SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • VEKİLLERİN 1 YILIN HESABINI VERME ZAMANI!

VEKİLLERİN 1 YILIN HESABINI VERME ZAMANI!


2015 Kasım milletvekilliği genel seçimlerinin üzerinden bir yıl geçti. AK Parti, genel seçimlerde dört milletvekilliğini kazanarak, Balıkesir’de milletvekili sayısını dörde çıkardı.


2015 Haziran genel seçimlerinde de Kasım seçimlerinde de AK Parti’nin sağladığı seçim başarısının ardındaki temel güç ve en önemli etken Balıkesir nezdinde cumhurbaşkanı Erdoğan ve büyükşehir belediye başkanı A.Edip Uğur idi. Onun için Erdoğan ve Uğur faktörünü göz ardı ederek Balıkesir nezdindeki seçim başarısını anlayabilmek mümkün gözükmüyor.


Tam tersi, 2015 Haziran genel seçimleri ve Kasım genel seçimleri öncesi ve sonrasıyla   Balıkesir’de AK Parti’nin  teşkilatlar bazında yaşadığı en ciddi sorun ve sıkıntının başında milletvekilliği genel sıralaması ve adayların belirlenmesi olduğu söylenebilir. Aradan geçen bir yıllık zamana karşın Balıkesir de AK Parti, il ve ilçe teşkilatları, partililer nezdinde hala bu sorunun sıkıntılarını farklı boyutlarda yaşıyor.


Örneğin, Bandırma ve Erdek Ak Parti başkan ve yönetimleri, kadın ve gençlik kolları hala bu sürecin yarattığı  sorun ve sıkıntıları belli ölçülerde yaşıyor.  Bu sürecin de Balıkesir nezdinde toparlayıcı ve bütünleştirici ana unsurunun  da büyükşehir belediye başkanı Uğur olduğunu söyleyebiliriz. Ben, bu konularda özellikle Uğur’un yüklü olduğunu ve yaşanmış aday  belirleme ve liste sıralamasının Balıkesir ve teşkilatlar nezdinde yarattığı sıkıntıyı en fazla yaşayanlardan biri olduğunu sanıyorum. Ancak, bu sorun ve sıkıntılar zaman zaman kendisini de bunatsa da hiç bir zaman bu sorunlara, sıkıntılara takılmadı. Sağ duyulu ve akılcı davranarak, sorun ve sıkıntıların aşılmasını zamana bırakırken, geçen zaman içerisinde de  kimlerle ve ne sorun yaşanıyor ise, ortada hiç bir sorun yokmuş, yaşanmıyormuşçasına herkesi kazanmaya çalıştı.


Neden ve niçin mi?

Çünkü, süreç içende yaşanmakta olan sorun ve sıkıntılara takılı kalırsanız, yürüyemezsiniz! 


BÜYÜKŞEHİRİ ANLAMADAN YOL ALMAK!

BALIKESİR CHP MİLLETVEKİLLERİ ile ilgili görsel sonucu

Büyükşehir belediyesinin önemi ve büyükşehir nezdinde sistemin kurulumu ve işler hale gelmesi, vatandaşın ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanması, öngörülen amaç ve hedeflere ulaşılması  ‘Yeni Balıkesir’in yaratılması , büyük düşünülmesini ve senkronize bir çalışmayı gerektiriyor. Enerjinizi, birikiminizi, deneyimlerinizi  parti içi  kişiselleşmiş sorunlar, kısır çekişmeler içerisinde tüketerek büyükşehir bütününde başarılı olabilmeniz mümkün değildir. Başarısızlığınız ise, Ahmet’in ya da Ayşe’nin başarısızlığından öte, tüm yapının zedelenmesini, zarar görmesini ve bugüne kadar yaratılmış, emek ürünü ne varsa, yarattığınız sistemin çöküşünü ve başarısızlığını beraberinde getirecektir.


Ne yazık ki, AK Parti nezdinde, Uğur’un başından beri parti içi sorun ve sıkıntılara Uğur’un gösterdiği hassasiyeti gösteremeyenler,  yıllardır verilmiş mücadeleyi ve kollektif emeği anlayamayanlar, öngörülen amaç ve hedeflerin önemini kişisel çıkar veya siyasi ikballeri uğruna anlayamayanlar, küçük hesaplar içerisine düşenler çok oldu.


