SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ERDEK İÇİN 3 ÖNEMLİ KONU !..

ERDEK İÇİN 3 ÖNEMLİ KONU !..


Hangi açıdan bakarsak bakalım geçmişten bu güne Erdek her yıl olduğu gibi bu yılda 1-1,5 aylık turizm sezonunun dolu dolu geçiriyor diyebiliriz. Aslında bu konuda da söyleyeceklerim çok var. Örneğin turizm sezonu olarak baktığımızda bugün İzmir’in kuzeyin de kalan Ayvalık, Edremit, Altınoluk gibi turizm noktalarında da mevsim olarak turizm sezonunun iç turizm hareketleri ile ilgili olarak okulların tatil günleri ile sınırlı olduğunu görmemiz gerekiyor. Yani Temmuz ayı başında başlayan ve Eylül ayında okulların açılmasına çeyrek kala tamamlanan bir kısa turizm sezonundan söz ediyoruz.
 Güney de de aslında benzer uygulamaların ağırlıklı olduğunu görüyoruz ama Güney sahillerimizde daha çok yabancı turizmin ağırlığını göstermesi neticesi buralarda sezonunun Temmuz Ağustos aylarında olduğu gibi tam da sıkı olmasa da Mayıs ve Ekim aylarını da bu sezonun içine dahil edilmekte olduğunu söyleyebiliriz. Ama söylemeye çalıştığım gibi esas ağırlığın bizim iç turizm hareketlerinden geçtiğini söylememiz gerekiyor.  Hal böyle olunca, her zaman söylediğim gibi bu kısa dediğimiz 1-1,5  aylık yaz sezonunun şöyle uzatalım, böyle uzatalım düşüncesinden daha çok ilçemizin imkan ve kabiliyetlerini geliştirerek  tertipli ve de düzenli bir Erdek yaratmamızdan geçtiğini düşünüyorum. Bunun için de;
1. Mevcut Erdek Limanın YAT LİMANINA dönüştürülmesi konusu. Zor mu olur kolay mı çok da bilemem ama mevcut durumun Erdek Turizmine epey zararlar verdiğini görüyoruz. Gerek İskele Meydanının dağınık örüntüsü gerekse devasa büyüklükteki ağır araçların tam da Erdek’in ortasından geçmesi turizm adına hiç de uygun olan bir durum değil. Bu yolla ağır tonajlı kamyonların kent içine girişinin önlenebilmesinin yanı sıra Devlet Hastanenin bir üst sokağından itibaren Erdek sahiline araç trafiğinin yasaklanması ile Erdek sahilinin bütünüyle yaya trafiğine açılmasıyla çok daha kaliteli bir sahil düzenine kavuşabileceğimizi düşünüyorum. Bence bu konu Erdek’in gelecekteki 50- 100 yıllık bir planı gibi geliyor bana. Yeni bir liman nereye yapılabilir teknik bir konudur bilemem ama mevcut durumun mutlaka değiştirilmesinin gerektiğine inanıyorum.
2. BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ; Bir diğer önemli konu ise binlerce kişinin denize girdiği sahillerimizde daha temiz sulara kavuşabilmemiz için arıtma tesisimizin mutlaka hayata geçirilmesi gereklidir. Bu konuda sadece Erdek değil Bandırma, Gönen ve Karacabey gibi arıtması olmayan hangi kasabamız varsa devletin gücüyle bir plan dahilinde mutlaka yapılması gerekli. Bu konuda konuşulacak çok şey var ama şimdilik bu konuyu kısa kesiyorum.
3.  DOĞAL GAZ KONUSU;  Ne kadar farkındayız bilemem ama eğer Aralık ayı içinde sahilden biraz açığa çıkıp Erdek’e denizden baktığımızda simsiyah bir bulut tabakasının Erdek üzerinde oluşmaya başladığını görebiliriz. Bu gün Yalı Mahallesinde devreye giren kaloriferli dairelerle birlikte hava kirliliğinin artmaya başladığını görüyoruz. Özellikle akşam saatlerinde kirlililiğin çok daha fazla ve de rahatsız edici boyutlarda olduğunu söylemeliyim.
Unutmayalım ki Erdek’miz Kapıdağ yolu ile Kuzey Rüzgarlarına kapalı bir ilçemiz. Düne kadar bu yönüyle mutlu olduğumuz hava durumu bu gün artık bizleri olumsuzluğa taşıyan bir durum olma özelliğini taşıyor. Yani hava akımı olmayınca, rüzgarlar esmeyince bacalardan çıkan gazlar kentimizin üzerinde biraz daha uzun sürelerde kalabiliyor artık. İşte bu özelliğimizi göz önüne alarak en kısa zamanda doğal gaza geçmemizin gerekli olduğunu düşünüyorum.  Bunu hatta apartman sakinlerin isteğine de bırakmadan zorunlu hale bile getirebilmeliyiz. Altını çizerek söylüyorum, sağlığımız için doğal gaz çok önemli bir durum arz ediyor Erdek için.
 Sonuç olarak geçtiğimiz kış ayında da bu yönde yazılar yazdım. Kimse ilgilenmedi ama olsun bu gün son ve bir kez daha yazarak konuyu kapatıyorum.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1104