SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ARAPLAPLAR VE LAİK, DEMOKRATİK YAŞAM

ARAPLAPLAR VE LAİK, DEMOKRATİK YAŞAM

ARTEKA’DAN
Hangi açıdan bakarsak balkım günümüz dünyasının gündemi hep Arap dünyasındaki yaşananlarla ilgili olarak önemini koruduğunu görüyoruz. Neden önemli çünkü Batı dünyasının enerji konusunda büyük ölçüde Arap dünyasına bağlı olduğunu sanırım hepimiz iyi biliyoruz artık.
 Ve yaklaşık 100 yıl boyunca yani Osmanlının yıkılışı sonrasında çizilen sınırlar ve oluşturdukları yönetimlerle bu bölgeyi elinin altında görmeye alışan Batı dünyası ne yazık ki bu düşüncelerinden hala vazgeçmiş görünmüyorlar.
  Ve bu güne baktığımızda Arap dünyasının içinde bulunduğu kaos ortamları ile yeni bir dünya savaşının ayak izlerini duyurmaya başladığını söyleyebiliriz.
 Sanıyorum işte bu noktada Arap dünyasındaki toplumsal itiş kakışların, mezhep kavgalarının belki de tek sebebinin ben LAİK VE DEMOKRATİK bir yaşam biçiminin hala bu topraklarda anlatılamamış ve de kurulamamış olmasında görenlerden birisiyim. Daha da önemlisi on yıllardır gerek darbeler yoluyla gerekse Batılı güçlerin telkini
 ile yönetimlerde bulanan aşiret ve aile temsilcileri yoluyla bir türlü dillendirilmeyen ve hatta halklarından saklanan diyebileceğimiz laiklik ve demokratik seçimler konuları maalesef bu gün ARAP dünyasında yaşananların en temel sebebi olduğunu söylememiz gerekiyor.
  Ve bu gün baktığımızda sayın Başbakanımızın özellikle laiklik konusundaki geçmişte Mısır\`ı ziyaretlerinde yapmış olduğu konuşmasında da dile getirdiği LAİKLİK konusunu hatırladığımızda toplum yönetimlerinde demokratik bir yaşam için laikliğin ne kadar önemli ve de gerekli olduğunun şimdi çok daha açık bir şekilde belli olduğunu belirtmek isterim.
İlginçtir bu gün sayın Başbakanımızın dışında laiklik ve seçim sandıklarının önemi konusunda Arap dünyasını ikaz eden bir başka batılı devlet adamını da daha henüz göremediğimizi söylemek istiyorum. Aslında rahatları ve de kazanımlarını için söyleyebileceklerini de düşünemiyorum, bunu da belirtmek isterim.
Sanıyorum bu yönüyle Sayın Başbakanımızı laiklik ve demokratik yaşam konusunda yapmış olduğu ikazlarla Arap dünyası üzerinde yeni bir sayfa açılması yönünde bir önemli gayretin içinde olduğunu görüyorum. Bu gün bu telkinleri belki aşırıya kaçmış görebiliriz, doğrudur ama inanıyorum ki bu kavramların olmadığı veya yerleşmediği bir ülkede de çağdaş bir yaşamdan söz edilemeyeceği gerçeği de var. Umarım bu telkinler başta Arap dünyası olmak üzere kabul görür ve bir şeyler değişir diyorum.. 
Ve bu yazımı yazarken Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk\`ümüzün Türkiye Cumhuriyetini kurarken TBMM\`sini yaşama geçirerek laik bir düzenin kurulmasındaki amacının ne kadar yerinde ve de ne kadar doğru bir iş yaptığını düşünerek kendisine bir kez daha bu yazı vesilesi ile minnet duygularımla saygılarımı sunmak istiyorum.
Sonuç olarak bu gün gelinen noktada önemli eksikliklerimizde olsa yaşadığımız sosyal yaşam içinde sahip olduğumuz hak ve özgürlüklerimizin kıymetini bilmeliyiz derken başta sınır komşularımız olmak üzere tüm Arap dünyası halklarının Laiklik ve Demokrasi  bağlamında yan yana gelerek yeni bir sayfa açmalarının gerekli olduğunu düşünüyorum. 
sonkursungazetesi.com
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1435