SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ORTAK NOKTALARDA BULUŞABİLME KÜLTÜRÜ ÜZERİNE

ORTAK NOKTALARDA BULUŞABİLME KÜLTÜRÜ ÜZERİNE


Başta devlet yönetimi olmak üzere spor, siyaset, ekonomi, ticaret, çevre, çalışma koşulları, stk sorunları gibi bir çok önemli alanda sorunlarını çözmeye çalışan ama maalesef bu konularda çok da başarılı olmayan bir görüntümüz var ortada.


Örneğin yeni anayasadan söz ediyoruz bu günlerde ama doğru dürüst tartışamıyoruz bile. Hangi noktalarda itirazlar var veya hangi noktalar bize uyar bağlamında ne siyasilerin ne de kamuoyunun aydınlatıldığına şahit oluyoruz. Hatırlarsak eğer geçtiğimiz yıllarda büyük şehir yasalarını hayata geçirmişdik ama aynı şekilde üzerinde hiç tartışamadık bile..


Yıllardır gerek gazetecilik gerekse STK’larda görevler yapan birisi olarak baktığımda, ak ve kara arasındaki gri renklerin varlığının asla düşünülmemekte olduğuna tanık oldum. Nasıl bir konu olursa olsun ortak doğrularımız olarak değerlendirebileceğimiz noktaları ayıklayarak yeni bir yol haritası yapmak yerine hepsi benim veya hepsi bizim dediklerimizden olsun noktasından hareketle adeta dayatmacı bir zihniyetle ortaya koyduğumuz sonuçların bir süre sonra tekrar tartışmaya açılması ne yazık ki tüm bu gelişmelerin bizlere hep olağan ama yanlış uygulamalar olarak geri döndüğünü düşündürmek de.


Sonuç da belki bir şeyler ortaya konuluyor, konulmasına da ne kadar doğru veya ne kadar kalıcı veya ne kadarı yararlı oluyor işte tüm bunlar tartışılır demek istiyorum.


Unutmayalım ki her çeşit toplumsal tartışma ortamlarında mutlaka farklı düşünceler, farklı açılımlar olacaktır, olmalıdır da ama tüm bu doğru ve yanlışların arasından da ortalama değerler olarak düşünebileceğimiz ortak buluşma noktalarının demokrasi adına vazgeçilmez arayışlar olabileceğini de mutlaka görmemiz gerekiyor.


Aslında eksikliğini çok hissettiğimiz ve çok sık olarak dile getirdiğimiz bu tarz anlayışlarımızın kolay kolay değişebileceğini de düşünmüyorum. Özellikle kendi fikirlerimize olan güvensizliğimizin yanı sıra karşıt fikirlere olan güvensizliğimizin de bu tarz davranışlarda çok etkili olduğunu söylemek isterim. Daha da kötüsü okuma kültürünün çok fazla gelişmediği ve daha çok duyumları ile yani algılarıyla hareket etmeyi sürdüren bizim gibi toplumlarda ortak noktalarda buluşabilme kültürünün kolay kolay hayata geçirilemeyeceğini düşünüyorum. Bir çoğumuz tüm bunları topu taca atmakla eş anlamlı bulur, doğrudur da. Yine bazılarımızın bu duraksamalardan memnun olduğunda görüyorum ama bu gün onlarca sosyal kompartıman içinde bir çok sorun yüzünden sıkıntıların arttığı da azıcık görülmeli diyorum.


Son sözlerim yine demokrasinin temel yaklaşımları ile ilgili olacak. Unutmayalım ki çağdaş demokrasilerde ortak noktalarda buluşabilme sanatı ile çoğulun sesi birlikte işletilmek de. Biri olmaz ise diğerinin de hükmü olmaz denilmek de. Ne sadece çoğulun sessi tek başına geçerli, ne de çoğulsuz ortak buluşmalar geçerli. Demem o ki demokrasi gerçekten çok zor bir konu. Futbol gibi çok kolay görüyor ama yine futbol gibi sonu hep hüsran bizim gibi gelişmekte olan ülke toplumları için.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 537