SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Eğitim ücretsiz ve üniversiteye giriş sınavsız olmalı!

Eğitim ücretsiz ve üniversiteye giriş sınavsız olmalı!


İlköğretim, ortaöğretim derken sonuç da yaşamımda her zaman önemli bir yeri olacak ŞMG Lisesini bitirdik ve mezun oldum.Ancak, lise defterini ben ve arkadaşlarım kapatmasına karşın derdimiz, mücadelemiz bitmedi.

Zaten daha elimize mezuniyet belgelerimizi bile alamadan yüksek öğrenim yolunda hepimizin kavgası çoktaan başlamıştı. Bir çok arkadaşımız okul dersane arasında  koşuşturup dururken ilk dökülmeler YGS  ile başladı.

Bandırma’da İİB Fakültesi 17 Eylül Üniversitesi olmasına rağmen, tüm Balıkesir’de öğrenciler YGS,LYS için Balıkesir’e taşındı.İnsanların ve öğrencilerin çektiği yol çilesini anlatabimlem mümkün değil.

YGS’den sonra LYS de bu kez on  binlerce öğrenci döküldü. YGS ve LYS’den  istediği puanları alanlar, sıralamaları belli olanlar ise günlerdir rehber öğretmenlerin kapılarını ayşındırarak, nereye nasıl yerleişebileceğinin şimdi arayışı içinde. Biliyorum ki, bu aşamada da binlerce öğrenci hayallerine veda ederek, hiç istemediği  okulları tercih edecek. Yani dökülme devam edecek!

Öğretmenevi’ne ne zaman gitsek, Yaşar Kırbıyık Hocam, bu karmaşık ve içinden çıkılmaz süreçle ilgili deneyim ve bilgilerini benimle paylaşarak,bu yol da beni bir ‘baba’ gibi rahatlatmaya çalışıyor. Sevgili Ali Bilir ile Kavram Dersanesi hocalarının da desteklerini, katkılarını unutamam.Hepsi tercihlerimin olgunlaşmasında bana eşsiz katkılar sundular, beni rahatlattılar.Hepsine teşekkür ediyorum.

Şunu bir kez daha gördüm. Türkiye’de geçim zorluğu  ve sıkıntısı yaşayan ailelerin çocukları için yüksek öğrenim de bir gelecek yakalayabilmek, okuyup, iş güç, meslek edinebilmek imkansız gibi bir şey. Özel okullar her yanı kaplamış durumda. Ekonomik durumun iyiyse okuyabilirsin yoksa hiç bir geleceğin yok!Yüksek öğrenim aynı ilk ve orta öğrenim gibi hızla özelleşiyor.

Bana ve arkadaşlarıma göre, bu sistem başkan aşağıya değişmeli ve yüksek öğrenimbir çok Batılı ülkede olduğu gibi  sınavsız olmalı. Öğrenci, okul başarı ortalaması ve yeteneğine, bilgi ve becerisine göre  yüksek öğrenimine  devam edebilme hakkına sahip olmalı.Aileler ve öğrenciler bu eziyetten, çileden kurtulmalı.

Şimdi geriye dönüp baktığımda dağılmış,şaşkın, üzgün, telaş içinde,sıkıntılı  dökülen arkadaşlarımı görüyorum ve herkese soruyorum: BİZLERE BUNU YAPMAYA, BUNLARI YAŞATMAYA  NE HAKKINIZ VAR? 

Biz gençler, neden ve niçin emsallerimizin bir başka ülkede yaşadıklarımızın onda birini yaşamayan gençlerden daha mı kötüyüz ya da sahipsisiz?Ben bugüne kadar beş yabancı ülkeye gittim, gördüm, izledim, sordum.

Neden ve niçin...!?

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1248