kere görmediği isimleri listeye koy.

      

      ***

      KADIN aday adayları açısından büyük yenilgidir bu liste.

      "Üç kadın aday var; diğerlerinde bir tane bile yok ama" diyeceksiniz.

      İkinci ve dördüncü sıradaki adayları tanıyanınız var mı?

      İkinci sıra Sema Kırcı MKYK Üyesi, Başbakanlık danışmanı imiş.. Bandırma dolaylarından.

      Bu ismin listede yer alacağı söylentileri uzun süredir vardı.. Genel Merkez kontenjanı deniliyordu.

      Fakat Bandırmalılar sürekli ismini duydukları Kırcı´yı hiç tanımıyorlardı. Pazar günü Bandırma´daydık; bol bol siyaset konuştuk eşle dostla.. Konuştuklarımızın biri bile tanımıyor kendisini.

      Bundan sonra tanıyacaklar.

      Dördüncü sıra adayı Ayşe Kardaş.. Gönen dolaylarından. 

      O da bir bürokrat.. Başbakanlık´ta.. 

      Aday adaylığı sürecinde partide, sokakta, mahallede, arastada gören pek yok. Tepeden inme yani. Genel Merkez´in tercih ettiği iki kadın aday, parti tabanının tercihi değil.. Ankara´yı ezbere biliyorlardır; Balıkesir sıkıntılı.

      

      ***

 MAHMUT Poyrazlı´yı ilk sıraya yazdılar. Başlangıçta "O´nun işi olmaz" deniyordu.. Kime sorsanız "şansı yok" yanıtını alıyordunuz. Ne olduysa son dönemde oldu, ilk sıradan aday gösterildi.
      Güzel konuşur, iyi mesaj verir.. Ama ağır bir isim. Seçilme garantisi yüzde yüz.. Şimdiden Milletvekili diyebilirsiniz. Ne ki, çok etkili bir vekillik dönemi olacağını sanmıyorum.. İl Başkanlığı görevi süresince gölgede kaldı.. "Aradığınız kişiye ulaşılamıyor" durumlarıyla çok karşılaşacaksınız.
      Üçüncü sıraya yazılan Ali Aydınlıoğlu, üçüncü dönem için aday şimdi. Kendi bölgesi Körfez´de etkili bir siyaset yürütemedi.. Silik, sessiz bir vekillik döneminden sonra, yine aynı formatta bir dönem daha geçireceğine kuşku yok. 
      
      ***
      AK Parti´nin Güney Marmara´yı boş bıraktığını düşünüyorum. İki kadın adayın o bölgede olması, AK Parti Güney Marmara´da var" anlamına gelmez. 
      CHP´nin ilk üçü Güney Marmara´da.. Dişli isimler.. Biri mevcut milletvekili.. Namık Havutça.. Meclis´in en etkili vekillerinden biri hem de. Birinci sıradaki Mehmet Tüm, sadece Bandırma´da değil, Körfez´de de oldukça etkili. CHP içinde önemli bir kitlesi var. Bandırma´da partiiçi çekişmeler ekseninde çok eleştirilen bir isim olsa da, gücünü her daim korumayı başarıyor. Her an her yerde olabilen bir özelliğe sahip. 
      Gönenli Ahmet Akın, geçen dönem listenin dördüncü sırasındaydı.. Bu dönem ikinci sıraya yerleşti. Önseçimde gösterdiği başarı, kişisel çabasının ürünü. Seçinmden seçime piyasaya çıkanların aksine, dört yıl boyunca Balıkesir´de köşe bucak koşturan bir politikacıydı. 
      MHP de Güney Marmara´yı dikkate almadı. Aday listesine bakınca öyle anlaşılıyor. Bu durumda zaten CHP´nin etkili olduğu bölgede, üç dişli adayla başa çıkabilecek bir aday profili lazımdı AK Parti için. 
      O profile en uygun isim Cemal Öztaylan´dı. Tamam, yıpranmışlığı var, çok tepki çekiyor falan ama.. Hem bölgeyi, hem insanı, hem siyaseti en iyi bilen de Öztaylan´dır yani. Açıkça söylemek gerekirse, son ana kadar listenin ön sıralarında olacağı tahmin edilen Gönenli Emin Mehmet Karatan´ı koysalardı listeye, yine boşluk dolmayacaktı. 
      
