SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018

VAY BALIKESİR VAY…!


Önceki gün Bandırma AK Parti İlçe Başkanı Alp Bostancı’nın Güney Marmara ofisimize gerçekleştirdiği ziyarete ve açıklamalarına değinmiştik.


Bostancı, dertli..!


7 Haziran milletvekilliği genel seçimleri öncesinden başlayarak Balıkesir’de milletvekili aday adayı sıralanmasının belirlenmesi ve  AK Parti’nin bu seçimlerden 1.parti olarak çıkmasına karşın, tek başına hükümeti kuracak sayısal çoğunluğu sahip olmaması ve koalisyon görüşmelerinden de beklenen sonucun alınamaması nedeniyle Kasım 2015 tarihinde genel seçimlerin yenilenmesi süreci öncesinde de yaşanan Balıkesir milletvekili aday listesinde yaşanan sorunların  aradan geçen onca zamana karşın devam etmesi ve ettirilmesinden dertli!


BALIKESİR’DE HALA BİTMEYEN  ÇEKİŞME!


Bu derdin sadece Bandırma’nın derdi olmadığını da belirtelim. Büyükşehir ve tüm ilçelerinde parti nezdinde milletvekili aday adaylarının belirlenmesi ve sıralamada benzer sorun ve sıkıntılar yaşandı.


Bilindiği gibi, Balıkesir siyasetinde, il coğrafyasının genişliği de dikkate alınarak, hemen hemen tüm siyasal partiler, milletvekilliği aday sıralamasında büyükşehri genellikle temsil ve oy hesabını gözeterek  üç ve ya dörde ayrılır.


1.si Körfezdir.

2.si, Güney Marmara’dır.

3.sü, ‘dağlık’ olarak tabir edilen İvrindi, Kepsut  bölgesidir.

4.sü, merkezdir.


Bölgelerin  seçmen sayısı ve oy oranı dikkate alınarak, Körfez de Edremit, Güney Marmara’da Bandırma, ’Dağlık’ bölgede Bigadiç adayları gözetilir. Genellikle de listelerin hazırlanmasında 1.sıra merkeze,2. Veya 3.sıra Bandırma ya da Edremit’e verilir.


Balıkesir nezdinde, alışıla gelmiş bu listelemede trafiğin karıştırıldığı her  seçimde, bölgeler ve ilçeler nezdinde farklı sorun ve sıkıntılar yaşanır, ilgili parti açısından yaşanan olumsuzluklar doğrudan ya da dolaylı olarak sandığa, seçim sonuçlarına yansır.


BALIKESİR’İN DE SİYASİ TEAMÜLLERİ VAR!

EDİP UĞUR,SEMA KIRCI,AYDINLIOĞLU,KASIM BOSTAN,MAHMUT POYRAZ ile ilgili görsel sonucu

Bu konuda siyasi partiler açısından yazılı bir kural ya da yasal bir zorunluluk da yoktur. Buna genel olarak, siyasal yaşamımızda teamül, denir. Siyasi bilgi, birikim ve deneyimlerin öteden beri alışıla gelmiş, benimsenmiş ortak davranış kalıbıdır.


Örneğin, Güney Marmara ve Bandırma nezdinde, MHP’nin milletvekilliği genel seçimlerinde, yönetimlerin ve tabanın tüm taleplerine ve arzusuna karşın, sıralamada bu talep ve arzunun dikkate alınmamış olması, hem partide kırgınlık ve küskünlükler hem de ciddi oy kayıplarına neden olmuştur.


Haziran ve Kasım 2015 milletvekilliği genel seçimlerinin üzerinden  bir yılı aşkın bir zaman geçti ve Balıkesir kamuoyu, AK Parti içinde milletvekilliği aday adaylarının belirlenmesinden başlayarak, üst düzeyde bir çok sorun ve sıkıntının yaşandığını biliyor.


Siyasal partiler yasası, parti tüzükleri, siyasal partiler nezdinde lider ve yönetim sultası, parti içi demokrasi, delege seçimleri, kongreler, aday belirlemede ön seçim yöntemleri  gibi sorunlar ne partililere ne de kamuoyuna yabancı değil.


