SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018

Yeni bir dönem mi!?

Oda seçimlerinde sonuçlar bizlere ne söylüyor!?

Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Odası seçimlerinden sonra Balıkesir Ticaret Borsası’nın seçimleri gerçekleşti.

BALIKESİR VE BANDIRMA

Balıkesir Borsası’nda tek liste ile seçime gidilirken, Sanayi Ioası ve Oda’da gerçekleşen seçimlerde tam bir mücadele yaşandı ve  seçim sonuçları Balıkesir de tam bir “deprem”  etkisi yarattı.
Yırcalı/Kula/Yavuz başkanlık ve yönetimleri kaybetti ve balıkesir sanayi, ticari ve sosyal yaşamında “yeni” bir dönem başladı.
Bandırma Ticaret Borsası’nda da son anda Halit Sezgin ve yönetimine karşı  çıkartılan liste seçim sonuçlarını değiştirmedi ve Sezgin, yeniden yönetime seçildi.
Bu arada Gönen Ticaret Odası’nda gerçekleşen seçimleri ise Hasip Osman ve ekibine karşı Hasan Özçağlayan ve ekibi kazandı.
Gözler, doğal olarak Bandırma Ticaret Odası seçimlerine çevrilmişti ve Nihat  yazıcı/Osman Kocaman ile Mehmet Kılkışlı arasında gelişen başkanlık ve yönetim mücadelesi için son gün olan 9 Mayıs geldiğinde her iki kanat da  nefeslerini tuttu ve sandıkta kozlarını paylaştı.

KILKIŞLI EZDİ,GEÇDİ..!

Bandırma Ticaret Odası’nın yaklaşık 1700 üyesi var. ve Meclisi 12 Meslek komitesi’nden oluşuyor. meslek Komitelerinde kazanan, doğal olarak Meclisi ve Oda Başkanlığını belirleyeceği için, her meslek komitesi seçimi, sonuç için belirleyici oldu ve yoğun bir çekişme yaşandı.
Seçimlerde toplam 1351 üye oy kullandı ve kullanılan oyların 47 tanesi geçersiz sayıldı.
Yazıcı gurubunun “beyaz liste” ve Kılkışlı Grubu’nun “mavi liste” ile yarıştığı seçimlerin kazanan tarafı  “mavi” oldu..!
Kılkışlı ve ekibi, toplam 12 meslek komitesinden 11’ini ezici bir oy farkıyla kazanırken, “beyaz liste” bir meslek komitesinde kazanan taraf olabildi.
Geçerli 1304 oyun 733’ünü Kılkışlı  ve   ekibi alırken, Yazıcı ve ekibi 571 oy alabildi...

‘UYUYAN DEV’, UYANDI!

Öncelikle şunun vurgulanması ve bir hakkın teslim edilmesi gerekiyor: Bandırma, har zaman olduğu gibi demokratik bir olgunluk da, birlik ve beraberlik içersinde, tarihinde en katılımlı Oda seçimlerini gerçekleştirdi.
Oda nezdinde bu demokratik zemini hazırlayan başta Osman Kocaman ve yönetimi olmak üzere, Nihat Yazıcı ve Mehmet Kılkışlı’ya, çalışma ekiplerine ve Oda üyeleri ile personeline  bu kentin bir insanı ve SonKURŞUN/ REALİTE Ailesi olarak teşekkür ediyoruz. Her iki kanat, seçim sonuçlarını da abartıya kaçmadan, hoşgörü ve saygı ile karşıladı, sonuç da birbirini kutladı, başarı diledi.

Balıkesir basın ve yayın organları, Odalar nezdinde yaşanan başkanlık ve yönetim değişikliğini ve elde edilen sonuçların karşı taraf için eziciliğinin nedenselliğini sorgulamaya, olayı hala anlamaya çalışıyor.
Evet, ne oldu!?
Yılların Oda yöneticileri ve yönetimleri birbiri ardından  ve ezici bir oy farkıyla nasıl devrildi ve Oda yönetimlerinden tasfiye edildi!?
Balıkesir Sanayi Odası’nda AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Edip Uğur’un oğlu İsmail Uğur başkanlığa aday olduğunda karşısında hemen  Oda ve Borsa nezdinde bir blok oluştu.
Bu  bloğu aşmak Sanayi Odası’nda başkanlığa talip olan İsmail Uğur’a düşmedi  ve hemen hiç konuşmadı ama Edip Uğur, konuştu!
Öyle ki, Balıkesir nezdinde Oda ve Borsalar nezdinde  yıllanmış Yırcalı/Kula/Yavuz ittifakını eleştirileri, itham ve iddialarıyla yerden yere vurdu.

“Çıt” çıkmadı..!

BU SONUÇLAR
 NE SÖYLÜYOR?

