SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018

ZOR SEÇİM..!


2019 yılı Mart yerel seçimleri yaklaştıkça seçime girecek siyasal partiler arasında ittifak görüşmeleri hızlanıyor. Bilindiği gibi, AK Parti ile MHP “Cumhur ittifakı” adıyla 2019 yılı Kasım’ın da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere yönelik ittifak yapılması noktasında anlaştılar ve cumhurbaşkanlığı sistemine uygun olarak hazırlanan uyum yasaları kapsamında siyasal partiler arası “seçim bloku” tartışmalarını fiilen sonlandırdılar.

16 Nisan referandumu sonrası yazılarımızda siyasal sistemde yaşanan değişikliğe dikkat çekerek, ülkemizde ziyasal yaşamın cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uygun olarak bir dönüşüm yaşayacağını, siyaset anlaşışı ve tarzı yanı sıra siyasetçi profilinin de bu gerçeğe uygun olarak değişip, evrileceğine dikkat çektik.

Öyle de oldu..!

Dar kapsamlı, kısır tartışmalarının dışında kalan AK Parti, planlı ve programlı olarak adım adım bir yandan partisi içerisinde kongre süreçlerinde, belediye yönetimlerini de içine alan bir dizi değişim ve dönüşüm gerçekleştirirken, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyumun sağlanmasına dönek yasalar ve mevzuata dönük bir dizi değişimi beraberinde getirdi.Şunu söyleyebilmek mümkün: Muhalefet partileri, başta CHP olmak üzere 16 Nisan referandum sonuçlarına göre siyaset ve siyasal yaşamda öngörülen değişim ve dönüşüm sürecini anlayabilmekte ve gerekli hazırlıkları yapmakta sınıfta kaldı.

2019’A EN HAZIR PARTİLER AK PARTİ VE MHP..!

Çok partili siyasal yaşam sürecinin siyasal alışkanlıklarına yenilen, statükocu bir anlayışla gündelik ve hatta an’lık siyaset anlayışıyla hareket eden, geleneksel siyaset anlayışıyla hareket eden muhalefet ve bu geleneksel siyasi potanın figüranları olan siyasetçi prototipi, ancak son günlerde iktidar partisinin MHP’li siyasal gündeme taşıdığı değişim ve dönüşümün ayırdının güç bela farkına varabildi.

16 Nisan referandumu sonuçlarının içerdiği olası sonuçları ilk günden öngören CHP ve diğer muhalefet partilerinde siyaset yapan birçok isim, partilerinde söz, yetki ve karar sahibi olamadıkları için bu süreçte etkin bir rol üstlenemedi. Örneğin, Balıkesir nezdinde bu siyasal sürecin 2019 yılı Mart yerel seçimleri yanı sıra aynı yıl gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere etkisini ve olası sonuçlarını baştan öngören ve partisini uyaran isimlerin başında CHP Milletvekili Namık Havutça geldi.

HAVUTÇA’NIN ÖNGÖRÜLERİ

Havutça, 16 Nisan referandumu sonuçlarını ve değişen sistemi dikkate alarak, ülkede artık siyasal yaşamın ve sistemin formatının değiştiğine dikkat çekerek, siyasal partilerin varlık koşulu olarak, iktidar olabilme amaç ve hedefinin bu gerçeğe uygun bir değişim ve dönüşümü, yenilenmeyi zorunlu kıldığını vurguladı.

Vazgeçtik ülkeden ama Balıkesir’de siyaset ve sosyal yaşam içerisinde bu düşünceleri ve öngörüleri kaç kişinin ciddiye aldığını, “bu adam ne demek istiyor” diye ciddiyetle sorguladığını sanmıyorum. Büyükşehir ve yerel basında da bu düşünce ve öngörüler gerektiği şekilde önemsenip, ne yazık ki sorgulanmadı.

Havutça, siyasal sistemde ve cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde siyasal partilerin yeni dönemde varlık gerekçelerinin değiştiğine dikkat çekerken, yönetimde söz sahibi olabilmek için siyasal partilerin ittifak politikalarının da değiştiğini belirterek,cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde iktidar olabilmek için 50+1’in önemine vurgu yaparak, hiçbir siyasal partinin oy gücü ile seçmenden bu desteği tek başına alabilmesinin imkansız olduğunu vurgulayarak, geniş tabanlı bir seçim ittifakının başarı için kaçınılmazlığına işaret etti.

