SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 16.10.2018

BANDIRMA`NIN RENKLERİ


Uzun bir aradan sonra yine, yeniden, merhaba!

Değerli Bandırmalı okurlarım ile tekrardan aynı köşede buluşmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyorum. Sizlerden ayrı geçirdiğim bu on sene içerisinde ben de değiştim, Bandırma`da çok değişmiş... Hem zaten hayatı anlamlı kılan yegane olgu da değişimin kaçınılmaz olduğu değil midir? Ve değişim; gök kuşağının yedi kadim rengini barındıran renkler ve anlamlar ile dolu değil midir?

Bir gün uyanırsınız yatağınızdan, canınız epey sıkkındır ve kırmızı rengine bulanmış öfkeli bir gün geçirirsiniz gece uykuya dalana kadar. Ya da bir sabah kalkarsınız, sapsarı bir güneş size göz kırpar ve o günü de sarı renkli mutluluklar ile tamamlarsınız. İşte hayat böyledir. Pazartesi kırmızı, perşembe mavi, pazar günü ise sapsarı olabilir. 

Ben aradan geçen bunca zaman içerisinde tüm renkleri acısıyla-tatlısıyla denedim ve en çok gökyüzünün rengi, maviyi sevdim. Ve gördüm ki; rüzgarı bol, denizi engin, insanı samimi ve göğü masmavi olan Bandırma`ya da yakışan rengin mavi olduğunu yürekten bildim.
  
Bandırma yeni yapılan binaları, çam ağaçları arasına gizlenmiş yaşam alanları ve fırıl fırıl dönen rüzgar enerji santralleri ile bolca değişmiş ve ne mutlu ki güzel gönüllü insanları bu değişimi taçlandırmaya devam etmiş. 

Ancak İstanbul`a göç ettiğim zaman içerisinde de Bandırma`da koca bir işsizlik sorunu vardı, şu anda da aynı sorun büyüyerek katlanıyor. Umarım ki, pırıl pırıl gençlerimiz iş bulmak ve daha iyi yaşam koşullarını yakalamak için fazla kalabalık ve havası kirli büyük şehirlere gitmek yerine bu doğası güzel, kendi güzel, insanı güzel ilçede yaşamaya devam eder. 

Liman kenti olması dolayısıyla büyüme potansiyeli yüksek, büyük şehirlere olan yakınlığı nedeniyle artı bir değer ve dünyanın pek çok şehrindeki trafik sorununa bulanmamış olan ilçemizi güzelleştirmek her birimizin asli görevi olmalıdır diye düşünmekteyim.

Büyük iktisatçı Adam Smith`in ünlü yaşam piramidini hepiniz bilirsiniz. Bu piramidin en alt bölümünde barınma, ısınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlar belirtilirken, üst basamaklara çıktıkça bir yaşamın olmazsa olmazları sıralanmaya devam etmiştir. Örneğin bir kültür sanat faaliyetinde bulunma, kişilik özelliklerine göre hobi aktivitelerine katılma veyahut bir spor dalında yer almak listelenebilir. 

Peki Bandırma`da bunlar ne kadar yeterlidir? Elbette gençlerimizin sanatsal dallarına olan ilgileri de ortadadır. Ancak bir ilçenin ileri gelenlerinin ve söz sahiplerinin, o ilçede yaşayan gençlere yapmaları gereken yegane destek; dağların etrafına çevrilmiş olan rüzgar güllerinin yanında, insanın ruhunu doyuran ve yaşamdaki kendi sesini bulmasına yarayan sanat olmalıdır. Naçizane temennim, Bandırma`mızı kültür ve sanatın en parlak renkleri ile boyamamızdır.
 
"Piramidin en alt basamağını halletmeden üst basamaklara sıra nasıl gelecek?"

diye sorduğunuzu hayal edebiliyorum. 

"İş olmadan, aş olmadan, karınlar doymadan sergilenen tiyatro sahnesinde guruldayan midelerimiz ile nasıl replik atacağız ki seyirciye" 

sorusununda akıllardan geçmesi son derece doğaldır. 

Destek ve de istek ile sevgili okurlar. En başta yeni iş sahalarının açılması için var gücümüzle kamuoyu oluşturacağız ve aynı zamanda sanatla ruhlarımızı doyuracağız. Siz Bandırmalı gençler talep edeceksiniz ve bizler de  bu taleplerin yerine getirilebilmesi için en üst seviyede gayretler göstererek yazılarımıza devam edeceğiz. 

Ama önce, bir gün bitecek olan yaşamınızdaki renginizi bulmalı ve ruhunuzun müziğini dinlemelisiniz.

Esen kalın.

esenlikon@gmail.com
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 221