SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • TV 100, ‘BASIN EKSPRES’ VE DURSUN MİRZA

TV 100, ‘BASIN EKSPRES’ VE DURSUN MİRZA


Her hafta Perşembe günü Balıkesir TV 100’de yayınlanan ‘BASIN EKSPRES’ haber programının bu haftaki konuğu Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza idi. Başkan Mirza, bir ay önce ‘Yerel Yönetimler ve Yerel Siyaset’ konulu programlarımızda yönetiminin karar ve icraatlarına yönelik gündeme taşıdığım itham ve iddialara, eleştirilere yanıt vermek amacıyla geç de olsa canlı yayın konuğu olarak eleştirilere, itham ve  iddialara yanıt verebilmekten öte konuşabilme olanağına kavuştu.


Başkan Mirza için TV 100’e ve bizlere ulaşabilmek çok mu zordu?

Hayır..!

Bir ay önce program süresi içinde , söz ne zaman Bandırma ve Bandırma Belediyesi’ne, Mirza’ya dokunduğunda programımızın moderatörü İsmail Koca, telefon numaralarımızı ekrandan yayınlayarak, bizzat Mirza’ya çağrıda bulunarak, yanık hakkının saklı olduğunu defalarca vurguladı. Bu  çağrı ve davetler, daha sonraki programlarımızda da devam etti ama tabiri caiz ise Mirza’dan ‘tık’ çıkmadı!


Bu durum, Başkan Mirza’nın programımızı önemsememesinden ya da hakkındaki itham ve iddiaları duymamasından değil, ne yapacağını bilememesindendi. Çünkü, ısrarla moderatörümüz  Koca’ya ve Aziz Han’a, TV 100 yöneticilerine ulaşma çabasını film izler gibi izledim. Son olarak Balıkesir Sanayi Odası’nın Bandırma’da gerçekleştirdiği iştişare toplantısında büyükşehir belediye başkanı Edip Uğur’a ve İsmail Uğur’a kadar ulaşan Mirza programımıza çıkma dileğini kendilerine ileterek, ’Elbette televizyon senin başkan’ yanıtı ile birlikte canlı yayınımızın konuğu olduğunu belirtelim.


İNSANLAR KONUŞA KONUŞA HAYVANLAR KOKLAŞA KOKLAŞA…


Burada asıl sorun veya soru şu: Başkan Mirza, tabii ki, kentin şehr-i emini olarak kentle veya yönetimiyle ilgili her ortamda ve her fırsatta konuşacak. Hele hele yönetimiyle ilgili eleştiri yapılıyor, itham ve iddialarda bunuluyorsa, konuşmak ve yanıt vermek, kamuoyunu aydınlatmak en doğal hakkı. Programda arkadaşlarım da, ben de bu konunun ve hakkın üzerinde hassasiyetle durduk. TV 100 yönetimi de, bu ve benzer yaklaşımlara hassasiyetle yaklaştı.


Ancak, dedik ya, sn.Mirza için bir sorun vardı. Eleştirilerde bulunan, aleyhine itham ve iddiaları gündeme taşıyan Engin Arıcan’dı ve kendi ifadesiyle, sn.Mirza, ‘Arıcan’a küstü’..!!!


İşte, bir ayrın Başkan Mirza’nın konuşulanlar, gündeme taşınmış itham ve iddialarla ilgili temel sıkıntısı bu küskünlüktü! Bu küskünlüğün bir şehr-i emin açısından anlamsızlığı üzerine canlı yayında da bir çok kez dile getirdim ve dedim ki, “Bu eleştirileri, itham  ve iddiaları ben dile getirmiş olabilirim ama bunlar Bandırma’ya da, Mirza’ya da yabancı, ilk kez  duyduğu, öğrendiği şeyler değil. Hepsi  zamanında ben ve bir çok gazeteci, gazete tarafından yazıldı, çizildi.sn. Mirza, bu yönüyle bana değil, derdini veya davasını Bandırma’ya, Bandırma’ lılara anlatacak!’


BAŞKAN MİRZA VE OKUNMAYAN GAZETELER, GAZETECİLER!