Hatta, Balıkesir’de bir  çok basın yayın organı Edip Uğur’un bu çıkışının şahsının ve partisinin sonu olduğu ve bu atmosfer de 2014 yerel seçimlerini de zora soktuğunu idia etti.
Ama  seçim günü gelip çattığında  gerçeğin böyle olmadığı görüldü.İsmail Uğur ve ekibi, sondıktan ezici bir sonuçla çıktı ve diğer grubu sildi,süpürdü.
BSO’nda sandıktan çıkan  bu “şok”edici sonuç karşısında bu kez Balıkesir ticaret Odası’nda Mahmut Yavuz ve ekibinin , dersini iyi çalışması gerektiği yönünde uyarılar geldi ama sonuç değişmedi. Yavuz ve ekibi, Oda bünyesindeki yıllanmış yönetimlerini kaybetmenin ötesinde, ezildi ve gitti..!

‘OLİGARŞİ’ , ELBİSE Mİ 
NİTELİK Mİ DEĞİŞTİRİYOR?

Oda ve Borsalar nezdinde yaşanan başkanlık ve yönetim mücadelelerinde öne çıkan ortak bir yön var: Bu da üyelerin seçimlere yüksek katılımı ve seçimlere gösterilen büyük ilgi..!
Bir çok kez yazdım ve dikkat çektim. Oda ve Borsalar nezdinde oluşmuş  yönetimler kısmi yenilenmelerin dışında yıllanmış  kadroların ya da belli isimlerin  tekelindeydi.Bu kadrolar ve isimlerin ortak özelliği  ise, ortak bir yönetim anlayışı ve tarza sahip olmalarıyla öne çıkıyordu.
TÜSİAD nezdinde, ülke ekonomisinin “ağbileri” vardı ve bu “ağbiler” ekonomide söz sahibi olan, ekonomi yanı sıra siyasal ve sosyal yaşamı da yönlendiren(hatta genel olarak belirleyen) bir kast sisteminin bileşenleriydi.
Ben, bu kast sistemine, ekonomik güç ve yapıya, “oligarşi” diyorum.
SİAD’lar, bu ekonomik oligarşinin sosyal üst yapılarıydı ve TÜSİAD, amaç ve çıkarları doğrultusunda bir karar aldığında, yukarıdan aşağıya tüm SİAD’lar alınan kararın takipçisi, uygulayıcısı ve kendi alanında kamuoyu yaratısıydı. SİAD’lar yanı sıra Oda ve Borsalar da,ahtapotun kolları gibi, bu oligarşik düzenin  tamamlayıcısı ve sözcüsü konumdaydı.
Türkiye’de Ak Parti iktidarı, ekonomik politikalarıyla işte bu yıllanmış “oligarşik düzen” ve “oligarşik yapı”yı  param parça ediliyor ve ülkenin ekonomisi üst yapısıyla birlikte yeniden biçimlendiriliyor.
Bunun adı kırılma ve değişim, dönüşümdür. Bunun ekonomik, siyasal ve sosyal sonuçlarını önümüzdeki yıllarda daha somut örnekleriyle görüp, yaşayacağız. 
Bu gerçeği, Sanayi Odası seçimleri sonuçlandıktan sonra Edip Uğur, çok güzel ve anlamlı hicvetti, dedi ki; “yıllanmış dükalıklar gitti!”
Olayın bir diğer somut bir örneği, rahmetli Necmettin Erbakan’ın Odalar Birliği serüvenidir. Bu serüven ve yaşananlar iyi anlaşılmadığında, Ak Parti’nin ekonomik politikaları da yeterince anlaşılamaz.

BUZLAR ÇÖZÜLÜRKEN..!

AKP’nin 2002’den bugüne yerel seçimler ile genel seçimlerde sürekli artan oy artışı  ve halk desteği hep sorgulandı. Siyasi muhalifler kimi zaman bu oy artışı ve seçmen desteğini, seçmenin “aptallığı”na kimi zaman da dinin etkisi ve rolü  gibi nedenlere bağladı. Bu konuda, “gözde” siyaset bilimcilerin ve  akademisyenlerin hep sınıfta kaldığına tanık olduk.
Bana göre, bu sorunun daha iyi anlaşılabilmesi için DP’nin, ANAP’in ve AKP’nin  ürettiği siyaset ile seçmenle ilişkisinin anlaşılabilmesi gerekiyor. Bu konu, ayrı bir yazı konusu.
Bilinen tek şey, AKP, 2002’den bugüne “uyuyan dev’i uyandırdı” ve adeta  iktidarı parselledi. bu önemli ve aynı ‘şey’, bugün Oda ve Borsalar nezdinde yaşanıyor. Düne kadar Oda ve Borsalara ilgisini tüketmiş ve önüne konulan listeyi onaylamanın ötesine geçmeyen pasif üyeler, Oda ve Borsalar nezdinde “bir şeyler”in değişeceği ümidiyle, “değişim” ve “dönüşüm”ün  asli unsuru olmak için, sahaya indiler ve “yeter artık” dediler..!
Oda ve Borsalar nezdinde seçimlerle yaşanan sarsıntının, yoğun ilginin, heyecanın, coşkunun nedeni burada aranmalı.

