SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • TERÖR EJDERHASI VE IMF`LE İLİŞKİŞLERİMİZ

TERÖR EJDERHASI VE IMF`LE İLİŞKİŞLERİMİZ

ARTEKA’DAN
 Son yıllarda bir taraftan terör belası ile uğraşırken diğer taraftan da 75 milyonun geçim derdi olan ekonomisi ile uğraşıyoruz. Geçmişe bakıp biraz hatırladığımızda her ikisinin de çok zor mücadeleler gerektirdiğini bu gün Türkiye`de yaşayıp yaşı 50-60`ları aşan bir çok vatandaşımızın çok iyi bildiğini düşünüyorum.
   Gerçekten ülke olarak kan ve para ile beslenen terör ejderhası ile mücadele ederken ne kadar büyük bedeller ödediğimizi, içimizin ne kadar yandığını 7`den 77`ye hepimizin hatıraları içinde tazeliğini koruduğunu iyi biliyorum.
   Ve öte yandan bu terör belası ile uğraşırken diğer yanda da toplumumuzun aş ve işi ile uğraşma gibi çok önemli yaşamsal görevler olduğunu da hatırlamamız gerekiyor.
    Örneğin geçenlerde Hürriyet gazetemizin `Dünyaya çivi çakıyoruz` şeklindeki haberi dikkatimi çekmişti. Bu haber içeriğinde Balıkesir`de  kurulu olan bir çivi fabrikamızdan söz ediliyordu. Son üç yılda yaptığı yatırımlarla çivi konusunda dünyaya kafa tutan bir markayı biz okuyucularına tanıtıyorlardı. Dakikada 2 bin çivi üretebilen makinaları ile dakikada 28 bin çivi üretme kapasitesi ile İtalya, ABD, Hollanda gibi sanayisi güçlü ülkelerin yanı sıra dünyada 42 ülkeye yaptığı ihracatla sadece 2012 yılında ülkemize 16 milyon dolarlık önemli bir katkı yapmış fabrikamızdan söz ediliyordu.
   Yine geçenlerde bir başka gazetemizde bir Türk firmasının bir Güney Amerika ülkesinde İtalya`nın en meşhur deri koltuk fabrikasını satın aldığını ve buradan ABD`ne ihracat yapmayı planladığını okuyorum. Bir başka iş adamımızın Hırvatistan`da bir bankayı satın aldığını ve hatta Hırvat liginden de bir futbol takımına sponsor olduğunu okuyorum. Yine bu yıl için söylüyorum, 2013`ün ilk çeyreğinde turizm gelirlerinin geçen yıla göre % 39.6  artarak 4.milyar 918 milyon dolara ulaştığı haberini okuyoruz gazetelerimizde. Ve hatta bu gün yanı başımızda kurulu olan şu Bor işletmemizde bile yıllık yaklaşık olarak bir milyar dolarlık ihracatlardan söz edebiliyoruz.
   Ve bu güzel işleri yan yana koyup hesapladığımızda Türkiye olarak önümüze 152 milyar dolarlık bir ihracat rakamı ortaya çıkıyor. Ve bu başarılı işler sonucunda da hepimizin iyi bildiği gibi yaklaşık 50 yıldır kredi almaktan ve onların dediklerin yapmaktan yorulduğumuz IMF ile son ödeme tarihimiz olan 15 Mayıs`da da son kalan yaklaşık 500 milyon dolarlık borcumuzu da ödeyerek hesabımızı kapatmış olacağız.
  Ve bu gün geldiğimiz bu noktalar ile sıkıntılarımız bittimi? Hayır. Daha çözülecek pek çok sorunlarımız bulunmakta. Yeni anayasa, demokrasi ile hak ve özgürlüklerin yaygınlaşması, kültür ve sanat, eğitim olanaklarımızın çağdaş diyebileceğimiz normlara kavuşturulabilmesi gibi daha pek çok dilek ve temennilerimiz var. Dahası hala asgari ücretle geçinmeye çalışan milyonlarımız bulunmakta. Bakınız bu öyle az buz bir sıkıntı olmayıp oldukça önemli bir sorun bizim ülkemizde. Peki bu konularda neler yapılabiliriz acaba?
Aslında şunu da, yani hızla akan zamanı durdurmanın mümkünatının olmadığını da iyi bilmemiz gerekiyor. Dolayısıyla sorunları böyle gelmiş böyle gitsin gibi hep halı altına süpürüp zamanın akışına bırakma anlayışarıyla nereye gidebileceğimizin artık fark etme zamanının geldiğini ve hatta geçmekte olduğunu düşünüyorum.
  İşte bu ve benzeri sorunların çözülebilmesi, sosyal gelişmelerin sağlanabilmesi için mutlaka ve mutlaka terör ejderhasının işinin bitirilmesi gerekiyor. Bizden aldığı değerlerimizi, adeta çaldığı birikimlerimizi, enerjimizi ejderhayı beslemek yerine halkımıza verebilmek ve önce halkımızın huzur ve ardından da refah için mutlaka barışın önünü açmamız gerektiğini düşünüyorum.
Unutmayalım ki kavgalardan barış çıkmaz. Yine unutmayalım ki kavga ve savaşların asla kazananı da olmaz, olmamıştır da. Ulusal sınırlarımızı koruyarak, bayrağımızı birlikte tutarak ve birlikte yükseklere kaldırarak, manevi değerlerimize, Atamıza sahip çıkarak, ortak kültürlerimizi bir zenginlik olarak görerek barışı konuşmamız gerektiğine inanlardanım.
sonkursungazetesi.com
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1093