SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018

`UZUN İNCE BİR YOLDAYIZ..!`


18 maddelik Anayasa değişiklik paketinin 16 Nisan referandumu ile kabul görmesi ve yaşanan sistem değişikliğiyle  partisine dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 998 gün sonra da gerçekleştirilen AK Parti Olağanüstü Büyük Kongresi ile partisinin genel başkanlığına seçildi.


Erdoğan’ın Büyük Kongre de partililere yaptığı konuşma ve yeni dönemle ilgili  partililerine ve kamuoyuna verdiği  mesajlar önemli idi. Görsel, yazılı ve işitsel, sosyal medya da  Erdoğan’ın yaptığı konuşma ve verdiği mesajlar didik didik edilerek sorgulanıp, tartışılıyor, değişik yorumlara konu ediliyor.


Doğaldır…!


Ak Parti’nin 2001 yılında kurulduğu ve 2002 yılından bugüne iktidar partisi olduğu, tüm yerel ve genel seçimlerden, referandumlardan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden  zaferle çıkmış ve ülkede on milyonu aşkın  üye sayısı  ile siyasi başarılarını  devlet ve iktidar nezdinde perçinlemiş bir partiden ve kurucu liderinden söz ediyoruz.


O nedenle yaşananlar doğaldır..!


DEMOKRASİ VE SİYASAL PARTİLER..!


Siyasal partiler, demokratik siyasal ve sosyal yaşamın vazgeçilmez araçlarından birisidir. Toplumun devlet ve siyasal sistemle bağlantısını kurmada önemli bir rol oynayan siyasal partiler, bu önemli işlevlerinden dolayı da idari ve siyasi sistemin işleyişindeki sorunlardan, ekonomik ve sosyal sorunlara kadar hemen her alandan  sorumlu tutulmakta. Ülkeyi ve toplumu sıkıntıya sokan tüm iç ve dış sorunların çözümü siyasal partilerden beklenmekte, siyasi partilere çok büyük sorumluluk yüklenmekte…


Demokratik siyasal ve toplumsal düzenlerde tek bir siyasal partinin varlığından ve  örgütlenmesinden söz etmek mümkün değildir. Toplumdaki farklı sınıflar ve tabakalar amaç ve çıkarlarını dile getirmek  doğrultusunda  bir araya  gelir ve örgütlenirler. Demokrasinin çok sesliliği ve katılımcılığı, düşünce ve ifade  özgürlüğü  bu nedenle önemlidir. Bir amaç ve dava  etrafında toplanıp siyasal parti kimliği ile bu amaçlarını gerçekleştirmek isteyen her topluluğun izlediği yol ve yöntem, aynı zamanda partinin özelliği hakkında da bize bilgi vermekte…


Cumhuriyet Türkiyesi’nde  siyasal partilerin işleyişi ve demokrasi konusunda bugüne kadar toplum nezdinde sayısız araştırma, inceleme ve kamuoyu anketi yapılmış durumda. Ortaya çıkan genel tablonun ürkütücü ve dehşet verici olduğunu vurgulayalım. Örneğin, bir araştırma ve anket sonucuna göre, “siyasi partiler sistemi çok kötü işliyor” diyenlerin oranı yüzde 54, “kötü işliyor” diyenlerin oranı da yüzde 30’..! Halk siyasi partilerin gerçek işlevini yerine getirdiğine inanmıyor. Yüzde 53 gibi büyük bir çoğunluk, siyasi partilerin yalnızca partiye yakın kişilerin çıkarlarını savunarak iş takibi yaptığına ve halkı temsil etmediğine inanıyor.


Keza,yine yapılan bir araştırmaya ve kamuoyuna dönük gerçekleşmiş ankata göre, halkın yüzde 84’ü siyasi partilerde parti içi demokrasinin olmadığını belirtirken, yüzde 78’i de partilerin başında hep aynı liderlerin olmasını önemli bir sorun olarak görerek, siyasi partilerde ‘lider sultalığı’nı kabul etmiyor.


Bunları neden ve niçin belirtme ihtiyacı duyduk?


AYDINLIOĞLU VE MKYK..!


