SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Marka Şehir Olmak Düşüncesi !..

Marka Şehir Olmak Düşüncesi !..


Hangi açıdan bakarsak bakalım bu gün kentlerimizde bulunan sosyal ve kültürel eksiklikler zaman zaman yapılan çok cılız girişimlere rağmen hala diz boyu sorunlar içermekte. Ve bu mevcut eksikliklerin bilinmediğini söylemek de çok yanlış. Yani kentlerimizi yönetenlerin bu konular üzerinde mutlaka bilgileri olduğunu ama koltuklara oturduktan bir müddet sonra sorunlar karşısındaki kentin maddi ve manevi açıdan yetersizliklerini ancak fark edebildiklerini düşünenlerdenim.
Gerçekten bu gün kimler yönetimlere talip olsa biliyoruz ki vaatler çok fazla oluyor. Alıştık ve de çok iyi biliyoruz artık bu söylemleri. Ama iş başa düşünce görüyoruz ki çalışmalarda maalesef hiçbir zaman büyük ilerlemeye raslayamıyoruz. Ama ne oluyor, taraftarların da desteği ile göz boyamaca işlerle yılları tüketmeye devam ediyoruz.
Yanlış anlaşılmasın, bu söylediklerim sadece bizim bölgemiz için değil genel manada söylemeye çalışıyorum.
Ama son günlerde konu gelip Bandırma’ya dayanınca bizim de bu kentte uzun yıllar yaşayan birisi olarak bir şeyler söylememizin gerekli olduğunu düşünüyorum.
Baştan söyleyelim ki Bandırma modern kentleşme konusunda epey bir zaman kaybetmiş durumda olan bir kentimiz. Kendi halinde geldiği onlarca yıl içinde neredeyse(Cemal Öztaylan başkanlında başlayan yenileştirme çabalarını önemsiyor ve bunları bir başlangıç olarak ele alıyorum) taş taş üstüne konmadan gelinen bu süreç içinde ancak ve ancak kent halkının günlük ihtiyaçlarını karşılayacak düzeylerde yani su, havagazı, asvaltlama ve sellerle mücadele gibi sorunlarla uğraşmaya devam eder bir tablo çizdiğini görüyoruz.
Ve gelelim MARKA olmak meselesine.Marka olmak demek hepimizin çok iyi bildiği gibi bir ürünün arz ve talep dengesi içinde her zaman için talep görmesi anlamında kullanıyoruz. Demem o ki, Bandırma’ya gelen bir turistin daha kentten ayrılmadan acaba bu kente tekrar ne zaman gelebilirim isteği ile ilgili olan bir duygu hissetmesi bence.
Bandırma yukarıdan baktığımızda nasıl görülüyor olabilir acaba? Hiç fazla uzağa gitmeden kentin tam orta yerinde yıllardır bir açık çukur gibi gördüğüm eski stadyum bölgesi üzerinde hala bir projenin hayata geçirilememesi mesela. Yine kentimizin en güzel sahil alanının park yeri olarak kullanmaya devam ediyoruz. Ve yine Bandırma’nın imara açılan ve hızla yapılanmakta olan Paşabayır mahallemizle ilgili olarak geleceğe dönük kültürel bir etkinlik alanımızın varlığının neden ortaya konulamadığını ilgililerine sormak istiyorum mesela.
Adına ister kentin dolaşma veya nefes alma isterse sosyal donatı alanı diyelim 125 bin nüfusa sahip bir kentte sadece sevgi yolu ve Cumhuriyet meydanı kullanmaya zorlarsanız buradaki kalabalıklarla bir marka kent olma düşünceniz emin olalım ki sadece konuşmalarda kalacaktır.
Bakınız bu gün ne yaparsak yapalım Bandırma bu gün artan nufus ve gelen göçle Bandırma limanı ile 6. ana Jet üssü arasındaki alana fevkalade sıkışmış bir kent konumundadır. Limanın yeri değişir mi değişmez mi çok da bilemem ama bence askeri alan biran önce ülkemizin bir başka yerine nakledilerek burasının hem küçültülmesine ve hem de sivil havacılığa açılmasında büyük yararlar
görmekteyim. Ses ve gürültü kirliliğini de düşünürsek eğer böyle bir değişimin bölgemize büyük bir ferahlık yaratabileceğine inanıyorum.
Bir de işin maddiyat bölümü de var tabii olarak. Kaynak yoksa projeler de iş yapmıyor bildiğimiz gibi. Aslında para da olsa, proje de olsa bu kez önümüze maalesef siyasi çatışmalar çıkacaktır, bunu da görmemiz gerekiyor.
Sonuçta marka şehrini tartışıyoruz değil mi? Bakınız bu gün Erdek’ten Bandırma’ya girerken Etibank lojmanlarının hemen önünde viranelik bir durak var mesela. Çok yazdım, yine yazıyorum o durak kimin sorumluluğunda acaba? Hele bir kentin yüz akı durumunda olan kentin giriş ve çıkış yolları üzerindeki orta refüjlerin durumu. Bu konuda yapılabilecekler üzerine ilgilenenlerimiz olursa eğer lütfen Erdek’e gelin ve yıllar önce taa sayın Hüseyin Sarı başkanlığında Düzlerden Erdek’e kadar yapılmış olan ve bugün de o güzellikleri devam ettirilen orta refüjleri bir görün bakalım nasıl modern yapılmış ve nasıl korunuyorlar.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