SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • `YENİ BALIKESİR` VE `YENİ BANDIRMA`.!

`YENİ BALIKESİR` VE `YENİ BANDIRMA`.!


Geçtiğimiz hafta Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile BASKİ’nin 2015 yılı bütçeleri görüşüldü ve  kabul edildi.

 

Buna göre, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin bütçesi 650 milyon Tl. olarak oy birliğiyle belirlenirken; BASKİ’nin bütçesi 364 milyon 725 bin TL. olarak oy çokluğuyla Meclisden geçti.

 

Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan 20 ilçenin bütçesi toplam 784 milyon 163 bin 735 TL olarak belirlendi.  Güney Marmara’da ise,ilçe belediyelerinin bütçeleri başta  Bandırma Belediyesi 109 milyon 159 bin 30 TL olmak üzere  Gönen 38 milyon TL; Manyas 12 milyon 394 bin TL, Marmara 12 milyon 92 bin 292 TL, Susurluk 24 milyon TL, Erdek 30 milyon 100 bin TL. belirlendi.

 

Dikkat edilirse, yıllık bütçe söz konusu olduğunda trilyonlar havada uçuşuyor ve Balıkesir bütününde yıllık 1 katrilyona yakın paradan söz ediliyor. Kuşkusuz bu paranın başta personel giderleri olmak üzere mutat gider kalemleri dışında yatırım ve hizmetlere bütçelerden ne kadar pay ayrıldığı ve yıl sonunda tahmini bütçe ile bütçenin gerçekleştirilme oranları arasındaki ilişki ve denge çok önemli. Ayrıca bu kontrol ve denetimsiz bir alan da değil.Meclis’lerde belirlenmiş bütçeden bir sapma, olası bir savurganlık,keyfiyet ve disiplinsizlik gibi durumlarda  hem siyasi yönetim hem idari yönetimden sorumlu belediye başkanları öncelikle Meclisine karşı sorumlu.Bu sorumluluk kademeli bir şekilde aşağıdan yukarıya doğru biçimlenerek İçişleri Bakanlığına, Sayıştay’a kadar uzanıyor…

 

Bandırma Belediyesi nezdinde, siyasi ve idari bu ilişki ve sorumluluk  bağını gerçekten tüm boyutlarıyla anlayabilecek, kişi sayısı çok ama çok sınırlı. Bandırma Belediye Meclisinde Başkan Mirza hariç, 31 üye var. Bu, bütün bir kadro olarak kabul edildiğinde, Bandırma’nın siyasal ve sosyal yaşamının yetiştirdiği bir tek Dursun Mirza’nın ismi öne çıkıyor.Kuşkusuz, Mirza’nın bu ayrıcalığı uzun yıllar Belediye Meclis üyesi olarak Meclis de görev yapması yanı sıra Belediye Başkanı Sedat Pekel döneminde başkan yardımcısı olarak 5 yıl, fiilen sorumluluk üstlenmesinden kaynaklanıyor. Örneğin, Başkan Pekel döneminde, bütçenin hazırlanması ve savunumu Mirza’nın görevi idi.

 

Bu neden ve niçin önemli?

 

Bir kentin siyasal ve sosyal yaşamı demokratik açıdan, temsil gücü ve iradesini  de geliştirmek ve güçlendirmek, bunun için insanlarının  önünü açmak, onları demokratik açıdan olgunlaştırmak, insiyatif sahibi kılmak, hemen her açıdan eğitmek zorundadır.

 

Ne yazık ki, Bandırma, uzun yıllardır siyasal ve sosyal yaşamıyla, bu dinamiklerini büyük ölçüde yitirdi. Örneğin, 30 Mart yerel seçimleri de bizlere gösterdi ki, CHP nezdinde dikkat çektiğimiz hususlarda Dursun Mirza isminin öne çıkması ve yerel seçimi kazanması bir raslantı ya da sürpriz değildi. Ortada yıllanmış bir mücadele, bir inanç ve siyasi kararlılık vardı. Beğenirsiniz beğenmezsiniz, eksiği ya da yanlışı vardır, bu ayrı bir konudur.

 

Hatta şu bile söylenebilir: Mirza, CHP ocağının yerel baz da son tekne kırıntısı ve kazıntılarından biridir. Mirza isminin yanına Ozan Onur’u da ekleyebilirsiniz.

