SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 17.10.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • YÜZÜNÜZÜ ARTIK BANDIRMA`YA DÖNÜN

YÜZÜNÜZÜ ARTIK BANDIRMA`YA DÖNÜN


ENGİN ARICAN

BALIKESİR AK Parti’de teşkilatlar nezdinde yaşanan örgütsel sorun ve sıkıntılar 30 Ekim’de Büyükşehir Belediye eski Başkanı A. Edip Uğur’un başkanlık yanı sıra partiden istifasıyla bir nebze aşıldı ve parti, ilçeler ve il kongresi sürecine “huzur” içerisinde sokuldu.

Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “balans ayarı” neticesinde başlatılan “operasyon” adım adım tamamlandı ve Uğur’un “etkisizleştirilmesi” amacına dönük Büyükşehir Başkanlığından istifa yolunun açılması ve partiden de istifa etmesi; Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun Büyükşehir Başkanlığına taşınması sonrası Balıkesir AK Parti için yeni bir dönem başlatıldı.

Geçtiğimiz hafta sonu Bandırma’da AK Parti’nin 6. Olağan Genel Kurulu, “nihayet” gerçekleştirildi. “Nihayet” diyoruz. Çünkü, nicedir ilçe kongresi için belirlenmiş ve açıklanmış ilçe kongresi tarihi ertelene ertelene, Büyükşehir genelinde parti açısından ortam ve sandık güvenliği sağlanmış olmalı ki, ilçe başkanı Bostancı’nın kongrede açılış konuşmasında dikkat çektiği gibi, parti üst yönetiminin, il başkanı ve Balıkesir milletvekillerinin adaylığına destek vermeleri sonucu kongre belirlenmiş tek liste ve tek aday üzerinden gerçekleşme şansı ve olanağı buldu.

 

PARTİ İÇİ DEMOKRASİNİN ÖNEMİ

Yaklaşık 11 bine yakın üyesi bulunan Bandırma AK Parti’de ilçe kongresinde oy kullanacak 400 delegenin belirlendiği delege seçimlerine yaklaşık 275 üyenin katıldığını bir kez daha önemle vurgulayalım.

Kuşkusuz, parti içi demokrasi sorunu ülkemizde tek başına AK Parti’nin sorunu ya da sıkıntısı değildir. Ancak, siyasi ve sosyal yaşama aşina olan hemen herkesin takdir edeceği gibi anlayışı ne olursa olsun ülkeye demokrasiyi tüm kural ve kurumlarıyla getireceğinden söz eden bir siyasal partinin öncelikle temel sorunu kendi örgütsel yaşamı içerisinde her alanda demokrasiyi gözetip, yaşatabilmesidir.

Bu olayın bir yönü ve üzerinde ne kadar yazılsa ve ne kadar dillendirilse azdır… Ancak, parti kongrelerinde geçmiş yıllarda gördüğümüz ve yaşadığımız katılım, coşku ve heyecana son yıllarda tanık olamıyorsak bunun en önemli nedeni siyasal ve sosyal yaşamda öne çıkan bu eksiklikte aranmalı. Bu yönüyle Bandırma AK Parti ilçe kongresinin de silik ve renksiz geçtiğini vurgulayalım.

Oysaki iktidar ya da muhalefet partileri için, kongrelerin, hep dillendirildiği gibi bir şölen ve düğün havasında gerçekleştirilmesi arzulanır. Talepler, arzular, amaç ve hedefler büyük bir inançla dile getirilirken, iç muhasebesini kendi içerisinde demokratik ve özgür biçimde gerçekleştiren siyasal partiler, birlik ve beraberliğini daha da güçlendirir.

Evet, gerçekleşen ilçe kongresi bu niteliklerden uzak mı uzaktı.

Kongre, adeta yasal bir formalitenin karşılanmasına dönüktü…

 

YÜZÜNÜZÜ BANDIRMA’YA DÖNMEK BU KADAR MI ZOR?

Mevcut ilçe başkanı Alp Bostancı’nın konuşmasıyla başlayan ilçe kongresine Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, milletvekili Kasım Bostan, Sema Kırcı ve Enerji eski Bakanı Tamer Yıldız’ın konuşmasıyla devam edildi ve tek yönetim listesiyle girilen seçimi doğal olarak ilçe başkanı Bostancı kazandı. Bostancı ve yeni yönetimini kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Ancak, kongrenin Bandırma için farklı yönleriyle öneminin büyük olduğunu belirtelim.

