SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 15.10.2018

BANDIRMA´YI ŞIMARTMAK...


CHP´nin Balıkesir´deki önseçim sonuçlarını sosyal medyada yorumlayanların ortak görüşü şu:
      "İlk üç sıra Bandırma; Merkez ve Körfez yok.. Bu listeyle CHP´nin Balıkesir´de şansı yok."
      2011 genel seçimlerinde de ilk sıra Bandırma´ydı.. Herkes "Merkez olmalı" diyordu.. CHP´nin Balıkesir´de kan kaybedeceği konuşuluyordu.
      Ne oldu?
      Az farkla dördüncü milletvekilini kaçırdı CHP. 
      Bu önseçimde ikinci sıra çıkan Ahmet Akın, 2011´de az daha milletvekili oluyordu.
      İlk üçün Güney Marmara´dan olması elbette CHP tabanı için sıkıntı verici bir durum. Gönül istiyor ki, ilk sıra Merkez, ikinci sıra Bandırma, üçüncü sıra da Körfez olsun.
      Denge bu şekilde korunsun.
      Peki, sen Merkez´de üye çalışması yapmazsan.. Buna Karşılık Bandırma ve Körfez´de üye sayısı her geçen gün artarsa.. Merkez´de nal toplarsın.
      Merkez´in aday adaylarını da iyi analiz etmek lazım. 
      Bunların çoğu, önseçimin favori aday adayları için takozdu.. Tabanda hiç tanınmayan nicesi bilmem şu kadar bin küsur oy alabilmişse, "benimle birlikte şu arkadaşları da işaretleyin" talimatının eseridir.
      
      ***
      MERKEZ bu kez dördüncü sırada temsil edildi. Dr. Fikret Şahin dördüncü sıradan listeye girmeyi başardı. İrfan Barış, Orhan Sür, Ergün Aydoğan, Ali Kemal Deveciler, Ömür Boyuer gibi yıllardır CHP´de siyaset yapan isimleri geriye düşürdü. Bunda tartışılacak ittifakların, pazarlıkların ve önü kesilmesi istenenlere karşı uygulanan blok hareketlerin etkisi var elbet. 
      
      ***
      KÖRFEZ´in geriye düşmesi de apayrı bir analiz konusu olmalı. Çok fazla aday adayının çıktığı Körfez´de zaten toplu hareket edilmesi beklenmiyordu. Her birinin kendini bölgesel güç olarak gördüğü bir ortamda, güçler çarpışması yaşandı. Körfez başarı odaklı bir strateji geliştirmek yerine birbirini yemeyi tercih etti. Sonuçta Ali Kemal Deveciler´le beşinci sırada temsil hakkı elde edebildi. Altıncı sırada da yine Körfez var: Ensar Aytekin. Ancak her iki isim de genel ve yerel seçim sonuçlarına bakıldığında seçilebilecek yerde değiller.
      Geçen dönem Nedret Akova ile Meclis´te temsil edilen Körfez, CHP için bir mucize olmazsa, yeni dönemde temsilci gönderemeyecek gibi görünüyor. 
      
      ***
      ´KİM kimi kesti, kim kiminle ittifak yaptı, hangisi çok para harcadı, hangi aday adayı kimin dengelerini bozdu´ türü dedikodu formatlı kritiklere çok gerek yok şu anda. Sonucu iyi okumak gerekiyor. 
      Özellikle Güney Marmara - Balıkesir çekişmesi açısından hem CHP´nin, hem diğer partilerin önseçim sonucunu çok detaylı analiz etmelerinde yarar var. 
      CHP´de ilk üçte Bandırma´nın olması, Güney Marmara´yı şımartacaktır. Nitekim, geçen gün Bandırma´daki oda, borsa ve derneklerin düzenlediği bir toplantıda Bandırma´nın il olma isteği yine dillendirildi.
      Söylenen o ki, Bandırmalılar "Balıkesir siyasetini biz belirliyoruz" havasına girmişler yine. CHP´nin ilk üç sıra adayının da Bandırma´dan çıkması bu şımarıklığın dozunu arttırmışa benziyor.
      Balıkesirspor´un Süper Lig´de tutunamaması, il merkezinin siyasete hakim olamaması, Büyükşehir´in Bandırma´ya bir şey kazandırmadığı iddiası, 17 Eylül Üniversitesi´nin kurulmasıyla ilgili karar falan.. Bunlar Güney Marmara´nın kozları. 
      
      ***
      Bu saatten sonra CHP´yi Güney Marmara´da dizginleyemezler. CHP´yi kıracak tek yer Körfez olur. Listeye tepki, belli bir kitleyi HDP´ye yöneltebilir.. Belli bir kitle de MHP´yi tercih edebilir. Bu noktada AK Parti ve MHP´nin Körfez´de daha etkili adayları tercih etmesi gerekir. 
      
      ***
      CHP´nin ilk üç sıra adaylarını uyaralım:
      Balıkesir - Bandırma çekişmesinde taraf olmasınlar. Mevcut Milletvekili Namık Havutça dört yıllık süreçte ´Bandırma Milletvekili´ olduğunu sık sık dillendirdi. Bandırma, Havutça´nın önceliği; bunu biliyoruz. 
      İlk sıra adayı Mehmet Tüm de Bandırma odaklı bir politikacı. Körfez´de de etkili olduğunu bildiğimiz Tüm için il merkezi ikinci planda kalır. Gönenli Ahmet Akın, ön plana Balıkesir´i çıkarıyor, il merkezini önemsiyorsa da, Güney Marmara dengeleri içinde kendi bölgesinden taraf olacaktır. 
      Seçim çalışmalarında Bandırma bölgesine odaklanırlarsa, CHP için handikap olur. Hele de seçim turlarında Bandırma´nın genel olarak ´Balıkesir´den ayrılma´ fikrini dillendirip destekleyen mesajlar verirlerse.. Merkez´de CHP´nin şansını tüketirler.
      Bu noktada Merkez´in adayı Fikret Şahin´e büyük görev düşecek. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1693