SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 15.10.2018

AMBULANS YOK


 HER bayram Körfez´de insan ve araç yoğunluğu malumunuz.
      Tek tek sayamayız ama, bizim evin önünden her dakika yüz araç geçiyorsa.. Altınoluk - Akçay arası kilitlenmişse.. Güre´den Akçay´a kırkbeş dakikada gidebiliyorsanız.. Otoparklarda "biri çıksa da ben girsem" diye uzun uzun bekliyorsanız.. Ara sokaklarda yarım arabalık park yeri derdine esnafla karakolluk bile oluyorsanız.. 
      İncik boncuk derdine önünüzde ardınızda yürümeye çalışan binlerce insanla istenç dışı temasta bulunmak zorunda kalıyorsanız.. Kırk derece sıcağın geceyi cehennemleştirdiği bir nem ortamında insan vücutlarından yayılan acı baharat kokularının buharında nefes darlığı çekiyorsanız.. 
      
      ***
      Akçay kordonunda, Altınoluk sokaklarında iğne atsan yere düşmeyecek kadar yoğunsa insan trafiği.. Market rafları boşalmış, vicdan muhakemesini öte tarafa bırakan esnaf ´indirim´ adıyla fiyatları ikiye katlamışsa.. Taşlı, çakıllı, yosunlu plajda bir şezlong kapabilmek için cinayet işleyecek derecede kendinden geçiyorsa insan..
      Hani, tüm bunlar ve sayamadığımız etkenleri birleştirip kafayı sıyırma noktasına gelebilecek bir vatandaşın, "sizi bana sayıyla mı verdiler laaayn" narasıyla sağa sola saldırması büyük olasılıksa artık..
      
      ***
      YA DA dükkanının önüne araç park ettirmemek için bira kasaları yerleştirip caddeyi mülkiyetine geçiren esnafın tacizkâr tavrı, kolluk kuvvetlerince ´haklılık´ merkezine oturtuluyorsa.. O kolluk kuvveti (jandarma) vatandaşın şikayetine taa bir saat sonra yanıt veriyor ve kendi mantığının hüküm verdiği kolluk mahkemesinde işgalciyi haklı buluyor, size efeleniyorsa.. 
      
      ***
      HEPSİNDEN mühimi; meselâ muhterem valideniz tüm bu hengameden etkilenip fenalaşıyor, kaldırıma sırtüstü düşüp bayılıyorsa.. 112 Acil´i dakikalar sonra düşürüp durumu anlatıyor ve bir ambulans istiyorsanız.. 112 Komuta Merkezi, "ambulansımız yok, kendi aracınızla götürün hastaneye" yanıtıyla sizi çıldırtıyorsa.. O sinirle şak diye telefonu kapatıp keşmekeşlik ortamda park edebildiğiniz aracınızı yerinden nasıl çıkaracağınızı düşünürken; bir yandan da muhterem validenize müdahale edememenin iç sıkıntısıyla panikatak haldeyseniz.. O sıra, Allah tarafından bir vatandaş koşup gelip, "ben doktorum; şu dilaltını verin, birazdan kendine gelir" diye yardımcı oluyor ve siz bu tesadüften "çıkmayan candan ümit kesilmez" felsefesinin doğruluğunu örnekliyorsanız..
      Yani, Körfez´in yaz sezonu hengamesinde yaşamınız tesadüflere bağlıysa artık..
      Ben böyle tatilin içine tüküreyim!
      
      ***
      EN çok da 112´nin yanıtı ilginçti: "Ambulansımız yok, kendi aracınızla götürün hastaneye..."
      Kazalar, ani rahatsızlıklar falan derken, 112 ambulanslarının her yere anında erişebilme imkanı yok tabi.. Ama, yaz döneminde Körfez nüfusunun ona yirmiye katlandığı bir ortamda, güz dönemindeki kapasiteyle çalışıp, sonra da "hızır acil" muhabbeti yapmanın çok anlamı yok.
      "Ambulans yok" karşılığına sinirlenip kapattığınız telefon acı acı çalıyor..
      112´den arıyorlar.
      "Telefonu yüzümüze kapatamazsın" diye fırça atıyorlar!
      Ne yaparsınız bu durumda?
      Muhterem valideniz fenalaşmış, yerde yatıyor.. Etrafına toplanan insanlar dondurmalarını yalayıp film izler gibi izliyor olan biteni.. Çekirdek çıtlatıcılar da var tabi...
      "Aha işte, bi daha kapatıyorum; n´oldu, mosmor oldun di mi" türü sokak ağzıyla yüksek gerilim hatlarını koparmak da var ya, neyse...
      
      ***
      112´cinin "kendi aracınızla en yakın hastaneye götürün" talimatı kulağımızda..
      Bulunduğumuz yere en yakın hastane Ekin Tıp Merkezi.
      Altınoluk´un yaya ve araç trafiğini aşıp Ekin Tıp´a erişmek yarım saatimizi alıyor.
      Bina karanlığa garkolmuş.. Kapıyı tıklatıyoruz; bir görevli çıkıp geliyor: 
      "Kapalıyız!"
      Zaten kapıya yazmışlar; "Tıp merkezimiz 08.00 - 00.00 arası hizmet vermektedir..."
      Pardon, görmedik!
      Yüzbinlerca insanın tatil için koştuğu Körfez´de, bir tıp merkezinin "kapalıyız" diye vatandaşı selamlaması ne tuhaf...
      
      ***
      GEÇMİŞ bayramınız kutlu olsun.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 921