SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 17.10.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMA BELEDİYESİ ÖNCE KENT İÇİ ULAŞIMI ÇÖZMELİDİR

BANDIRMA BELEDİYESİ ÖNCE KENT İÇİ ULAŞIMI ÇÖZMELİDİR


Yıllardır yazıp söylüyoruz, Bandırma’yı yönetenler öncelikle kent içi trafik sorununa çare bulmalıdırlar. Daracık caddelerde iki yönlü trafikle idare etmeyi sürdürenler lütfen biraz çevre illeri dolaşsınlar ve yöneticilerin kentlerine nasıl çözüm getirmişler bir kere incelesinler derim.


Örneğin Eskişehir Belediye Başkanı sayın Erşen’e müracaat ediniz. Gelsin, incelesin ve sizlere çözümler getirsin mesela. Örneğin sizlere mutlaka kent merkezini trafiğe kapatınız diyecektir. Sahil park alanının kaldırıp kent giriş ve çıkışlarına yeni önlemler getirecektir derim.


Örneğin yukarıdan Ordu Caddesinden tek yönlü trafik akışını direk olarak İDO İSKELE önüne ve oradan yine tek yönlü olarak yukarı Belediye önünden kent dışına sevk edilmesini önerecektir eminim.


Şunu lütfen unutmayınız, artık kent merkezleri tas tamam yayalar için düşünülmektedir. Araç korkusu olmadan yürümenin tadına varmak hepimizin ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.


Sadece trafik mi? Bence hayır. Geçtiğimiz günlerde denize akıtılan dilim varmıyor atık borusu patlamış Bandırma’nın, çevre kirleniyormuş, nerede arıtma tesis, bir kere sormamız gerekmiyor mu? Aslında modern yerleşim alanlarının olmazsa olmazlarından birisi olan kanalizasyon arıtma tesissinin hala Bandırma ‘da olmayışı belediye adına büyük bir eksi puandır bence. Çok yazdım, bir zamanlar Ocaklar Belediyesini yöneten CHP’li bir başkanımız vardı mesela. Sayın Hüseyin Durak. Hemen iki sene içinde beldesine bir arıtma tesisi kazandırıvermişti. Hatırlarsak eğer o zamanlar büyük şehir falanda yoktu. Adamcağız kendi imkanlarıyla başarmıştı tüm bu zor işleri. Nasıl adammış ama taktirle anıyorum.


Yine çok sık yazdığım bir konu olan şu AVM önündeki devasa meydanına gelmek isterim. Bomboş sanki bir çayır gibi muhafaza ediliyor. Bakınız şimdi Kuş Cenneti festivali yapıyor belediyemiz. Ben olsam, olamam ama olsun yine de söyleyelim. Sayın Büyük Erşen’e gider ve kendisinden KUŞ CENNETİ ile ilgili olarak Eskişehir’in bir çok meydanına koyduğu gibi,

her yıl binlerce insanın gelip geçtiği bu meydana büyük bir meydan süsü yapmasını rica ederdim. Daha da ilave edeyim, bu devasa meydanın bir köşesine Kuş Cenneti ile ilgili sahneyi koyarken diğer tarafına da Kurtuluş Savaşımızın simgelerinden olduğunu düşündüğüm ( 21 Mayıs 1919 tarihinde Miralay Bekir Sami tarafından Bandırma’da başlatılan kuvva-ı hareketine de uygun olacağını düşündüğüm) yanında kadınlarımızın olduğu öküzlerin çektiği bir Kağnı arabası figürü koyulabilir mesela.


Dolayısıyla böyle anlamlı projelerle donatılmış bir meydan hem çevreyi hem de tarihimizi buradan gelip geçenlere hatırlatmış olur derim. Sonuç da gelip geçici, faydası az olabilecek konulardan uzaklaşıp daha kalıcı ve de daha ciddi konular üzerinde kafa yorulmasının değişen dünyamız için çok daha uygun olabileceğini düşünüyorum.


Aslında bu gün son iki yıldır çok sık gittiğim güzel ERZİNCAN’ımızla ilgili olarak ‘Doğuda yükselen Batı, Erzincan’ konulu bir yazı yazmak istiyordum ama dün Bandırma’da yaşadığım trafik sıkışıklığı nedeniyle bu yazımı biraz geciktirmiş oldum. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2647