SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018

VAY ROTTERDAM VAY..!


Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur’un 2015 yılının son aylarında Bandırma’nın Rotterdam Limanı gibi bir limana sahip olacağı yönündeki beyanları  dün gibi hepimizin aklımızda.

 

Başkan Uğur, Bandırma ve Rotterdam ilişkisi üzerine hemen hiç konuşmadı. Başkan Uğur, bu konuda  hemen her konuşmasında, beyanında genel bir tablo ortaya koydu.

 

BAŞKAN UĞUR, ROTTERDAM ZİYARETİ ÖNCESİ HEP KONUŞTU!

 

Örneğin, Girne Amerikan Üniversitesi(GAÜ), Susurluk’a üniversite kurmak için Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’u ziyaret ettiğinde şöyle dedi: “Balıkesir coğrafi açıdan önemli bir noktada. Marmara ve Ege’nin tam ortasında yer alıyor. Yeni yapılan bölünmüş otoyollarla, köprülerle birlikte İstanbul’a, İzmir’e, Çanakkale’ye kısa sürede ulaşabileceğiniz bir yer haline geliyor. Hem tüketim hem üretim merkezlerinin ortasında yer alıyor. Önümüzdeki günlerde Bandırma’ya yapmayı düşündüğümüz limanlar için Rotterdam’a gideceğiz.”

 

BAKAN YILDIRIM’A DA ROTTERDAM  LİMAN PROJESİ TAŞINDI!

 

Keza; Ankara’da ikili görüşmeler yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ile Balıkesir için hazırladığı projeleri ve Bakanlık ile işbirliği imkanlarını müzakere etmesi sonrası  yaptığı yazılı açıklamada şöyle demişti:

“Bandırma’da her sanayicinin kendi mendireği ve limanına sahip olmasına karşı olduklarını belirten Başkan Uğur’a; Binali Yıldırım’dan bu konuda da destek geldi. Bütüncül ve tek bir liman işletmesinin tüm sanayiciye ve bölgeye hizmet vermesinin ölçek ekonomisi, fırsat eşitliği ve çevre hassasiyeti açısından önemli olduğunun altını çizen Yıldırım, Başkan Uğur’a lojistik geri saha yönetimi ve bütüncül liman tasarımı konusunda destek verdi.”

Balıkesir ve Bandırma yerel basın ve yayın organları Başkan Uğur’un  Rotterdam Limanı ile ilgili sayısız beyanını girdiler, bu konuda değişik yorumlar yayınladılar.

 

SONKURŞUN DA DEFALARCA HABERİNİ YAPTI, KONUYU YORUMLADI!

“AB KRİTERLERİNE UYGUN SANAYİYE KARŞI DEĞİLİZ”

 

SONKURŞUN  gazetesi de diğer basın-yayın organları gibi Rotterdam konusunu   defalarca haber ve yorum konusu yaptı. Rotterdam konusu daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur’un beyanıyla Rotterdam’a bir ziyaret  gerçekleştirileceği ve bu ziyarete Bandırma Belediye Başkanı D ursun Mirza’nın da katılacağı yönünde adım adım resmileşmeye başladı.

Ancak, Bandırma Belediye Başkanı Mirza’dan Rotterdam  ve yapılacak ziyaretle ilgili ‘tık ‘çıkmadı! Yaşanan süreç suskunlukla geçiştirildi. Bu nedenledir ki, SONKURŞUN gazetesi, bizzat Başkan Mirza ve Şerafettin Engüdar’a bu konuda neden sustukları ve hiçbir açıklamada bulunmadıklarını kamuoyu nezdinde sordu.

SONKURŞUN, sorduğu sorulara da yanıt alamadı.!

Bandırma, kent nezdinde, Rotterdam gerçeğiyle 27 Ocak Cuma günü Başkan Mirza ile yola çıkmış meclis üyeleri Engüdar ve Adıgüzel’in Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur ve yanındaki heyetle uçakta çekişmiş resimleri face düşünce  tanıştı.