KASIM-HAZİRAN GENEL SEÇİMLERİNDE DE UĞUR ADAY MIYDI!?


Balıkesir AK Parti nezdinde, Haziran ve Kasım milletvekilliği genel seçim sürecini öncesi ve sonrasıyla zorlayan, bir anlamda siyasi hesapları karıştıran Mart 2014 yerel seçimleridir. Parti üst yönetimindeki ve milletvekilliği görevinden istifa ederek büyükşehir belediye başkanlığına aday olan, büyükşehir belediyesi dahil, 15 ilçesini kazanan A.Edip Uğur’un siyasal başarısının tesadüf eseri olmadığını kamuoyu ve partililer  çok iyi biliyor.


Şu denebilir:2014 Mart yerel seçimlerinde büyükşehir ve ilçelerinde A.Edip Uğur’un elde ettiği siyasi başarı  anlaşılamadan, Haziran ve Kasım 2015 milletvekilliği genel seçimleri öncesi ve sonrasında yaşanan sorunlar, sıkıntılar anlaşılamaz! Keza, buna karşın, büyükşehir belediye başkanı Uğur, Haziran ve Kasım milletvekilliği genel seçimlerinde Balıkesir de AK Parti’nin vekil sayısını 3’ten 4’e çıkartılmasında da, sıralamada yer alan ve seçimleri kazanmış vekil adaylarına  karşın, seçim sonucuna yönelik en fazla etki ve rol sahibi olduğu da bilinmekte. Uğur, bir vekil adayı gibi, tüm Balıkesir’i adım adım gezerek,  muhteşem bir siyasi efor sergilemekten bir an bile kaçınmadı!


Büyükşehir belediye başkanı Uğur’un Haziran ve Kasım seçimlerinde parti olarak gözettiği öncelikli hedef ne idi?


KOYUN CAN DERDİNDE KASAP ET DERDİNDE..!


Balıkesir de partinin oylarını ve milletvekili sayısını daha da arttıracak, il genelinde ama öncelikle seçim bölgeleri ile içselleşmiş, seçmen nezdinde inandırıcılığı ve sempatisi ile öne çıkmış, vekilliği kazanması sonrasında da büyükşehir ve ilçeleri ,partiyle, toplumla  uyum içinde TBMM nezdinde Ankara ve Bakanlıklar arasında köprü olabilecek, temsil vasıfları yüksek kişilerin belirlenmesi ve seçimi!


Bu yönüyle yıllarca TBMM de ve Balıkesir’de  birlikte mesai yaptığı insanları, partililerini karşısına alma pahasına, dert ve davasını şiddetle kişiselleştirmekten kaçınıp, Haziran ve Kasım milletvekili listelerinin belirlenmesinde  etkin olmaya çalıştı.


Haziran ve özellikle son Kasım 2015 milletvekilliği genel seçimlerinin üzerinden günler ve aylar geçti. Geçen günler ve aylar, Uğur’un o günlerdeki çabasının ve arayışının ne kadar yerinde ve haklı olduğunu göstermedi mi? Listede görmek istediği isimler, tercihi eksik ya  da yanlış olabilir ama derdi ve davası ,arayışının nedeni farklıydı!


O gün bugündür, yaşananları kişiselleştirip, vekil listesinde yer almış ve seçilmiş olmalarının kerametini kendi  şahsiyetleriyle menkul  görenlerin, yaşanmış süreci ve özelliklerini anlayamadan, kör bir hesaplaşma dürtüsüyle suyu bulandırma gayretlerinin Balıkesir’e de, Bandırma’ya da, partililere de ,kamuoyuna da hiçbir faydasının olmadığı aşikar değil mi?


Atalarımız, keskin sirke küpüne zarar verir, diye boşuna söylememiş!


Dedikoduları besleyip, sosyal medyadan videolu kampanyalar örgütleyip, Erdoğan ve Ailesi ile yakınlık hikayeleriyle etraflarına nifak tohumları ekmeye çalışanların  siyasette ön açıp, ön alabilmeleri konu Balıkesir olduğunda mümkün  değildir.


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 612