SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Kapıdağ’ın ne kadar farkındayız ki turizm diyelim!?

Kapıdağ’ın ne kadar farkındayız ki turizm diyelim!?

ARTEKA’DAN
Yıllardır turizm konusunda bölgemizde yapılan çalışmaları gören, bu konuda yapılan toplantılara katılan ve de izleyip önemli notları kamuoyu ile paylaşan bir yerel yazar olarak isim nedeniyle katılamadığım turizm toplantısında konuşulanları yazıldiğı kadarı ile basından takip ederek gerekli notlarımı aldım. Önümüzdeki günlerde bunları tekrar konuşur tartışırız diyerek konuyu biraz daha farklı alanlara çekmek istiyorum
Biliyoruz ki, turizm konusu son 30 yıl içinde fark edilerek verilen teşvikler ve yapılan yatırımlarla her yıl biraz daha gelişen bir bacasız sanayi adeta. Ve bu gün turizm olarak baktığımızda bir köyden, bir kasabadan değil çok daha geniş alanlardan adeta bir büyük bölgelerden söz ediliyor artık. Yolları, hava alanları, tarihi kalıntıları ve de doğa harikası dediğimiz gezilmesi görülmesi gereken yerleri içine alan bir büyük turizm bölgesi düşünülüyor şimdi.
Dolayisiyla bu gün Erdek dersek eğer yanında mutlaka Bandırma’yı, mutlaka Gönen’i ve mutlaka Avşa ve Marmara’yı da konuşmamız gerekiyor. Ama hepsinden önemlisi ise böylesine geniş bir bölgeyi konuşmadan önce geçmişten günümüze kadar bölge turizmi hakkında neler konuşuldu, neler yapılmak istendi, varsa yapılamama nedenleri nelerdir gibi ayrınıtıların da ben öncelikle tartışılmasını ve de bir rapor olarak kayıt altına alinmasinı öneririm.Dolayısıyla her turizm haftasında asağı yukarı aynı şeyleri konuşarak vakit kaybetmek yerine varsa diğer konulara değinilmesinin daha gerçekçi olabileceğimizi düşünüyorum..
Bunun içinde turizm beldesi veya bölgesi ile ilgili olarak yapılan her toplantı sonucunun veya basında çıkan olabildiğince her yazının, her bilimsel konuşmanın kayıt altına alınarak bir yerlerde örneğin belediyelerde olabilir, arşiv imkanlarının sağlanarak istendiğinde konu ilgililerine verilerek bir araştırma imkanın sağlanmasğndan yanayım.
Örneğin yıllar önce okuduğum bir makaledeki su arastırma sonuçlarını sizlerle paylasmak isterim. Sanırım 2005 senesinde Almanya’da yapılan bir anket çalışmasından söz edilmekte. Almanya’dan tatil için yurt dışına çıkan Almanlara nereye ve ne amaçla gidiyorsunuz gibi sorular yöneltilmiş. Alinan cevaplara baktığımızda bu gün üzerinde çokça konuşulan deniz, kum, güneş ile tarihi alan ziyaretlerine dönük ilginç sonuçlar olduğunu görüyorum. Anket sonuçlarına yer darlığımız nedeniyle girmek istemiyorum. Ilgisi olanlar sorarlarsa anlatırım.. Bunun için anketlerin ne kadar önemli olduklarını hep yazar söylerim. Ama hala Erdek’imizde böyle bir çalışmayı göremedik. Bu hafta da işim nedeniyle katılamadığım toplantıda bunları söyleyecektim ama olmadı. Inşallah önümüzdeki yıllarda söyleme şansını yakalarız diyorum.
Aslında anketler olarak baktiğımızda tam doğruları göstermeseler de doğruya yönelme adına yardımcı bir veri olarak görüyorum ben bu anket çalışmalarını. Keşke okul-Belediye isbirliği ile Erdek’e neden geldiniz, ne buldunuz, tekrar gelecekmisiniz, eleştirileriniz var mı gibi sorulari içeren bir anket çalışmasınıyapabilsek diyorum..
Gelelim Güney Marmara konusuna. Gerçekten bu gün baktığımızda her ne kadar turizm çalışması olarak Erdek ilçemiz öne çıkan bir ilçemiz olsa da ben Erdek’in çok yakınında bulunan Bandırma, Gönen gibi büyük ilçelerimizle Avşa ve Marmara adalarının da hep beraber bir turizm bölgesi olarak konuşmamız gerektiğine inanıyorum. Örneğin otelleriyle Bandırma, kış sezonu boyunca termal olanaklarıyla Gönen ve yaz sezonu boyunca Erdek ve Adalar çevresini düşündüğümüzde bu gün senenin hangi ayında olursa olsun bölgemize gelenlerin önerebileceğimiz alternatif gezi olanaklarıyla en azından bir 3-5 günlerini bölgede geçirebilecekleri düşüncesindeyim.
Bakınız ben aynı zamanda gazeteciliğimin yanı sıra Erdek’te 20 yılı aşkın bir süredir yaza dönük ticaret yapan bir işletmeciyim. Mağazama gelen yabancılarla devamlı olarak konuşarak yillarımı geçirdim. Bir çok yabancı müşterimizin elini ayağını Erdek’ten çektiğini de iyi biliyorum. Nedenlerin en başında deniz kirliliğinin geldiğini söylemeliyim.Bakınız sadece Erdek için demiyorum, Marmara’ya kıyısı olan tüm turizm ilçelerimiz içinde geçerli olmak üzere Bandırma, Karacabey, Gönen ve Erdek’imizin mutlaka biyolojik arıtmalara kavuşması gerekiyor. Unutmayalım ki eger bir yerde Turizm konuşulacaksa MAVİ BAYRAK mutlaka konuşulmalıdır. Bu gün internet çağında iletişimin tavan yaptığı bir ortamda Mavi Bayrak’ı konuşmuyorsak eğer ben yapılan tüm turizm tartışmalarının eksik bırakıldiğına inanırım.
Bir hatırlatmam da Kapıdağ için olacak. Üzerinde çok öneriler getirilen bir doğa harikası biliyorsunuz Kapıdağ. Sanıyorum Yugoslavya iç savaşı içinde Erdek’te bir süre kalan doktor arkadaşlarla buraları dolaşırken Manastır çevresinde mola verip bir süre dolaşma imkanı bulmuştuk Ve bu arada keşif orman sahası içlerinde dolaşanları görmüşük. İtiraz etti misafirlerimiz. Buraların bir benzerinin Adriyatik kıyılarında olduğunu söyleyen misafirlerimiz bu kadar güzel ve sık ağaçlık alanlarda oluşabilecek tehlikelerin düşünülmesi gerektiğini, turizm olacak diye orman içlerinin halka açılmasının büyük tehlikeleri olduğuna dikkat çekmişlerdi. Bende bu söylemleri birkaç kez Erdek’gazetelerimiz de yayımlamıştım. Ama bakıyorum hala orman alanları içinde gezen ve yatanlarıgörüyorum.( Sık ağaçların olmadığı yerlerde dolaşımlardan söz etmediğimizi ayrıca belirtmek isterim)
Sonuç olarak turizm konusu önemli bir konudur, bunu çok iyi bilenlerdenim. Büyük bir hızla tatil kasabası görünümünden sahil kasabasına dönmeye başlayan Erdek’imiz için bu güne kadar çok şeyler önerildiğini hep gördük, yaşadık da. Başta kentin tertip ve düzeni olmak üzere kurallara uyan bir yaşam şekli ortaya koyamadığımız sürece işimizin zor olacağını bir kez daha tekrarlamak isterim.
sonkursungazetesi.com
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1856