Birincisi, çiçeği burnunda Büyükşehir Belediye Başkanı Kafaoğlu, partililerine ve Bandırma’lılara atanması ve seçilmesi sonrası ikinci kez, yine şiirlerini okudu, seslendi ve ne dedi?

Somut hiç bir şey yok…

İkincisi, 2015 yılı Haziran ve Kasım genel seçimleri ile Bandırma’dan vekil seçilmiş ve ilk kez partisinin gerçekleşen kongresinde hemşehrilerine seslenme olanağı bulmuş Sema Kırcı, konuşmasında ne söyledi?

Somut hiç bir şey yok…

 

KIRCI, PAPUA YENİ GİNE’NİN VEKİLİ Mİ?

Bandırma Devlet Hastanesi’ne ek bina kazandırılması; hastanenin statüsünün B’den A 2’ye çıkarılması ve Araştırma Hastanesi olarak ünvanının pekişmesi; bölüm ve yatak sayısının arttırılması; Diş Sağılığı Merkezi’nin yeniden yapılanması artık açıldığı günden bugüne konum ve hizmet açısından bir BÖLGE HASTANESİ durumundaki Devlet Hastanesi, doktorlarımız, sağlık personelimiz ve Bandırma’lılar açısından tek başına somut hiç bir şey ifade etmiyor.

Kentin yıllardır yaşanan kapalı spor salonu ihtiyacı ve bu yakıcı ihtiyacın ateşlediği tartışmalar biliniyor. Seçime kalmış 1,5 yıl ve hala bu konuya gösterilen sıcak ilgiden, takipten, talimatlardan söz etmek yerine Bandırma, ceğiz-cağız’ın ötesinde SOMUT adım atılmasını bekliyor ve istiyor.

Kentimizde eğitim-öğretim ile Kırcı’nın vekilliği döneminde atılmış “yeni” en küçük bir adım yok! Atılmış ve atılmakta olan tüm adımlar milletvekili Öztaylan döneminde atılmış ve kentimize kazandırılmış yatırımlar. Ki, bu projeleri, yatırımları, inşaatları, hizmetleri takip de bile ciddi sıkıntılar yaşıyoruz.

Paşabayır`da temelleri çürümüş kültür merkezi ile de ilgili verilmiş sözlerini ve yaptığı açıklamalarına Sn. Kırcı bir kez daha dönüp bakmalı. Dönemi bitiyor ve seçime gidiyoruz.

Uğur gitti ve artık mazeret bitti!

 

ATA’NIN İSMİNİ Mİ UNUTTU?

Ayrıca, kongre de partililerin de, davetlilerin de, basın mensuplarının da dikkatinden kaçmayan ve insanlar nezaketen  dile getirmeseler de tepki gösterdikleri  Sn. Kırcı’nın konuşmasında öne çıkan “gaf” ve kırdığı “pot”…

Sn. Kırcı Osmanlı ve Cumhuriyet tarihine gönderme yaparken Osman Gazi’den Fatih’e Abdülhamit’e ve oradan da  hoooop Menderes, Erbakan, Özal ve Erdoğan’ın ismine  atlama becerisini gösterdi…

Mustafa Kemal Atatürk  ismini ya  dili sürçtü ve unuttu ya da  bilinçli olarak Ata’nın ismini anmadı ve “es” geçti…

“Hayrola..” demeyeceğiz…

Bir ODTÜ mezununa Mustafa Kemal Atatürk’ün adını anımsatma gibi bir nezaketsizlik içerisine de düşmeyeceğiz ama ne bu ülke ve millet, ne bir Kuva-yı Milliye kenti Balıkesir ne de Bandırma, en hafif ifadeyle böylesi bir “siyasi unutkanlığı” ve gafı affetmez…

Bizden anımsatması ve uyarması..

Sn. Kırcı, AK Parti ile en yakın siyasi rakibiniz CHP arasındaki oy makasını Ata’nın ismini konuşmalarınızda “es” geçerek kapatmanız mümkün değil. Bizden anımsatması…

Esen kalın..


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 297