SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.10.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • YUNUS’UN,MEVLANA’NIN, BEKTAŞİ’NİN DİLİYLE KONUŞMAK.!

YUNUS’UN,MEVLANA’NIN, BEKTAŞİ’NİN DİLİYLE KONUŞMAK.!


"Yunus`un, Mevlana`nın, Hacı Bektaş Veli`nin dilini kullanacağız. Hep sevgiden, kardeşlikten, gönülleri fethetmekten, 1 milyon 200 bin vatandaşımızı kucaklamaktan bahsedeceğiz…”


Bu sözler Uğur’un büyükşehir belediye başkanlığı ve partiden istifa etmesi sonrası yerine seçilen Altı Eylül Belediye başkanı Zekai Kafaoğlu’nun sözleri…


Bu sözleri siyaseten ve büyükşehir belediye başkanlığı değişiminin yarattığı havaya binaen sadece “birileri”ni hoşnut kılmak için söylüyorsanız, bu anlamlı söz, buzun üzerine yazı yazmak gibi  kısa bir süre içinde silinir ve hükümsüz kalır.


Sevginin, kardeşliğin, gönülleri fethetmenin, insanları kucaklamanın dili ayrımcılığın, ötekileştirmenin, fitne ve fesadın, kin ve düşmanlığın, sonu gelmeyen ihtirasların ve aç egoların dili değildir.


Ayrıca ne ülkenin ne de Balıkesir’in böylesi bir dile ve yönelime  de ihtiyacı da yok..!


UĞUR VE KAFAOĞLU


Ben, Kafaoğlu’nun özellikle siyasal öz geçmişine baktığım zaman, öncelikle Kafaoğlu’nun da böylesi düşüncelere itibar edeceğine ve yönelimler içerisine gireceğine inanmak istemiyorum.


Ancak, Uğur’un büyükşehir belediye başkanlığından istifası ve büyükşehir başkan adayının belirlenmesinden ve seçimin gerçekleştiği andan itibaren özellikle sosyal medya üzerinden verilen mesajlara ve yorumlara baktığımda, özellikle parti içinden veya parti ile ilişkili kimilerinin paylaşımlarında öne çıkan “hesaplaşma “dürtüsüne şaşkınlıkla ve üzülerek tanık olduğumu belirtmeliyim.


Öncelikle bir gerçeğin altını çizmekte yararvar.2014 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’den büyükşehir belediye başkan adayı olan Ahmet Edip Uğur, bu görevi 3, 5 yıl sürdürdü. Bu hizmet dönemi ve Uğur’un kişiliği, karar ve icraatları ile olumlu ya da olumsuz çok şey söylenebilir.

Bu doğaldır..!


BÜYÜKŞEHİR VE KAFAOĞLU


Büyükşehirin ilçelerinden birisi olan Altı Eylül belediye başkanı Zekai Kafaoğlu da Refah Partisi`nde İl Müfettişliği, Fazilet Partisi’nde İl Başkanlığı yaptıktan sonra 2001’de AK Parti’nin kuruluşu ile birlikte Uğur ile birlikte parti de sorumluluk almış önce partinin il başkan yardımcılığını, il başkanlığını ve milletvekilliği görevlerinden sonra 2014 Mart’ın da ilçe belediye başkanlığını üstlenmiş, yıllarca Uğur ile birlikte  aynı parti çatısı altında bir “dava”nın eri olmuş, mücadele etmiş bir isimdir.


Siyasal ve sosyal yaşam içerisinde yer almış, farklı sorumluluklar üstlenmiş bir kişinin bu zaman zarfı içerisinde edindiği bilgi birikimini ve deneyimini küçümsemek mümkün olmadığı gibi, eminim ki, Kafaoğlu’nun kendisi de  Uğur’un bulunduğu büyükşehir başkanlığı görevinden istifa etmek zorunda kalması yanı sıra partisinden de şu veya bu düşüncelerle ya da nedeni ne olursa olsun duyduğu kaygı ve endişelerle istifa etmiş ve yollarının ayrılmış olmasından mutluluk değil, üzüntü duyuyordur.


Neden?