      ***

GEÇEN dönem sekize, bu dönem yediye yazılan kadın aday Hilal Demirözer sosyal medyadan feryad ediyor.. "Hiç bir şey olmamış gibi davranmak ancak taşlara mahsustur" diye yazmış meselâ.
      Demek ki yerini beğenmemiş. 
      Kimi o sıraya yazsalar zaten beğenmezdi.. Kim olsa, "burası benim yerim değil" derdi. Bu işin fıtratı böyle...
      Merkez´den aday tayinine en başında razıysan, yazıldığın sıraya ses çıkarmayacaksın.. Siyaset uzun soluklu bir olay; yarını tüketmemek lazım geçici öfkelerle.
      Ama yine de memnun değilsen, çekilirsin adaylıktan.
      Yedinci sırayı dolduracak bir isim bulunur yani.
      
      
      
      ****************
      
      
      Her dönem Ayşe!
      
      BALIKESİR kadın milletvekili fakiriydi bir zamanlar. Erkek egemen siyasette kadının adı da yeri de yoktu.
      Sonra bir baktık, kadınlar boy göstermeye başladı.. Üç dönemdir kadın milletvekillerimiz var.
      Bir önceki dönemde AK Parti´den Ayşe Akbaş vardı meselâ.. Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olarak Balıkesir´e geldiğinde, arkasında durup poz vermesiyle hatırlıyoruz.. Bir de o pozu verirken ağzında cak cak sakız çiğnemesini...
      Ne yalan söyleyeyim, bir etkisini görmedik kendisinin. 
      Bu dönem de bir Ayşe vardı Meclis´te.. CHP Milletvekili Ayşe Nedret Akova. Gerçi biz O´na ikinci ismiyle hitap ettik hep ama, sonuçta ilk adı Ayşe.
      Hakkını verdi mi vekilliğin?.. Vermedi diyemeyiz.. Muhalefet milletvekili olarak gereken neyse yaptı. Tek eksiği seçim bölgesini çok ihmal etmesiydi. 
      ..ve yeni dönem. Yani 7 Haziran sonrası.
      CHP´de de, MHP´de de kadın aday yok.. AK Parti üçledi.. 2, 4 ve 7´nci sıralara kadın aday koydu.
      Dördüncü sırada bir Ayşe daha var.. Ayşe Kardaş. Tanımıyoruz kendisini.. Bu seçimde AK Parti dördüncü vekillik için çok asılmak zorunda.. Seçim çantada keklik değil. O sebeple Ayşe Kardaş´ın çok çalışması gerekiyor. 
      İki dönem üst üste iki Ayşe yolladık Balıkesir´den.
      Üçüncü dönem için bir Ayşe´miz daha olacak mı, 7 Haziran akşamı göreceğiz. 

  
      
      
      
      ********************** 
      
      
      İsmail Ok aday olursa...
      
      KİMİ MHP´liler ve kimi MHP örgütleri, İsmail Ok´un adaylığına sıcak bakmıyordu. Milletvekili aday listesinde olmasını istemiyorlardı. 
      Çok duyduk şu sözleri: "İsmail Ok aday olursa toplu istifa ederiz..."
      İsmail Ok MHP birinci sıra Milletvekili adayı..
      Şu vakte kadar istifa haberi gelmedi. 
      
      
      
      ************************ 
      
      
      CHP tabanın sesini dinleyen tek parti oldu
      
      GÖRDÜK aday listelerini.. AK Parti ve MHP tepeden inme yaptı sıralamaları. Parti tabanlarının dahli yok.. Olmadığı belli zaten.
      Bir tek CHP.. Adaylarını önseçimle belirledi Balıkesir´de. Sandıktan çıkan sıralama, aynısıyla YSK´ya teslim edildi. Tamam, o listenin de tartışılacak çok yanı var.. Ama sonuçta tabanın dediği oldu.


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 833