CHP’NİN HESAPLARI
 YİNE TUTMADI..!

Peki, bu seçimlere iktidar partisi AKP ile muhalefet partileri CHP, MHP ile diğer siyasal partiler müdahil oldular mı?
Başından beri, evet..!
Bu anormal ve yanlış bir olay mıydı, hayır..!
Daha somut ifadeyle, Oda ve Borsalar nezdinde yaşanan gelişmeler, siyasal iktidarın ekonomik üst yapıyı her alanda dizayn etme çabasının ve çalışmasının bir sonucu idi ve bu sürece karşı duranlar da, özellikle CHP ile mevzilerini güçlendirmeye çalıştılar ama tutmadı, olmadı..!
Çünkü, olamazdı...
Neden...?

EKONOMİK ÜST YAPI  DA
DEĞİŞİYOR

Ekonomik yaşamda “eski” ile “yeni” arasındaki çözülmü, ayrışma ve ekonomide yaşanan  “değişim” ve “dönüşüm”, önce TÜSİAD da yaşandı....Zaman içersinde tüm SİAD’ları kapsadı.
Bu bugünün değil yılların sorunu idi ve SİAD’larla MÜSİAD arasındaki mücadele yeni değil.Ardından BANİAD’lar ve TUSKON geldi...
AKP’nin iktidara geldiği yılların başından itibaren TÜSİAD’la AKP arasındaki mücadele AKP’nin zaferiyle ve SİAD’ların uzlaşmasıyla sonuçlandı. Yılllar sonra TÜSİAD yönetimi geçtiğimiz yıl MÜSİAD genel merkezini ziyaret etti. Zaten ekonomide, ithalat ve ihracat da, finans ve hizmet sektörlerinde söz sahibi olmak isteyenler için iktidarla uzlaşmak ve biat etmek kaderleriydi.
Öyle de oldu..!
Oligarşik yapının ekonomik ayağı “yeni döneme” ve beklentilere uygun olarak yeniden düzenlenmeye başladı. Şimdi, Türkiye’de “yeni” bir “oligarşik düzen” ve “yapı” biçimleniyor.

TASANIN GENEL TALEBİ:
DAHA FAZLA DEMOKRASİ 
VE ÖZGÜRLÜK..!

Kuşkusuz, siyasal iktidarın ekkonomiyi ve ekonomik üst yapıyı biçimlendirirken ya  da biçimlendirdikten sonra işi zor..!
“Uyanan dev”, beklentilerine, ihtiyaçlarına yanıt arayacak ve bunların gerçekleştirilmesini bekleyecek.
Peki, “uyandırılan dev” ne istiyor?
- Şeffaf ve  katılımcı, demokratik bir yönetim...
- Laf değil hizmet...
- Sadece aidat alan, üyelerine yabancı, tepeden bakan, Odanın nimetlerinin tüm üyelere sunulabildiği bir yönetim...
Bu talepler, at ile deve değil ve kolaylıkla gerçekleştirilebilecek talepler. bu taleplerin ve beklentilerin ne Balıkesir’de Uğur’u ne de Bandırma’da Kılkışlı’yı zorlayacağını düşünmüyorum.
Aslında, başkanlıklarını yitiren ve yönetimleri kaybedenler, üyelerin doğal ve demokratik bu beklenti ve taleplerini yıllardır karşılayamadıkları için tasfiye edildikleri gerçeği ile de yüzleşmek zorundalar.

ÜYELERİ DİNLEMEK 
GEREK..!

Oda’nın seçimlerinde üyelerle, Başkan adayı Nihat Yazıcı  ve MÜSİAD Başkanı İhsan Turgut’la  gelişmeler hakkında  söyleşmek olanağı buldum.
Bu sohbetlerimizi önümüzdeki günlerde yazıma konu edineceğim.
Örneğin, üyelerle yaptığımız sohbetlerde şu yorumlar dikkatimi çekti:
- Laikliğin tehlikede olduğu bu ortamdan belli. Çarşaflıyı bile oy kullanmaya getirmişler..
- Gülen cemaati sahaya indi.
- Bunların Oda’daki saltanatlarını yıkacağız. İnsanlara tepeden bakmak neymiş, görecekler.
- MHP’lileri bir türlü ikna edemedik. Edebilseydik, bu seçimin sonucu böyle olmazdı.
- Korku imparatorluğu var. İnsanlar korkularından bunlara oy atıyor.
- Oda başka, Bandırmaspor başka! kulüp yönetilir gibi mi Oda’yı yönetecekler?
- 20 yıldır Odaya aidat ödüyorum, bir kez olsun kapımızı çalıp, ne yapıyorsunuz demediler...Şimdi biz onların sandıkta kapılarını çalacağız...
- Alışmışlar, koca kenti üç-beş kişi yönetmeye ama şimdi işleri bitti..!

Değişik tepkiler böyle devam ediyor ve bu tepkiler kesinlikle önemsenmeli.

Esen kalın...

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1343