SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018

YA SONRA!?


7 Haziran genel seçimleri bitti. Milyonlarca seçmen sandığa taşındı ve oyunu kullandı.

Bu önemli mi?

Evet, önemli idi.

Küresel güçler ve  ülke içindeki uzantıları, Doğan medyası, PKK  ve ne kadar Ak Parti ve Erdoğan karşıtı var ise yürütülen algı operasyonu ve çeşitli provakasyonlara karşın seçim huzur ve güven ortamı içersinde, demokratik bir zeminde gerçekleştiği söylenebilir.

Sonuçta 7 Haziran  seçimlerinden Ak Parti,  hükümeti kurmak için gerekli 276 milletvekiline sayısal olarak  ulaşamasa da sandıktan 1. Parti olarak olarak çıkmayı başardı.

Peki, Ak Parti’nin 7 Haziran genel seçimlerinde sandıktan 1.parti olarak çıkması bundan sonrası için ne anlam ifade ediyor?

Öncelikle Meclis de 276 sandalye kazanamadığı için Ak Parti tek başına iktidar olamıyor.

Anayasala ve secim sistemine, demokratik  geleneklere göre seçenekler belli.

a-) Koalisyon hükümeti.

b-) Azınlık hükümeti.

c-) Erken seçim.

İktidar ve muhalefet parti sözcülerinin beyanlarına bakılacak olursa doğal ve mantıklı olan CHP-MHP-HDP arasında siyasal bir mutabakata varılarak AK Parti karşısında bir hükümet kurulması ve seçmene verdikleri vaatleri iktidar olarak yaşama geçirmeleri gerekiyor.

Bu zor mu!?

Matematiksel olarak  bu mümkün!

Çünkü, CHP’nin seçim sonuçlarına göre 132, MHP’nin 80, HDP’nin 80 milletvekili var ve hepsinin oplamı 292 yapıyor ki, hükümet için gerekli 276 rakamını bile geçiyor. Yani 292 rakamını bir çuvala doldurup, içinden bir iktidar çıkartabilmek mümkün!

Bu partiler kendi aralarında anlaşıp, bir koalisyon hükümeti kuramazlar mı!?

O zaman, iki parti kendi arasında anlaşsın, azınlık hükümeti kursunlar!

Örneğin, CHP-HDP hükümetine MHP dışardan destek verebilir yada CHP-MHP hükümetine HDP dışardan destek verebilir!

Yine mi olmuyor, anlaşamazlar mı!?

Ama bu bir şekilde başarılmalı .Çünkü, 2002 yılında Ak Partili iktidar yılları yaşandığı günden bu güne Ak Partisiz günler hayali ile yanıp tutuşup, kendi aralarında her türlü dolaylı dolaysız ittifakı yapanlar, sıra gerçekten iktidar olmaya gelince, topu taça atmak yerine seçmene sorumluluk sahibi olduklarını göstermeliler.

Yani şimdi seçmen 7 Haziran da sandığa gidip, her üç partiye iş olsun, ülke iktidarsızlığa, çözümsüzlüğe mahkum olsun  diye mi oy verdi!?

O zaman her üç partiye, yani CHP-MHP-HDP’ye  şu soruyu sormak gerekmiyor mu? 7 Haziran’ın partileriniz açısından başarısı  sonucun neresinde?

Çünkü, koca ülke ve halk ortada kaldı!

Ben, yine faturanın örümüzdeki günlerde halka, seçmene çıkartılacağına inanıyorum. Çünkü, mehdi aralarında uzlaşamayan ve koalisyon  için anlaşamayan her üç parti sonuçta yüzünü seçmene dönüp, ‘ bizi neden ve niçin tek başına iktidar yapmadın’ diyerek, oyunu Ak Parti ve diğerlerine verdin  diyerek seçmene kızacak, gibime geliyor.

Sanırım, Ak Parti’den farklı nedenlerle ya da kaygılarla oyunu esirgemiş seçmen de bu tablo karşısında ‘ben ne yaptım’ diye dövünecek…

Sonuç olarak, Türkiye’yi sıkıntılı ama siyasal açıdan hareketli günler bekliyor.

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 819