SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • UĞUR, TARTIŞMALARA SON NOKTAYI KOYDU..!

UĞUR, TARTIŞMALARA SON NOKTAYI KOYDU..!


Bir kentin belediye başkanı ya da şehr-i emini, şu veya bu nedenle seçimlerde  kendisine ve partisine  oy vermiş ya da vermemiş olsun,  vatandaşlarına  gerçek dışı beyanlarda bulunup ( nezaketen ‘yalan’ demeyelim) eksik/yanlış bilgilendirerek, algı operasyonları içine girip, yönlendirebilir mi?


Evet, bu mümkün ve bu nasıl oluyor diye merak eden okurlarımız Bandırma da olup bitenleri takip edebilir!


Son olarak, kentin sahil bandında  sahnelenen  festivale endeksli stand olayında kent bunu yaşadı.


Bandırma yıllardır liman ve sahil dolgu alanlarının kullanımı konusunda sorun ve sıkıntı yaşıyor. Yaklaşık yirmi yıldır sahil bandında belediyenin gerçekleştirdiği ihalelerle mobo büfe, cafe, vb. işletmeleri kiralayan müstecirler, işletmeciler  alanla ilgili çözümlenememiş sorunlar  nedeniyle kira yükümlülüklerini bile nasıl gerçekleştireceklerini bilemenin, yaşanan çok başlılığın yarattığı sıkıntıları yaşıyor.


Ortada hem mülkiyet haklarından hem de kullanım kaynaklı  anlaşmazlık ve sorunlar var. Balıkesir’in büyükşehir yasası kapsamına alınması  ve yasanın 30 Mart 2014 yerel seçimleri ile fiilen yürürlüğe girmesiyle büyükşehir kapsamında sahillerimizdeki tüm dolgu sahalarının kullanım yetkisinin  Balıkesir büyükşehire geçeceği hemen herkes tarafından bilindiği gibi, Bandırma belediye yönetimi tarafından da biliniyor, ne zaman devri ve geçişi yapılacak diye de bekleniyordu.


BANDIRMA  DA ESNAF DA ÇÖZÜMDEN MUTLU..!


Beklenen de oldu ve büyükşehir belediye başkanı Edip Uğur. Sosyal medya üzerinden, sahil dolgu alanları ile  açıklamada bulundu. Şöyle dedi:

“Bandırma ilçesi Paşabayır, İhsaniye ve Hacı Yusuf Mahallelerinde bulunan 117870 metrekare yüzölçümlü (Bandırma Sahil Dolgu Alanı) Maliye Bakanlığı’nın 03.03.2017 tarihli ve 6965 sayılı olurları ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün 07.03.2017 tarih ve 7045 sayılı yazıları gereği 10 yıl süre ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığına kiralanmıştır. Orada yapılmak istenen etkinliklerle ilgili tertip komitelerinden talep gelmesi halinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteği sağlayacağız.”


BANDIRMA’YI BÜYÜKŞEHİRE KARŞI KIŞKIRTMANIN NAİFLİĞİ..!


Peki, sahil dolgu alanlarının kaderi ile ilgili yaşanan tüm gelişmeler  Başkan Mirza tarafından da bilinmesine, takip edilmesi yanında konunun ilçe basın ve yayın organlarında sıklıkla haber olarak ele alınmasına karşın, Mirza’nın 4 Nisan günü meydanda yaptığı açıklamanın anlamı ve hükmü ne?


Mirza, şöyle diyor:

” Bu yıl Festivalimizin 28. sini düzenleyeceğiz, Büyükşehir zabıta gelmiş stantları kurdurtmam diyor. Festivalimize sahip çıkmak için, haklarımıza sahip çıkmak için Bandırmalı olduğumuzu göstermek için buradayız. Biz festivalimizi yapacağız. Stantlarımızı kuracağız. Daha önce de hazinenin diyorlardı, kuruyorduk. Hazineye ecri misil kirasını ödüyorduk. Bu nasıl bir belediyecilik, yerel yönetim anlayışı ki; yaptırmam, ettirmem, sokturmam? Müsaade et işimizi yapalım. Zorla dayatmayla bu işler olmaz. Ben Bandırmalıları haklarına sahip çıkmaya çağırıyorum. Kentine ve Festivaline sahip çıkmaya çağırıyorum.”


BANDIRMA’NIN BÜYÜKŞEHİRDEN BEKLENTİLERİ..!


Öncelikle  Başkan Mirza’nın, sahil dolgu alanları ile yıllardır yaşanmakta olan sorunların büyükşehir belediyesi tarafından çözümlenmiş olmasından belediye olarak mutlu olması lazım.