Sonrası malum…

 

GEZİ DE NE YAŞANDIYSA BAŞKAN UĞUR VE MİRZA FACE DE PAYLAŞTI

 

Her iki başkan da, doğal olarak,  Rotterdam yolculukları ve gerçekleştirdikleri ziyaretler, incelemeler, bilgilendirmeler, imza törenleri konusunda yurda dönmeden şahsi face sayfalarında hemen her şeyi kamuoyuyla paylaştılar.

Yurda dönüş sonrası Başkan Mirza’nın Engüdar ve Adıgüzel’le  birlikte Bandırma Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdikleri basın toplantısı ve  bu toplantı da Başkan Mirza’nın yolculuk ve temasların basın-yayın organlarından kamuoyuna sunumdan rahatsız olduğunu açık bir dille ifade etmesi  şaşırtıcı olmanın ötesinde garipti!

 

BAŞKAN MİRZA’NIN RAHATSIZLIĞININ NEDENİ BASINDA ÇIKAN HABERLER DEĞİLDİR!


 

Çünkü, yolculukları ve temasları boyunca ne Balıkesir ne de Bandırma basın-yayın organları haber kaynağı olarak her iki belediye başkanının  face’de ki  resim ve yorumlarını kullanmanın ötesinde hiçbir yorumda bulunmamışlar idi.

Keza, ne hikmetse,  Büyükşehir Başkanı Uğur’un  Rotterdam yolculukları ve temasları konusunda  Balıkesir merkez ve ilçelerde yayınlanmış hiçbir haber ve yorumdan en küçük bir rahatsızlık ifadesi olmamasına karşın Başkan Mirza acaba neden rahatsızlık duymuştu!?

 

BAŞKAN MİRZA’NIN RAHATSIZLIK GEREKÇELERİ İNANDIRICI DEĞİL!

 

Basın toplantısında Başkan Mirza, özetle birkaç şeye dikkat çekti:

1.si, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, kendilerinin hiçbir şekilde bilgi sahibi kılınmadan,  Şirinçavuş ile Hıdırköy arasına konuşlandırılacak liman projesi üzerinde çalışmış, eskizlerini çizdirmiş, ilgili bakanlıklarla, yatırımcı firmalarla ve Rotterdam Limanı  yetkilileriyle temaslarda bulunmuştu. Bandırma Belediyesi’nin ve Başkan Mirza’nın şahsının bu çalışmaların hiç birisinden haberi yoktu!

2.si, Başkan Mirza ve yanındaki   meclis üyeleri Engüdar ile Adıgüzel, liman konusuyla ilgili İLK KEZ Rotterdam da aşina olmuşlardı!

 

BAŞKAN MİRZA, BELLEKLERİMİZLE  NİYE  OYNAMAK  İSTİYOR!?

 

Şimdi, sormak gerekiyor: Başkan Mirza’nın bu beyanlarına Bandırma’da, belediye meclis üyeleri içinde, Erdek de,  Bandırma ve Erdek CHP de, ,Şirinçavuş ve Hıdırköy de, basında inanan bir tek kişi var mı!?

Doğal olarak, basın toplantısında ben sordum: 2015 yılı içinde aylarca ve günlerce Rotterdam limanı ve gerçekleştirilecek ziyaret  kamuoyunda konuşulup, tartışılmasına karşın, ziyaret öncesi, hiç bu nedir diye, bir telefon kadar Mirza’ya, Engüdar ve Adıgüzel’e uzak olan  Başkan Uğur’a hiç  merak edip sormayı düşünmediniz mi, diye…

Çünkü, Bandırma, ‘bilmiyoruz, haberimiz yok, söylemediler, görmedik’ anlamında aynı sıkıntıyı 1/100 binlik çevre düzen planının hazırlanması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından planın onaylanması sürecinde de yaşamadı mı!?

