SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • EMPERYAL SÖMÜRÜNÜN İFLASINI YAŞIYORUZ

EMPERYAL SÖMÜRÜNÜN İFLASINI YAŞIYORUZ


Son Brüksel saldırısı dahil son yıllarda yaşananlara baktığımızda dünyamızın adeta bir terör saldırısı ile karşı karşıya kaldığını söyleyebiliriz. Aslında esas meselenin ben 1900’lu yılların hemen başında  gelişme ve zenginleşme adına ülkelerin bir iç sorunu olarak ortaya konulan  sosyalist düşünce odaklı siyasi çalışmaların 2000’li yıllara doğru iflas etmesi sonucu kendi haline bırakılan  tek kutuplu bir dünyada yalnızlığa itilen fakir ve zayıf toplumların bu terör olaylarında etkili olabileceğini düşünenlerden birisiyim.

 1700’lü yıllarda Afrika’da başlayan ve sonrasında Uzak Doğuda devam eden ve 1900’lü yılların sonlarında bizimde bulunduğumuz Orta Doğu coğrafyasını hedef alan sömürü düzenine bağlı olarak  sözde yeniden yapılanma adına sınırların değişime zorlanması  aslında tüm bu altüst oluşumların temel sebeplerinden birisi olduğunu düşünüyorum.

Bu gün hangi açıdan bakarsak bakalım gelir dağılımı ve yaşam biçimi olarak gelişmiş ülkeler ile geri kalmış ülkeler arasındaki  uçurumların her gün biraz daha artarak insanları çaresizliğe ve sonunda yerini yurdunu terk etmeye zorlaması  bu gün gelinen nokra  ile bu durumun hiç kimseyi şaşırtmaması gerektiğini düşünüyorum.

Dolayısıyla  bu çok önemli fotoğrafların gelişmiş ülkelerce biran önce fark edilerek meseleye en başta ekonomik pencereden bakarak geri kalmış bölge devletlerinin gelir ve yaşam seviyelerinin yükseltilmesi noktasında acil tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyorum. Elbette bu işlerin kısa zamanda olmasını bekleyemeyiz ama bir çok yönüyle bu gün, değişen dünyamızda ülkeler bazında toplumları kontrol edebilmenin zorluklarını da görmemiz gerekiyor.

Sonuç olarak terör gibi toplumları derinden sarsan hadiselerin azaltılması veya yok edilmesini istiyor ve bekliyorsak eğer önce ekonomi ve hemen ardından gelen demokrasi kültürünün biran önce dünyamızda yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Daha da önemlisi toplumları bir birine düşman ederek değil dostluklar içinde yakınlaştırılabilirse eğer kötülüklerin önüne geçmenin daha kolay ve daha pratik çözümler olabileceğini düşünüyorum. .

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 688