SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018

UĞUR VE HİZMETKARLIK..!


Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir Belediyesinin tamamlanan ve devam eden yatırımları hakkında gerçekleştirdiği  basın toplantısıyla  3.hizmet  yılını değerlendirip, kamuoyunu bilgilendirdi. Aynı gün, Bandırma  Belediye Başkanı Dursun Mirza da yazılı  basın açıklamasıyla hizmet yılının 3 yılını değerlendirdi.


Merkezi  ve yerel yönetimler için iktidarda geçen  hizmet dönemlerini ve iktidarda izledikleri ekonomi-politikaları, karar ve icraatlarını analiz ederek, değerlendirmeleri kamuoyu ve vatandaşla paylaşmaları  siyasetin de, siyasetçinin de , iktidarların da demokratikleşmesi  açısından önemlidir.


Ayrıca, iktidar temsilcilerinin dönemsel olarak hizmet değerlendirmelerinin topluma, seçmene sunumunun ve bilgilendirilmesinin yanı sıra bu değerlendirmelerin  kamuoylarında en geniş katılımla sorgulanması ve tartışılmasının önemi de yadsınamaz.


Bu nokta da eleştiri, yönetimler ve yöneticiler için tam bir kazanç olarak görülmeli. Kuşkusuz, yıkıcı değil, yapıcı eleştiriden söz ediyoruz. Demokratik bir yöntem ve tarz olarak eleştiri-özeleştiri mekanizmasının işler kılınması yönetimleri güçlendirir ve daha fazla demokratikleştirir.


Bu nokta da, yöneticilerin her fırsatta hizmet vermek ve yapmakla sorumlu oldukları toplumun her kesiminden ve her yaş grubundan insanla bir araya gelmeleri, vatandaşa dokunmaları ve karar ve icraatları konusunda  görüş ve önerilerine baş vurmaları, ihtiyaç ve taleplerini önemsemeleri  yönetim anlayışlarının daha da demokratik açıdan olgunlaşmasını, siyaset ve yönetimsel açıdan demokrasinin geliştirilmesine hizmet edecektir.


YEREL YÖNETİMLER VE KENTSEL DEMOKRASİ..!


Kuşkusuz, bu nokta da, vatandaşların  en geniş şekilde demokratik toplumsal örgütlenmesinin gerçekleştirilmesinin ve bu örgütlülüklerin  yaygınlaşarak, güçlendirilmesinin, toplumsal yaşamımızda etkin ve aktif bir rol üstlenmelerinin önemi büyük. Bu konuda demokratik açıdan zafiyetlerimiz var.  Türk toplumu örgütsüz bir toplumdur ve örgütlülük düzeyi zayıftır. Siyasal  örgütlülük açısından siyasal partilerimizin ve mesleki ve demokratik yönden amaçlarına uygun bir şekilde sivil toplum örgütlerimizin etkin hale dönüştürülmesi  için siyasal iktidarların ve yöneticilerin çok köklü demokratik karar ve adımlar atması gerekiyor. Siyasal partiler ve sendikalar, dernekler yasasının demokrasi lehine değiştirilmesi ve anti-demokratik  anlayışlardan arındırılması gerekiyor.


Günümüz dünyası ve Türkiyesi’nde vatandaşımızın ve toplumun demokrasi özlemi  ve bu yöndeki set vurulamaz ihtiyacı, inancı   adeta ‘ akarsu ‘ gibidir. Set vuramazsınız, yolunu engelleseniz de önüne set çekseniz de su kendisine akacak yolu bulur. En küçük çatlağı kendisine yol olarak bulur, doldurur ve önüne engel olarak  ne çıkarsa çıksın bir şekilde yolunu açar…Yaşamın diyalektiğini bilmeyenler ve anlayamayanlar, akar suyun yolunda çer çöp olmaya ya da oraya buraya savrulan  kütük olmaya, sürüklenmeye mahkumdur.


ÜÇ HİZMET YILININ ARDINDAN..!


Büyükşehir belediye başkanı Uğur’un büyükşehir belediye meclis salonunda gerçekleştirdiği  üç hizmet yılını değerlendirdiği ve sunumunun görsellerle, videolarla  beslendiği toplantıya tüm büyükşehir basını en geniş biçimde katıldı. Saat 15.00’de başlayan sunumu basın mensuplarının sorulu yanıtlı bölümü ile son bulduktan sonra  hep birlikte yemeğe geçildi. Ben ve Aziz, Balıkesir TV 100’deki programımız nedeniyle  yemeğe kalamadık. Ancak, üç saati aşkın bir süreyi alan sunum ve Başkan Uğur’un anlatımları üzerine arada  merkez ve çeşitli ilçelerden gelmiş basın mensuplarıyla görüşebilme ve  izlenimlerini dinleme olanağı bulduk.