‘AK Parti bir dava partisidir’ desturundan hareketle ‘dava’nın ne olduğu ya da ne olması gerektiğini anlayamayanlar, kişisel davalarıyla ‘dava’ gerçeğini birbirine karıştıranlar ya da davalarını kolaycı bir yöntemle ve şark kurnazlıklarıyla  Erdoğan üzerinden dillendirmeye çalışıp, Erdoğan ve ailesini referans olarak kullanamaya çalışanlar, geleneksel siyasi yaşamın ve anlayışın bir anlamda parti içinde tezahürü oldular.


Bu süreci Balıkesir nezdinde siyasal anlayış  ve teşkilatlar bazında sürekli silkeleyen ve kendisine gelmesine yardımcı olmaya çalışan  Erdoğan ve Uğur oldu! Kerameti kendilerinde görmeye alışmış olanlar ise kısa zamanda  deşifre oldu!


BÜYÜKŞEHİR GERÇEĞİ VE DEĞİŞEN YEREL SİYASET!


Balıkesir özelinde, muhalefet partileri, CHP ve MHP’nin bile çok sonra görüp, farkına vardığı  gerçek, büyükşehir gerçeği idi. Dikkat edilir ise, 2014 Mart yerel seçimleri öncesi ve sonrasıyla  anlaşılan bu gerçek, yaklaşık üç yıldır büyükşehir ve ilçelerinde, kırsal mahallelerinde siyasetin doğasını da, yapısını da, amaç ve hedeflerini de hızla değiştirdi. İlçe merkezli yerel siyaset anlayışı hızla kabuk ve nitelik değiştirdi. Yerel siyaset ve yerel yönetim mücadelesinin merkezine büyükşehir ve büyükşehir belediyesi oturdu. Bu doğal olarak, önümüzdeki süreçte, yerel siyasetçi prototipini de değiştirecektir. Yerel siyasetin ve siyasetçinin çıtası yükselecektir.


Ben, 2015 Haziran ve Kasım milletvekilliği genel seçimleri arifesi ve sonrasında genel merkez bazında AK Parti’nin de  bu ilişkiyi, şu veya bu nedenle , göz ardı ettiğini ve farklı sorun ve sıkıntıların kapısını araladığını düşünüyorum. 

Bunun gereği ve anlamı var mıydı, hayır!


HİZMETKARLARIN HİZMET DÖKÜMÜ ZAMANI!


Evet, Haziran ve Kasım genel seçimlerinin üzerinden bir yıl geçti ve geçen zamanı, yaşananları geriye sarabilmek, alabilmek zaten mümkün değil. O nedenle, anlamsız tartışmaların ve hesaplaşmaların anlamı olduğuna inanmıyorum. Şimdi,  iktidar partisi AK Parti, muhalefet partileri CHP ve MHP’li milletvekilleri için de  esas olan geçen bir yılın eksi ve artılarının ortaya konulması ve 2017 için öngördüklerini ortaya koyma zamanıdır.


AK Parti’nin Balıkesir de dört vekili var. Mahmut Poyrazlı, Ali Aydınlıoğlu, Kasım Bostan ve Sema Kırcı iktidar partisinin milletvekilleri olarak seçildikleri günden bugüne 1 yıl, hizmetkar olarak, ne yaptılar ve 2017 yılı için neler öngörüyorlar, bunu ortaya koymalılar.


Balıkesir de MHP’den vekil olmuş, İsmail Ok’un   geçen bir yıllık sürede ,parti içi muhalefet ve FETÖ ile ilişkisi  dışında, söyleyebileceği ne var, ben da merak ediyorum.


CHP’de ise kamuoyunda ‘sosyal medya vekilleri’ olarak tanımlanan Mehmet Tüm, Namık Havutça ve Ahmet Akın’ın de muhalefet milletvekilleri olarak, geçen 1 yıllık sürede icraatları , ‘ses verme’nin dışında, mesaj almanın dışında ne ise, ortaya koymalılar.


Evet, şimdi, milletin hizmetkarlarının bir adım öne çıkıp, geçen 1 yılın ardından artısı eksisiyle icraatlarının hesabını verme zamanı!  Vatandaş, ‘Ankara yolları taştan, sen çıkardın beni baştan’ şarkıları dinlemeye  ihtiyacı yok!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 497