SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018

MERHABA BANDIRMA!


Yakın zamanda BAÇEP nezlinde Bandırma’nın çevre sorunlarına yanıt aramak için yeniden hareketli bir biçimde çalışmaya başladık. Yeniden Bandırma ve bölgenin sorunlarına yanıt aramak ve küçük bir adım dahi olsa gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Çünkü, biz bu şehirde yaşıyoruz ve biz bandırmalıyız. Taşına, toprağına, rüzgarına, kokusuna sevdalıyız. Ekmeğimizi, suyumuzu, sevdamızı, davamızı bu şehrin içinde yaşıyoruz, bu şehir biziz. Bugün hayatını Bandırma’da devam ettiren binlerce öğrenci arkadaşım var ve bu şehirden gitmekten, kurtulmaktan bahsediyorlar. Gerçekten kurtuldukları zaman bir şeyleri değiştirebileceklerini düşünüyorlar. Bunu derinine indiğimizde ise Bandırma’nın zamanının, içinde yaşayan insanlardan geri olduğunu görüyorum. Bandırma neden yerinde saymaya devam ediyor? Neden içinde yaşayan insan topluluğuna yetemiyor?

     Bandırma terk edilmiş bir şehir misali bir köşeye atılıp bırakılıyor ve bir siyasettir rant kavgasıdır akıp gidiyor. Kazanılması gereken bir şehir, insanlar, rütbe, bir siyasi konum var. Bir sahip olma kavgası var. Bandırma’ya ne yazık ki yıllardan beri bakan soran yok. Bandırma’nın ağız dalaşına birilerinin rant kavgasına, birbirlerini çekememezliğine ihtiyacı yoktur. Bandırma halkı yıllardan beridir bunlardan yorulmuştur. Bandırma’nın hizmete ihtiyacı vardır, rahat bir nefes almaya, insanların zamanını değerlendirebilecek, sanatçıların Bandırma’yı işleyebilecek, yazarların Bandırma’yı rahatça yazıp eleştirebilecek, çocukların kahkahalarla şendiği hayat alanlarına ihtiyacı vardır. Bağrışın, küfrün, fitnenin, rantın, dedikoduların olmadığı temiz bir siyasete ihtiyacı vardır. Ancak, ne yazık ki iş yapanın da önünü kesiyorlar, doğru konuşanın ağzını kapatıyorlar, onları duyanların kulaklarını kapatıyorlar, görmelerini istediklerini göstermeye çalışıyorlar. Bandırma artık bunlara doydu!

    Bandırma hizmete yıllardır aç bir şehirdir. Bu gereksiz ağız uğultularının arasında Bandırma’nın çığlıklarını duyamıyoruz, bu hale getiriliyoruz. 5 yıllık koltuk sevdasına bu şehri kurban etmenin derdine düşmemeliyiz.

     Bandırma o güzel tarihi binalarından birisini ele almak istiyorum. Bandırma’da ki hamamın yanında Belediyenin restore ettiği bir tarihi yapı vardır. O yapı yıllardır orada değerlendirilmemek üzere mahkum bırakılmış ve gözden ıraklaştırılmıştır. Yıllardan beridir önünden geçerim ve şu ya da bu olabilir diye içimden geçiririm. Ve hiç mi bir proje düşünmezler bunun için diye düşünüyorum. Tarih kokan binaların bu kadar hoyrat kullanıldığı bir şehirde nasıl yaşıyorum ben diyerek de isyan etmiyor değilim? İstanbul’u, Bursa’yı vs. bundan hayat alanı olarak görüyoruz. Çünkü, bandırma halkının tarihiyle bütünleşmeye, denizinin güzelliğine, sokaklarına, mis gibi ıhlamur kokularına ihtiyacı var. Bandırmalı gençlerin başka şehirlere yönelmelerinin bir nedeni budur.

     Önümüzde ki süreçte Bandırma Çevre Platformu ve Olimpos Rıhtımı Sakinleri’yle beraber Bandırma’nın bu aşılmaz zannedildiği, önyargıların sarıp sarmaladığı kabuğundan ayıracağız. Zamanımız ve vaktimiz olduğu sürece düşünmeye ve yaratmaya devam edeceğiz. Bandırma’yı sevdalı gözlerle izleyen, bandırmanın rüzgarına ve kokusuna, insanına, hayvanına, ağacına, işsine-emekçisine ve biz gelecek nesillere en güzel Bandırma’yı bırakmak için çalışacağız. Bandırma’yı kirli çamaşırlarından kurtarmak elimizden geleni yapmak vatandaşlık görevimizdir. Bandırma’nın düşünen ve yaratan, ruhunu ortaya koyan alanlara, sokaklara, yeni hayat alanlarına ihtiyacı vardır. Bandırma’nın yeni bir bakış açısına, at gözlüklerini takmayan, yeni Dünya düzenine ayak uydurmaya ihtiyacı vardır. Bandırma’nın geçmişini sisli bulutlara hapsetmeyi sürekli kılan poyrazlara ihtiyacı yoktur. Bandırma’nın geçmişini gün ışığına çıkartacak, sisli bulutları ve boş lafları ve işleri süpürecek poyraza ihtiyacı vardır. Bandırma’yı gelecek kuşaklara, gelecek Türkiye’ye, gelecek dünya düzenine taşıyacak nesillere ihtiyacı vardır. BAÇEP ve Olimpos Rıhtımı Sakinleri olarak Bandırma ve Bandırmalılar için buradayız. Yeni Bandırma’ya Merhaba!

  

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1211