Bilindiği gibi, Erdoğan’ın 998 gün sonra AK Parti’nin genel başkanlığına seçildiği  Büyük Kongre de, partinin en yetkili organı MKYK üyeleri de belirlendi ve Balıkesir milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Davutoğlu ve Yıldırım’ın genel başkanlık dönemlerinde  olduğu gibi  yine  MKYK üyeliğine seçilerek, ‘A Takımı ‘ içerisinde yerini aldı.


 Evet, bu durum,  parti için de  Balıkesir için de onur verici ve sevindirici bir durumdur. Balıkesir nezdinde, gerek iktidar partisi gerekse muhalefet partili milletvekillerinin partilerinin ‘A Takımı’ içinde yer almaları ve sorumluluk üstlenmeleri hoş ve anlamlı bir olaydır. Aydınlıoğlu’nu da kutladık, kutluyoruz.


Peki, Aydınlıoğlu kimdir?


17 Ağustos 1958`de Balıkesir Havran`da doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Fahriye`dir. Edebiyat Öğretmeni, Tüccar; Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. İliç Seyda Fırat Lisesi Edebiyat Öğretmenliği, Bigadiç Yolbaşı Ortaokulu Müdürlüğü, Akçay Nihat Tansoy İlköğretim Okulu Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Serbest iş hayatına atılarak inşaat müteahhitliği, oto alım satım işleri ve araç bayiliği yaptı. 22 ve 24. Dönemde, 7 Haziran 2015 25.dönem ve Kasım 2015 genel seçimlerinde 26. Dönem milletvekili seçildi. İngilizce bilen Aydınlıoğlu, evli ve 2 çocuk babası.


Aydınlıoğlu, Olağanüstü Büyük Kongre öncesi  MKYK’na seçilmesi öncesinde de iki dönem  MKYK üyesi olmasına karşın, Balıkesir de parti nezdinde milletvekilleri, belediye başkanları, teşkilat yönetimleri ve yöneticileri arasında yaşanan sorun ve sıkıntılara  en yakından tanık olan, izleyen isimlerden biriydi.


Erdoğan’ın genel başkanlığı döneminde Balıkesir’in ve partinin yaşadığı sorun ve sıkıntıları iyi bilen bir ismin MKYK’na seçilerek sorumluluk almış olması kuşkusuz en başta Balıkesir ve  partililer nezdinde sevindirici.


DURUMDAN  VAZİFE ÇIKARTMAK  MODA  OLDU..!


Ancak, Erdoğan’ın partinin genel başkanlığını üstlenmesi ve Aydınlıoğlu’nun MKYK’na seçilmesiyle birlikte  Balıkesir’de ve parti kamuoyunda yine ‘kazan’ kaynatılmaya ve  kaynatılan kazana atılacak  ‘birilerinin’ bir şekilde atılabilmesinin koşullarının yaratılmasına yönelik belli isimlerin hedef gösterilmesi çabalarının başladığına da tanık oluyor, izliyoruz.


Bu çevrelerin ve birilerinin yıllanmış ve bıktırıcı hale gelmiş amaç ve hedefleri de değişmiyor. ‘Kazancılar’ın  amaç ve hedefi  yine büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğur!!!


Bir anlamda Aydınlıoğlu’nun MKYK’na girmiş olması büyükşehir belediye başkanı Uğur ile parti içi hesaplaşmanın ve Uğur’un siyasi tasfiye edilmesi süreci için bir ‘işaret fişeği’ olarak görülüp, yeni algı operasyonlarının kapısı aralanmak isteniyor.


Bıkmadılar ve usanmadılar..!


Dün, gazetemizin manşetinde yer alan ‘Yaman Vali’ye hukuk dersi’ başlıklı haber bir anlamda büyükşehir de  yaşanan  inişli-çıkışlı ve biraz da karmaşık süreci özetler mahiyette. Vitrinle yani  sunumla ilgilenenler, perde arkasını göremeyen ve anlayamayanlar, yaşanan sorun ve sıkıntıları kişiselleştirenler, günlük hatta  an’lık kişisel beklenti ve çıkarlarına yenilenler gerçeği ve yaşananları anlama konusunda hep sınıfta kalacaklar.


Esen kalın…


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 320