SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • `SANDIK HER ŞEY DEĞİL` TARTIŞMASI ÜZERİNE!..

`SANDIK HER ŞEY DEĞİL` TARTIŞMASI ÜZERİNE!..

Arteka’dan
Son günlerde güncel siyasi tartışmalarımız arasına giren `Demokrasilerde sandık her şey değil` sözleri üzerine yaptığım değerlendirmelerde ortaya konulan seçim sandıklarının bir şekilde önemsizleştirilmekte olduğunu düşünüyorum.
  .Hangi açıdan bakarsak bakalım bu gün bu ister oda seçimleri isterse STÖ veya siyasi seçim sandıkları olsun şunu iyi biliyoruz ki demokrasilerde toplum adına görev almak isteyenlerin başvuruda bulunabilecekleri tek adresin seçim sandıkları olduğu ortadadır. Ve bu sandıklarında sadece bizim ülkemizde değil dünyamızda yer diğer tüm demokratik hukuk devlerinde  var olduğu asla unutulmamalı.
   Efendim sandık her şey demek değildir. Tamam ama bence sandık her şey.  Nasıl her şey olmasın ki. Örneğin sen seçimi kaybettiğinde yönetimi kaybediyorsun. Siyaset ortamındaysanız eğer bu kez iktidar olamıyorsunuz. Ve hazırladığınız tüm plan ve programlarınız seçmen tarafından onay görmüyor, çalışmalarınız beğenilmiyor ve sonuçta yönetme yetkisini alamıyorsunuz ve ardından da diyorsun ki sandıklar her şey değil.
  Hiç kimse kusura bakmasın, böyle bir değerlendirmenin demokrasilerde asla yerinin olmayacağını iyi bilmemiz gerekiyor.
     Daha da önemlisi, ben bunu daha çok sandıkta kaybedenlerin sorumluluklardan kaçmak adına ortaya koyup desteledikleri sözler olarak değerlendiriyorum. Yani sandıktan kaybedenlerin bu başarısız sandık sonuçlarından dolayı kendilerini sorumluluklardan kurtaracak veya kendilerine yönelebilecek sorgulamaların önüne geçme çalışmaları olarak  görüyorum ben bu sandıkların küçümsenme işini.. 
   Aslında sandıklar, keşke bu gün şu yaşadıklarımızdan ötürü daha da önemsenebilse. Keşke daha da ciddiye alınarak kazananların dediğim dedik yaklaşımlarından uzaklaşabilseler. Keşke kaybedenlerin de yaşadıkları başarısızlıklardan ötürü koltuklarını geriden gelenlere hemen bırakabildikleri ortamları hayata geçirebilsek.. 
  Bakınız sandık derken ne kadar önemli olduğunu bu gün bir oy farkıyla yönetime gelen çalışma gruplarından dolayı iyi biliyoruz. Veya çok çok az bir oy farkıyla başkanlıklarını bırakıp muhalefet sıralarına düşen siyaset veya STK başkanlarını hatırlıyoruz. Yani  demokrasilerde iktidar olabilmek için sandıkların her şey olduğu apaçık ortada olan bir gerçektir. 
  Unutmayalım ki SANDIKLAR bir bakıma demokrasilerde son karar merciidir aynı zamanda. Adı üstünde karar mercidir demek, seçim sonuçlarıyla beraber her hangi bir yanlışlık olmadığında kararların hukukun onayı ile verilerek uygulamaya geçildiğini sanırım hepimizin iyi bildiğini düşünüyorum
    Ve demokrasilerde sandığın görev verdiği iktidarların her şeyi doğru yaptıkları da söylenemez. Bunun içinde meclisler vardır ve buralarda mücadele verilebilmesinin de önü açıktır zaten. Ve hatta iktidarlar tarafından yapılan yanlışlıklar için STÖ çalışmalarının da demokrasilerde çok yaygın olan bir hareket tarzı olduğu unutulmamalıdır. 
    Sonuç olarak bir çok konuda olduğu gibi demokrasinin işlemesi adına çok önemli bir görev üslenen seçim sandıklarını küçümsemek yerine sandığa azami hassasiyetler göstererek  siyasal ve sosyal her alanda vatandaşlarımızın beklentilerine hazır olmanın çok önemli ve de çok gerekli olduğu iyi bilinmelidir. Yani sıkıntıların demokrasinin kurallarında değil demokrasiye uyum konusunda bizlerin eksikliklerinden kaynaklandığını görmemiz gerekiyor..  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1123