PARTİLERİN İTTİFAK ARAYIŞLARI SÜRÜYOR

Adım adım 2019 yılı Mart’ın da gerçekleşecek yerel seçimlere doğru giderken, yerel seçimlere hazırlık açısından kafa ve örgütlenme açısından en hazırlıklı siyasal partinin Ak Parti ve MHP olduğunu söylemek gerekiyor. Büyük bir olasılıkla AK Parti+MHP öncülüğündeki “cumhur ittifakı”na BBP’ de eklemlenecek. SP’nin de bu ittifaka katılması temenni ediliyor.

Kuşkusuz, muhalefet partileri de boş durmuyor. CHP PM Üyesi Zeki Kılıçaslan, CNN Türk yayınında, CHP-HDP-İP ve SP arasında yapılan ittifak görüşmelerine dikkat çekerek,ilk günden beri AK Parti ve MHP’nin, arzuladıkları gibi, ana muhalefet partisi CHP’nin HDP ile seçim ittifakı çalışmalarının somutlanmasını bekledikleri de bir gerçek.Siyaset de kıyamet bu ittifak çalışmalarının sonuçlanması ile kopacak.

Balıkesir’e gelince…

BÜYÜKŞEHİR İÇİN AK PARTİ VE CHP YARIŞACAK

2019 yılı Mart yerel seçimlerinde AK Parti’nin büyükşehir başkan adayının, son anda büyük bir sürpriz yaşanmaz ise, Zekai Kafaoğlu olması bekleniyor. Büyükşehirin diğer AK Parti ilçe belediye başkanlarının ise büyük bölümünün yeni dönemde başkan adayı gösterilmesi beklenmiyor.

CHP de büyükşehir belediye başkanlığı için öne çıkmış isimlerin başında ise Milletvekili Ahmet Akın geliyor. Başlangıç da ve ilk günlerde büyükşehir ile isminin anılması konusunu sessizlikle karşılayan Akın, seçim tarihi yaklaştıkça bu konuda suskunluğunu bozan ve “neden olmasın” deme noktasına gelmiş bir isim.

Konu Balıkesir büyükşehir olunca, CHP’nin hesabı büyükşehir belediyesinin kazanılmasına yönelik Güney Marmara ve Körfezi siyasal bir kaldıraç ve itici güç olarak kullanarak, merkezi ve “dağlık” bölgeyi kuşatmak ve oy dengesini lehlerine çevirmek üzerine kurulu.Seçim kulvarına girildiğinde Akın, Havutça ve Tüm’ün CHP’li belediyeler ve parti teşkilatı üzerinden ciddi ve renkli bir seçim çalışması yürütecekleri giz değil…

GÜNEY MARMARA VE KÖRFEZ..!

2019 yılı Mart’ında gerçekleşecek yerel seçimler de seçimin kaderini ve kazananı Güney Marmara ve Körfez’deki seçmen ve oylar belirleyecek.Güney Marmara’da AK Parti’nin oy deposu Gönen ve üç dönemdir başkan seçilen Hüseyin Yakar’ın yeniden başkan adayı olarak gösterilip gösterilmeyeceği tam bir bilmece.Güney Marmara’nın kilit kenti ise Bandırma ve ilçe başkanı Alp Bostancı’nın ilk günden bugüne başkan olma ve seçilme sevdası biliniyor.Bostancı’nın CHP ve başkan adayı Mirza ile geçmiş yerel seçimler dikkate alındığında aradaki oy farkını partisi lehine kapatabilmesi mümkün görünmüyor.

Erdek de CHP’den “son kez” başkan adaylığını açıklamış Hüseyin Sarı’nın bu güne kadar yerel seçimlerde gösterdiği başarı ve AK Parti’nin içinde bulunduğu durum dikkate alındığında Erdek’te de, başarıya en yakın ismin Sarı olduğunu söylemek bugün için abartılı bir yorum olmasa gerek.

CHP; Güney Marmara ve Körfez de beklenen oy oranını korur ve merkezdeki oy yüzdesini yükseltirse büyükşehir belediye seçimlerinde AK Parti bir sürprizle karşılaşabilir.AK Parti, Balıkesir büyükşehir belediyesini kaybedebilir…

Yerel seçimlere bir yıl var ve siyasetin gündemi her gün,her an değişiyor.iz,makalemiz de yaptığımız değerlendirme ve öngörüler de bugünü öngördük.Kuşkusuz olayların akışı içerisinde seçim tarihine kadar çok şey değişebilir.

Esen kalın…


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 308