SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • MİNARE ÇALINDI, KILIF DA GEÇİRİLDİ!

MİNARE ÇALINDI, KILIF DA GEÇİRİLDİ!


Kamuoyunun ne kadar bilgisi var bilmiyorum ama geçenlerde Bandırma Belediyesi ile Bandırma Basketbol gençlik kulübünün arasında imzalanan YAP-İŞLET-DEVRET modeli projenin altyapısı tamamlanıp törenle kamuoyuna duyuruldu.
Dışarıdan bakıldığında kentimiz için gençlik ve spor adına olumlu gibi görünen projenin incelediğimizde ve ilişkiler ağını çözdüğümüzde hiç de öyle göründüğü gibi olmadığı anlaşılıyor.

Argo jargonla bu modelin adı şöyle olmalıydı, VER-İŞLETSİN-İNDİRSİN modeli yani günümüzün ve dönemin revaçta olan modeli.
Dilim döndüğünce anlatacağım ve soracağım. Umuyorum ki her sorunun yanıtını sizlerde içinde bulacaksınız.

Bandırma Belediyesi PAŞAKENT’İN kendisine ait olan en güzel yerlerinden birini başında Bora Öziş’ in olduğu BANDIRMA SPOR VE BASKETBOL gençlik spor kulübüne veriyor. Yer 2.7 dönüm. Buraya yüzme havuzu, kapalı spor salonu, kafeterya vs. gibi tesisler yapılacak. Ve 3 yıl yapım süresini saymazsak 20 yıllığına spor kulübüne tahsis ediliyor. Bandırma için bir ihtiyaç olduğu kesin. Buraya kadar herhangi bir gariplik yok.

Ancak sözleşme okunduğunda Bandırma halkının aklıyla alay edildiğini, bir belediye mülkünün kişi ya da kişilere nasıl pervasızca peşkeş çekildiğini kolayca anlayabiliyorsunuz. Evrensel bir hak olan insanların spor yapma hakkı bile iğrenç bir şekilde suiistimal edilerek ranta dönüştürülüyor.
Neyse, sözleşme öylesine açık ki ve bu sözleşmeyi düzenleyenler ne kamu vicdanı ne hukuk karşısında öylesine duyarsızlar ki…

Öncelikle sözleşmenin başında belirtilen akitteki gibi bu 2.7 dönümlük yer spor kulübüne falan verilmiyor, spor kulübü üzerinden BORA ÖZİŞ’İN sahibi olduğu şirkete tahsis ediliyor.

Sözleşmenin 17. Maddesinin İ- fıkrası aynen şöyle diyor; Kiracı kiralanan içinde ve dışında, üstünde yapılacak yapıyı 3. Kişilere yaptırabilir.
17. maddenin A- fıkrası ise olayın gerçekte ne olduğunu sarih biçimde açıklıyor; kiracı, mecuru bir başkasına devir edebilir, kısmen veya tamamen başkasına kullandırabilir, ortak olabilir, ortak değiştirebilir.

İnsan içinden “EL İNSAF” diyor. Proje spora hizmet adına böylesi vicdan ve hukuk tanımaz bir şekilde düzenleniyor ve yine insan düşünmeden edemiyor, bu nasıl cesaret, bu nasıl keyfilik, bu nasıl sosyal demokrat anlayış?
Bandırma Belediyesi hikmeti kendinden menkul fazla kurnaz!
Siyaset oyuncusu BORA ÖZİŞ’e Bandırma’nın en güzel yerini altın tepsi içinde sunuyor.
Ayrıca BORA ÖZİŞ’ in Sedat Pekel döneminde aynı yer ve proje için Pekel’in kapısını yıllarca aşındırdığı ama Pekel’ den sürekli RET yanıtı aldığı da biliniyor.

SORULAR
1-) Bandırma Belediyesi kentin gerçekten ihtiyacı olan bir projeyi niye kendisi yapmıyor da şahsa yaptırıyor. Şahıs belediyeden ekonomik anlamda daha mı güçlü?

2-) Tesisin önemli işleri arasında bulunan temeli ortaya çıkarmak için belediyenin çalışması ve kamu olanaklarını şahıs adına kullanması ne anlama geliyor?

3-) Sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir partinin belediyesi, kamuya ücretsiz sunacağı temel bir hizmeti şahsa ya da şirkete devrederek niye halkın üzerine artı bir maliyet yükleyip, özel şahsın ya da şirketin şu an hesap edemeyeceğimiz kadar rant elde etmesine izin verebiliyor?

4-) MHP’li meclis üyesinin konu hakkındaki söyledikleri Sosyal Devlet anlayışına sizden çok daha yakın. AK Parti İlçe Başkanının söyledikleri ise yenilir yutulur değil.

5-) Herhangi bir vatandaş elinde harika bir projeyle size başvurduğunda, o insan ya da insanlara böyle paha biçilmez yerler için aynı sözleşmeleri yapacak mısınız?

Bu sözleşme acilen yargıya intikal etmeli ve bu usulsüz, kamu vicdanını yaralayan sözleşme idari mahkeme tarafından durdurulmalıdır.
Dursun Mirza eskiden arkadaşımdı. Son birkaç yılda bütün bu icraatlarını ve iddialarını, bana söylediklerinde “hadiyin lan” diyordum. Ancak birebir yaşadıklarım ve tanık olduklarımdan sonra kendisinin iktidar hırsıyla nasıl bir değişim geçirdiğine yakinen tanık oldum.

2 dönemlik CHP iktidarında ve geçmişinde neler yaşandı, kimler kimler ana avrat küfürleştikten sonra ittifak içine girdi? Gerçekten çıkarsız hizmet edenlerin kafası nasıl kopartıldı? Parti içinde klanlar nasıl oluşturuldu? Yıllardır bu olup bitenleri, bütün ayrıntılarıyla önümüzdeki günlerde anlatacağım.
Eminim şaşıracaksınız…

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 329