Sn.Mirza’yı dinleyen, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur’un Rotterdam’a  giderken, Bandırma’ya uğrayıp, ‘hadi  Rotterdam’a hep birlikte uçalım…Üç-beş gün takılır, geliriz’ dediğini sanacak!

 

Tüm bunlar olayın şaşkınlık verici ve garip yönü ama vaka  bitmedi…

 

ROTTERDAM ZİYARETİ İLE  MİRZA VE YÖNETİMİNİN AYAKLARI SUYA   MI DEĞDİ!?

 

Başkan Mirza, Engüdar ve Adıüzel, Rotterdam limanını görüp, inceleyip, bilgilenince  sadece  Başkan Uğur’un aylardır dillendirdiği liman gerçeğini ve projesinin Bandırma için ne kadar elzem olduğunu anlamakla  yetinmemiş ve ağır metalurji ve kimya sanayinin de  AB standartlarında kurulması kaydıyla  kurulabileceğine  ikna olmuşlar!

Demek ki, yıllardır, aylardır, günlerdir Başkan Uğur,  bir gerçeğin altını çizmiş ve  vizyonumuzu geliştirmiş. Haklı çıkmış! Bandırma ve Erdek de başta ‘gezi sendromu’ na kapılmış  CHP’liler ve  çevreciler Rotterdam’ı göremedikleri, bilemedikleri için boş yere her şeye karşı çıkıp, boşuna gürültü yapmışlar.

Hele hele Başkan Mirza’nın ve ekibinin Rotterdam izlenimleri ve sistemin işleyişiyle ilgili anlatımları, hayranlıkları; bir salyangozun bile yaşama ve doğurganlığını gözeten, bir yanda fok balıklarının huşu içinde sahillerinde yaşadıkları  bir diğer yanda termik santralden kimya sanayine, petrol tesislerine hemen her türlü sanayi bacasının tüttüğü ,  fabrikacıkların  arasında insanların ikamet ettiği, her köşesinde hava kirlilik ve  gürültü kirliliği ölçüm aletlerinin cirit attığı, isteyenin bir butonla  kirletici fabrikayı üretim dışı bıraktığı Hollanda’ya ben bile imrendim…

Ben de yıllar önce  Hollanda ve Rotterdam’ı görmeye nail olsaydım,  inanın  sosyal eşitlik, adalet, hak hukuk diye boş hayallerin peşinde koşuşturmazdım. Geç de olsa Mirza ve ekibi sayesinde benim de gözüm gönlüm  açıldı. Böyle olacağını bilseydim, Rotterdam’a Ozan Onur ,Abdullah Erbay, Sami Türkmen, Erhan  Atik’i  de götürün de memleket görsünler, bu gariplerin de gözleri  gönülleri açılsın,  diye yazardım.

Çağdaş AB demokrasisi  böyle bir şey  işte!

 

BUNLAR ‘GEZİ’DEN ACABA GEZMEYİ Mİ ANLADILAR!

 

Sonuç olarak; Kapıdağ ve Erdek Körfezi, Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın her fırsatta ve ortamda dillendirdiği  ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun ziyaretinde feryat figan eyleyip, yardım isteyen Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı, sn.Mirza’nın deyişiyle AB standartlarında  bir limana kavuşarak, bu limana entegre  şekilde kurulacak ağır maden metalurji  ve kimya sanayi ile   organik ve sağlıklı ama çağdaş  bir ortama kavuşacaklar. Erdek Çevre Platformuna, Başkan Sarı ve Ailesine, CHP camiasına  hayırlı olsun!

Aslında söylenecek tek şey var: Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur, Bandırma- Erdek ve bölge için  ilk günden bugüne , ne düşünmüş ve ne öngörmüş ise  hep gerçeği  dile getirmiş. Gerisi yalan! Hiç değilse hiçbir şeyi gizlememiş…

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 680