Bu, bizler için önemli miydi?

Evet, önemliydi!


BU SUNUM ASLINDA HEPİMİZİ  EZDİ..!


Çünkü,  Balıkesir, 30 Mart 2014 yerel seçimleri ile birlikte büyükşehir-bütünşehir oldu ve üç yıldır büyükşehir belediyesi  şimdilik bünyesindeki 6000 kişi ile büyükşehir belediyesi olarak  2014 yılı içerisinde yapılanmasını tamamlayarak, 20 ilçe ve 1130 mahallede hizmet vermeye çalışıyor.


18 bin kilometrekarelik yüzölçümü, 290 kilometre sahil bandı ve kış ayların 1 milyon 200 bin nüfusa hizmet veren büyükşehir belediyesinde sadece  içmesuyu-kanalizasyon-arıtma işlerinin sorumluluğunu üstlenmiş BASKİ, üç yılda 1022 km. su  ve kanalizasyon hattı döşerken,685 bin  su abonesine  hizmet verir konuma ulaşmış ve üç yıl içerisinde  3 yıl içinde toplam 1 milyar(katrilyon) 250 milyon(trilyon) liralık yatırım gerçekleştirmiş!


İlimiz sınırları içerisinde sadece  8 adet su arıtma tesisinde 1 milyon 750 bin kişiye bin metreküp su verilecek kapasite kullanılıyor ve o da şimdilik! Tüm fiilen çalışmalar ve arıtma tesisi inşaatları tamamlandığında ise toplam 2 milyon kişiye, 34 tesis ile hizmet veriliyor olacak! Üç yıl içinde sadece BASKİ’nin tamamlanmış yatırımlarının toplamı 124 milyon(trilyon) lira..!


Başkan Uğur’un sunuyu, milyonluk yatırımlar ve hizmetler, başlanmış ama halen devam eden hizmet ve yatırımlar, yeni projeleri dinledikçe salonda kafalar bir bir düşüyor, dikkatler dağılıyor. Uğur’un tüm anlatımlarını, üç yıllık 20 ilçe ve yüzlerce mahalleye dönük icraatlarını, gündeme taşınmış projeleri, ihaleleri, vurulmuş kazmaları ve tamamlanmış ya da tamamlanmakta olan hizmet ve yatırımları,  gündeme almış oldukları projeler bütününü sıralayabilmek, anlayabilmek ve hayal edebilmek bile güçleşiyor.


Büyükşehir belediye başkanı Uğur, karar ve icraatlarıyla bir anlamda hayal dünyamızın sınırlarını bile zorluyor..! Kamuoyunun gündemine taşınmaya çalışılan bir çok tartışma Uğur’un  sunumu karşısında anlamsızlaşıp, sönümleniyor…


YENİ BALIKESİR’İN TEMELLERİ ATILIYOR..!


Olayı daha somut olarak anlayıp, kavrayabilmek açısından  büyükşehir belediye  başkanı Uğur ile aynı gün hizmet yılının üç yılını  yazılı bir açıklamayla değerlendirmeye çalışan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın beyanları incelenmeli diye düşünüyorum.


Birinde laf birinde icraat söz konusu..!


Biri makamında üç yıldır sakız çiğnerken diğeri  hizmet ve hizmetkarlığın bir anlamda kitabını yazıyor..!


Birisi 150 bin nüfuslu ilçesinde  hizmet ve yatırım üretme konusunda üç yıldır mazeret olarak büyükşehir vakasını ve  Uğur’u göstermeyi  iş edinmişken, diğeri  Ağustos böcekliğini  mazeret üretenlere pas ederek, karınca misali   18 bin kilometrekarelik alanın altını üstüne getiriyor!


Tabiri caiz ise, Bandırma’da Mirza yönetiminin iktidarda 5 yıla sığdıracağı hizmet ve yatırımı 6 aya ya da en fazla bir seneye sığdıracak olan bir yönetim anlayışı ile karşı karşıya kalmak ,hem büyükşehirin önemini hem de hizmetkarlığın ne demek olduğunu bizlere bir kez daha anımsatıyor.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 433