 

Mirza’nın belediye başkanlığını kazanması sonrası Milletvekili Öztaylan’ın makamında kendisini ziyaret edip, “yıllardır verdiği ısrarlı mücadeleyle, kazanmayı ve bu makamı hak etti” sözleri boş sözler değildir. Çünkü, Bandırma’da bu alandaki insan boşluğunu en iyi görenlerden birisi Cemal Öztaylan, diğeri de Sedat Pekel’dir.

 

30 Mart yerel seçimleri, bu yönleriyle Bandırma için bir şans olarak da görülebilinir. Belediye Meclisine CHP, Ak Parti ve MHP’den girmiş ve çeşitli sorumluluklar üstlenmiş bir çok yeni isim söz konusu . İçinde bulundukları siyasi ve sosyal ortamın bu isimlerin önünü ne ölçüde açtığı ayrı bir tartışma konusu ama Meclis üyeliklerinden umduğunu bulamayanların, mutsuz olanların Mirza’dan, Öztaylan ve Pekel’den  bu konuda çok şey öğrenmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, siyasi ve sosyal yaşamda başarı, kazanmak ve bir hedefe ulaşmanın ‘kazı-kazan’la hiçbir ilgisinin bulunmadığının görülmesi, terlemenin zevkine ulaşılması gerekiyor.

 

Kuşkusuz, Mirza’nın 30 Mart başarısının altında yatan en önemli faktörlerden birisi, partisinde ve kamoyunda şahsı ile ilgili oluşmuş yargıları “değiştim-dönüştüm-esnedim-olgunlaştım-hazırım” sözlerinde aramak gerekiyor.Mirza, seçim öncesi, bu konuda adeta geçmiş kimliği ve kişiliği üzerinde tepin tepin tepindi ve partililerine, insanlara değiştiği konusunda güven vermeye çalıştı.

 

Seçimlerin üzerinden tam 8 koca ay geçti..!

 

Mirza da bu kentin, bu toplumun çocuğu. Öyle kolayından savurup, bir kenara atabilme lüksümüz  zaten yok! Bana göre, hala en büyük zafiyeti, eleştirilere karşı tahammülsüzlüğü ve bu tahammülsüzlüğün dışa farklı şekilde yansıması. Bunda sonunda 30 Mart da başarmış olmanın, kazanmış ve o koltuğa oturmuş olmanın şahsında yarattığı bir zafer sarhoşluğu ve politik şımarıklık da var ama yavaş yavaş da olsa, bu yönü yatışıyor.

 

Mirza’yı yatıştıran ise akli muhasebesi değil, Balıkesir nezdinde büyükşehir ile yaşanan siyasi ve sosyal , idari realite. Bu gerçekliği kavrayamayanlar veya  kavrayıp da yeni duruma uygun yaşanan sürece kendisini yenileyip adapte olamayanlar, eski siyasi kalıplar içinde süreci anlamaya ve bir şekilde yürümeye çalışanlar önümüzdeki süreç de hem kentlerinin hem de toplumlarının önünde gittikçe bir engel olarak sivrilecekler.

 

Örneğin, Balıkesir genelinde arsenikli su kullanımı…Bandırma’da  bile  bir çok köyün içme suyunun aslında içilemez olduğunu biliyoruz, öğrendik. Utandık. Yıllarca Balıkesir’de vekillik yapmış, İGM  üyeliği yapmış insanların bu insanların en temel sorunlarına karşı bile yıllardır nasıl yabancı durmuş olduklarına tanık olduk.

 

 

 Sadece su konusunda mı!?

 

Uğur. Bütçe görüşmelerinde, bu yıl bütçeden en büyük payın, ulaşım yatırım ve hizmetlerine ayrıldığını belirterek, her yıl 800 km.yol yapacaklarını vurguluyor.Bunu söylerken, bir şeye vurgu yaparak, yıllardır yol yol diye harcanan paraların nasıl havaya gittiğine dikkat çekip, yol çalışmalarında önce alt yapının bitirilip, sonra sıcak asfalt dökülmesinden söz ediyor.

 

Evet, bütçe, Mirza’nın işi ve bizim bütçe ile gündeme taşınmış hemen her konuyu didik  didik etmemiz, büyükşehirle değiştirilmeye çalışılan  yatırım ve hizmet anlayışını kavramamız gerekiyor. Uğur, ‘yeni’den ve ‘Yeni Balıkesir’den söz ediyor. ‘Yeni Balıkesir’, yeni bir siyaset ve yöneticilik anlayışının da ürünü olacak ise, bu ne ve nasıl  olacak, bilmek durumundayız.

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1000