Çünkü, bu insani bir durum ve  davranıştır.! Onun için otla samanın birbirine karıştırılmaması gerekiyor…


HİZMETTE VE HİZMETKARLIKTA DEVAMLILIK ESASTIR


Bilmiyorum, uygun bir ortam oldu mu ama  en kısa zaman içerisinde Kafaoğlu ile Uğur’un bir araya gelerek,  gayri resmi de olsa, nezaket gereği birbirlerine saygı ile dokunmalarının, insanlara pozitif mesajlar vermelerinin, geçmişte yaptığı çalışmalardan ve verdiği hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür etmenin ve gündemdeki hizmet ve yatırımlar konusunda önerilerini paylaşmanın önemine inanıyorum.


Evet, doğrusu ve güzel, anlamlı olan budur ve eminim ki, tüm büyükşehirli vatandaşlarımız, partilileri de böylesi bir tabloyu özlüyor, bekliyor.


Gerçek anlamda Yunus`un, Mevlana`nın, Hacı Bektaş Veli`nin dili de, sevgi  de, kardeşlik de, dostluk ve  gönül birliği de, kucaklama da bunu gerektirir.


Ötesi yalandır.!


DEMOKRASİLERDE “HESAPLAŞMA” SANDIKTA YAŞANIR


Yoksa, kimilerinin doğrudan ya da dolaylı ima ettiği  “hesaplaşmak” yönlü düşünce ve eylemlilikleri ne Balıkesir nezdinde insanların ne de partililerin anlaması mümkün değildir. Ortada bir hesap var da bu hesap bir şekilde görülecek ise bunun muhatabı büyükşehirli vatandaşlar olmalı, vatandaş hesabı günü  ve zamanı geldiğinde seçim sandığında görmelidir.


“Parti içi hesaplaşma”, Uğur’un büyükşehir başkanlığı görevi yanı sıra partiden de istifa etmiş olması nedeniyle  “boş” bir hesaplaşma arayışıdır ki, partinin birliğine ve dirliğine zarar verir. Zaten bir kez birliği zedelemişseniz, ortada dirlik ve düzen de olmaz.!


Kafaoğlu, büyükşehir belediye başkanı olarak önündeki 1,5 yıllık hizmet döneminde  kendi ekibiyle ve tercih ettiği insanlarla yola devam edebilir ki, bu doğaldır...!


Çünkü, her yiğidin, kendisine göre bir yoğurt yeme tarzı vardır ve bu anlayışa ve tarza her şeyden öte ancak saygı duyulabilir.


MUHALEFET YAŞANANLARDAN  MUTLU.!


Ben, bir süredir yaşananlar ve alınan kararlar nedeniyle toz dumana bürünmüş ortalığın sakinleşmesi, karmaşık olan süreç de aklın ve sağ duyunun egemen olması açısından başkan Kafaoğlu ve yönetiminin atacağı her adımın ve alacağı her kararın zaten yeteri kadar siyaseten karmaşık hale gelmiş süreci kolaylaştıracağına, parti ve partililer yanı sıra  vatandaşlar açısından da demoralize kılınmış ortamın hızla yumuşatılarak, özlenen hizmet ve yatırımları başlatacağına inanmak istiyorum.


Yoksa, büyükşehir de yaşayan ve günlük endişe ve kaygılarıyla adeta boğuşan vatandaşlar açısından büyükşehir belediye başkanlığında yaşanan değişimin sosyal yaşamlarında çok yer tuttuğuna inanmıyorum. Bu değişim, iktidar partisinin iç sorunudur.! Bu değişimin anlamı, düne göre hizmet ve yatırımların bir ve bir kaç kez daha artması, insanların yaşamını her alanda kolaylaştırması, aldığı hizmetlerin kaliteli, ekonomik ve sağlıklı olması noktasında gerçek yönleriyle anlam kazanacaktır.


Balıkesir büyükşehir insanı şunu özlüyor ve bekliyor: Bir şeyler yaptınız ve başkanı değiştirdiniz. Bunun anlamını ve farkını hizmet ve yatırımlarınızın  niceliğinde ve niteliğinde görelim..!


İşte o zaman,  makam-mevki değişimi , yaşananlar ve olup-bitenler, sözler bir anlam ve değer kazanacaktır.!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 352