SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018

ÜÇ MAYMUNU OYNAMAYALIM..!


BANDIRMA  Belediye  Başkanı Dursun  Mirza, Büyükşehir Belediye Meclisinde yaptığı son konuşmada kentin 3,5 yıldır bir türlü aşılamayan ve çözülemeyen yol kazıları ve tamiri, kilit parke taşı  döşemesi ve tamiri  ile ilgili sorun ve sıkıntılarını gündeme taşıyarak  yeni büyükşehir belediye başkanı Zekai Kafaoğlu’na konuyla ve sorunla ilgili önerilerini gündeme getirdi.

Göreve seçilmesi sonrası ilçelerine yaptığı ziyaret kapsamında ilk Bandırma’yı ziyaret eden, partililer ve  vatandaşlarla buluşan  Büyükşehir Başkanı Kafaoğlu, partide ve Eti Maden Lokali’nde yaptığı konuşmalarda kendisinden önceki dönemi eleştirerek, Büyükşehir Belediyesi ile ilçeler arasında yaşanan tüm sorunların diyalog yoluyla aşılacağını ve  mahkemelere  taşınmış ne var ise  hoşgörü ve karşılıklı diyalog ortamı ile bu davaların bitirileceği açıklamasında bulunmuştu.

Kafaoğlu’nun bu konuşmaları ve açıklamalarının kentte ve vatandaşlar nezdinde olumlu karşılandığını ve genel olarak kamuoyunda  “geç de olsa halimizden anlayan  bir başkan çıktı; bizim başkan  Kafaoğlu’nu yokuşa sürmese de  şu yaşadığımız sorunlardan, sahipsizlikten kurtulsak”  düşüncesi ve temennisi   ile anılır oldu.

Kentimiz gazetecileri de boşluğu doldurarak, Kafaoğlu’na  ilçe belediyesini ve başkan Mirza’yı ziyaret edip etmeyeceği yönünde sordukları soruya olumlu yanıtlar almaları sonrası  kentsel umutlar bir nebze de olsa tazelendi.


BAŞKAN MİRZA DOĞRUYU SÖYLEMİŞ AMA..

Çok geçmedi, Başkan Mirza, Büyükşehir Belediye Meclisinde aynı zamanda CHP’nin grup sözcüsü olarak yaptığı konuşmada, büyükşehir yasası ile yaşadıkları en büyük sıkıntının başında  “kazıların” geldiğini belirterek şöyle dedi:

“Sadece Bandırma değil, tüm ilçelerimiz bu sıkıntıyı yaşıyor. Kazılar nedeniyle vatandaşlarımız mağdur olmaktadır. Üç buçuk yıldır kazıların ilçe belediyeler tarafından yapılması gerektiğini defalarca dile getirmiştik. Altyapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) bir karar alarak 2017 Ağustos ayından itibaren BASKİ kazılarının tamiratında ilçe belediyelerine yetki verdi. Geçte olsa alınan bu kararı doğru buluyoruz. Ancak, bu tarihten önce BASKİ’nin Bandırma’da 2 bine yakın tamiratı yapılmamış kazılarının olduğunu biliyoruz. Bu tarihten önceki kazılarında tamirat yetkisinin ilçe belediyelerine verilmesini talep ediyoruz.”

Baştan belirtelim: Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, kentin cadde ve sokaklarında yayaların ve araç sürücülerinin 3,5 yıldır  kazılar, bozulan yolların tamiri, asfaltlanması ve kilit parke taşlarının döşenememesi konusunda yaşanan mağduriyetler hakkında doğruyu söylüyor…

Keza, 3,5 yıldır  bu konuda yaşanan sorun ve sıkıntılar sadece Bandırma’nın sorun ve sıkıntısı olmaktan öte tüm ilçelerin ortak sorunu ve sıkıntısı haline gelmiş durumda.

Başkan Mirza, bu konuda da doğruyu ifade ediyor ve yaşanan kentsel ve bölgesel gerçekliği dile getiriyor.

Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ-AYKOME bu sorun ve sıkıntının aşılmasına yönelik 3,5 yıldır bir çok değişik alternatifler üretti ama başarısız olduğu içindir ki 2017 yılı Ağustos’undan başlayarak yol kazı ve tamiri çalışmalarının ilçe belediyeleri tarafından yapılması yönünde karara vardı ve ilçe belediyelerine yetkiyi verdi. Bu konudaki yetki paylaşımından doğan anlamsız tartışmalara ve çözümsüzlüğe  son verdi.