İkincisi, sahil dolgu alanlarının kullanımı noktasında sorunun çözümlenmiş olması  bu alanda esnaflık ve işletmecilik yapan kent insanının da muhatap karmaşasını aşması ve  bundan böyle muhatabını bilerek, işine bakması, mağdurluğunun son bulması anlamını taşıyor ki, şehr-i emin olarak Mirza’nın bundan da mutluluk duyması gerekiyor.


Üçüncüsü, Bandırma sözde  bir deniz kenti ama denizini, kıyılarını kullanamıyor. Yıllardır denizle kucaklaşamayan kentin önünü sahil bandı düzenlemeleri ile  açan ve bugünkü halini bize sunan  belediye başkanlıkları dönemindeki Öztaylan ve Eraydın’ındır. Bu dönemde sahil düzenleme çalışmaları yerel seçimi 2009 Mart’ın da kaybetmeleriyle inşaat aşamasında kaldı, projeleri tamamlanamadı. Bandırma sahil dolgu sahası aynen büyükşehir belediye başkanı Uğur’un dikkat çektiği gibi tepeden tırnağa ele alınarak, ihtiyaç ve taleplere uygun bir şekilde projelendirilip, yenilenmeli.


Dördüncüsü, festival, ramazan ve genelde ticari, rant  ve eğlence amaçlı ve aynı zamanda partizanca sahil dolgu alanı Mirza ve yönetimi tarafından hoyratça kullanılırken; kayıtlı ve tüm mali sorumluluklarını yerine getiren esnafımız haksız rekabet nedeniyle yıllardır mağdur kılınmakta. Sahil dolgu alanı aylarca farklı amaçlarla adeta parsellenmekte…Büyükşehir belediyesi, sahil dolgu alanlarının kullanımını halkın ve esnafımızın, yasa ve protokolünde öngördüğü gibi, vatandaşların yararı ve ücretsiz bir şekilde kullanıma açmalı…


Beşincisi, bu yıl 28.sini düzenleyeceğimiz Kuş Cenneti Kültür-Turizm Festivali’nin başlangıç amaç ve hedeflerinden hızla uzaklaşarak, adeta bir panayıra dönüştürüldüğü kamuoyunun ortak kanaati ve yargısı durumunda. Kentsel özgürlük adına kenti ‘tavernalaştıran’ ve ‘taverna kültürüne’ mahkum eden  hizmet anlayışı yerine festivalin  başlangıç amaç ve hedefine uygun şekilde kutlanabilmesinin önü açılmalı.


Sahil dolgu alanının kentsel estetik  ve çevre gözetilerek, vatandaşların rahat, güvenli, hijyenik ama  en önemlisi mevcut hizmetlerden ekonomik olarak hatta ücretsiz ya da sembolik bir ücretle   yararlanabilmesi için büyükşehir belediyesinin gerekli önlemleri alarak düzenlemeler yapması Bandırma’nın  ve Bandırmalı’nın ortak  ihtiyaç ve talebi olarak öne çıkıyor.


İSTENEN UYUM VE DİYALOG: HİZMET..!


Kuşsuz yeni duruma uygun ivedilikle atılacak adımlar konusunda büyükşehir belediyesi ile ilçe belediye başkanları Uğur ve Mirza’nın, eşgüdüm içerisinde çalışarak, karşılıklı saygı temelinde diyaloğu gözetmeleri ,  kentin ve vatandaşların yararına ortak kararlar alarak ve hizmet önceliğinde güç ve olanaklarını birleştirmeleri  tüm vatandaşların arzusu…


Bandırma’nın sahil dolgu alanlarının kullanım hakkının büyükşehir belediyesine devri sonrası  Başkan Mirza’nın’ festival de ne yapacağız, sahilimizi de elimizden aldılar’, tribine girerek, Bandırma’lıları ‘eyleme’ davet etmesinin, Balıkesir ile kenti karşı karşıya getirebilecek kışkırtıcı beyanlarının  hiçbir anlam ve hükmü bulunmuyor.


Hep yazıp, vurguladığımız gibi, hizmet ve yatırımın mazereti olmaz! Her iki belediye başkanı da yasaların üstünde değildir ve yasa ile mevzuatlar her ikisini de bağlamaktadır. Bunu zaten biliyorsanız, bilmiyormuş gibi vatandaşı kandırmanın, yanlış yönlendirmenin, yanlışı pazarlamanın mantığı ne?


Esen kalın…

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 409