Bitti mi, HAYIR, bitmedi.


ÜÇ MAYMUNU OYNAMANIN SONU YOK

Üç buçuk yıldır Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ/AYKOME üzerinden Büyükşehir merkez ve ilçelerinde, kırsal mahallelerine yönelik kazı,  onarım ve asfalt, kilit parke taşı döşeme, bordur çalışmaları  Kamu İhale Kanunu’na aykırı bir biçimde adeta adrese teslim şeklinde bir yüklenici firmaya milyonlarca liralık (trilyonlarca liralık) ihalelerle verildiği itham ve iddiaları basına ve kamuoyuna yansımış olmasına karşın  herkes yıllardır üç maymunu oynadı.

Bununla da yetinilmedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin BASKİ/AYKOME aracılığıyla 3,5 yıldır gerçekleştirdiği bu milyon liralık ihaleler yanı sıra aynı yüklenici firmanın AK Partili  ilçe belediyeleri ve CHP’li belediyeler bünyesinde de  kazı, onarım, satıh asfaltlama ve kilit parke taşı döşeme işi ile ilgili milyonluk ihaleleri KİK’na aykırı biçimde üstlendiği itham ve iddialarına karşın aynı şekilde tüm bölgede üç maymun oyunu sahnelendi..


YANITI VERİLEMEYEN SORULAR

Örneğin, 3,5 yıldır kazı çalışmaları ve yol   onarımlarının Büyükşehir  Belediyesi’nin sorumluluğundan çıkarak ilçe belediyelerine verilmesi gerektiğini savunan ve dile getiren Bandırma Belediye Başkanı Mirza’ya şu soruyu sormak gerekiyor. Siz bu işleri yapan belediye birimi mi yok; yoksa ihale yöntemiyle bu işlerin sorumluluğunu bir yüklenici firma mı üstleniyor?

Ve 3,5 yıldır bu iş için yüklenici firmaya belediyenin kasasından çıkan tutar ne? (Ki, aynı şekilde Bandırma Belediyesi’nin dün 12 milyon TL.lik bir ihale daha gerçekleştirdiğine dikkat çekiliyor.)

Sn. Mirza, 3,5 yıllık dönemin son  2 yılında Büyükşehir Belediyesi’nin merkez ve ilçelerinde kazı, onarım çalışmalarıyla ilgili hiçbir şey yapılmadığını iddia ediyor ve Bandırma’yı örnek olarak  gösteriyorsa durum daha da vahim değil mi? Büyükşehir bütçesinden bu işler için çıkan milyonlarca lira neyin karşılığında ödendi ya da ödeniyor?

Biz, gazeteci ve yazar olarak, üç maymunu oynamayacağız.


BU TAŞLAR YERLİ YERİNE OTURTULMALI

Çünkü, yolsuzluk ve suiistimal itham ve iddialarına doğrudan hedef olan yüklenici firma Bandırma’da faaliyet gösteren BASTAŞ firmasıdır. İlgili ve yetkili olanların içine gömüldükleri suskunluk ve  konuyu geçiştirmeleri  doğrudan bu firmamızı hedef almakta, vurmaktadır.

O nedenle, başta Balıkesir Valimiz sn.Ersin Yazıcı olmak üzere, Büyükşehir Belediye Başkanımız sn. Zekai Kafaoğlu, BASKİ, yanı sıra ilçe kaymakamlarımız, üç buçuk yıldan bugüne Büyükşehir ve ilçelerinin, kırsal mahallelerin mağduriyetine neden olan kazı ve onarım sorununu, bu konularda gerçekleştirilmiş milyonlarca liralık ihaleleri ve sonuçlarını, kamuoyunda gündeme taşınmış yolsuzluk ve suistimal  itham ve iddialarını mercek altına alarak, İçişleri Bakanlığı ve Sayıştay’ı  da harekete geçirerek, nihayete erdirmenin yolunu açmalı, bu konularda belediyelerimizin, belediye başkanlarımızın, bürokratların ve yüklenici firmaların zan altında kalmasına daha fazla izin verilmemeli diye düşünüyoruz.

Esen kalın..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 174