Hoş, sn.Mirza, ısrarla canlı yayında, Balıkesir ve Bandırma’da yayınlanan yerel gazeteleri okumadığını söylemiş de olsa, bunun gerçeği yansıtmadığını ve doğru olmadığını Balıkesir ve Bandırma’daki gazete sahipleri de, gazeteciler de, köşe yazarları da  gayet iyi biliyorlar.


 Bu  meslekte dirsek çürütmüşler, şunu iyi bilirler: İdari veya siyasi bir yönetici, yerel basına böyle yaklaşıyor ve bu tür yorumlar yapıyorsa , aslında söyleminin tam tersi  iyi bir okur ve izleyicidir! Yerel basını, gazete ve gazeteciyi, köşe yazarını önemsemiyor davranışının altında  aşırı önemseme yatar!


Bu klasik bir  oligark hastalığıdır!


Egemenliğinizi, yönetiminizi  tehdit edenleri, koltuğunuzu sallayanları yok kabul etme eğilimi içerisine girer ve muhataplarınızı , eleştirenlerinizi ‘yok’ kabul edersiniz. Kimse, oligarkın bununla yetineceğini sanmasın… ‘Yok’ kabul ettiğinizi, bir şekilde yetkinizi, gücünüzü kullanarak etkisizleştirmeye, tecrit etmeye ve nihayetinde imha etmeye çalışırsınız.


Çünkü, o sahip olduklarınızı, ayrıcalıklarınızı ,varlığınızı tehdit eden bir ‘düşman’dır!


Bandırma’nın siyasal ve sosyal yaşamında yer almış, onunla bir şekilde kent yaşamında teşviki mesai yapmış isimler  ve en başta da CHP’liler, sn.Mirza’nın bu tabiatını iyi bilirler. Aşırı hırslı, dediğim dedikçi, buyrukçu, kavgacı, hesapçı, kindar ve mücadeleci bir kişiliğe sahiptir.


FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM…!


Sn.Mirza da bu yönünü ve niteliğini bildiği içindir ki, 2004 Mart yerel seçimleri öncesi CHP’den başkan aday adaylığı ve adaylığı süresince ‘ben değiştim’, temasını işledi ve önceki yapısını, ‘düz bir insandım’ diye  özetlemekten kaçınmadı, yüksünmedi…


Kişinin kendisini, kimliğini, kişiliğini sorgulaması güzel bir şeydir. Hele hele bir kentin yönetimine talipseniz, kişinin eksiğini gediğini kapatması kadar doğal bir şey olamaz. Sn.Mirza, bu yönüyle çok ciddi bir mücadele verdi. Özellikle başkan adaylığı döneminde partilileriyle ve seçmenle barışık olmak için  özel çaba harcadı. Bu konuda eski başkan Sedat Pekel’den çok şey öğrendiğini de belirtmeliyiz. Siyaseten ve sosyal yaşamda bu değişimin ekmeğini de seçimleri kazanarak yedi!


Bence asıl sorun da bu nokta da başladı. Siz, kişilik yapınızda ‘değişimi  ekmek yemeğe’ uyarlarsanız, yani temel motivasyonunuz bu olursa, yıllarca ulaşmayı hedef olarak öngördüğünüz iktidar koltuğuna  erişmeniz sonrası, farklı sorun ve sıkıntılar yaşarsınız.


İşte, Dursun Mirza’nın da 2014 Mart’ından bugüne hem kendisinin, hem yönetim ekibinin, hem partililerinin, hem seçmenin ve dolayısıyla da Bandırma’nın yaşadığı sorun ve sıkıntının ana kaynaklarından birisi budur!


HERKES İŞİNİ LAYIKIYLA YAPACAK!


Sn.Mirza, zaten gazeteleri ve köşe köşe yazarlarını ‘okumadığı’ için  rahat rahat yazıyorum. Sonra bir şekilde şahsına bilgi verirlerse, yanıt hakkı için gazetemize konuk mu olur, ne olur, onu da Semih ile Sedat düşünsün!


Zamanında bir şehr-i emin sıfatı taşıyan zat-ı muhterem, işi gücü bırakıp, dönemin kaymakamına bendenizin bir vesileyle kentin dışına sürülmemi talep etmişti.


Gerekçesi ne miydi?


Yaptığım haber ve yazdığım yorumlarla kentin  huzur ve güvenliğini tehdit ediyor, toplumda yöneticilerle ilgili infial yaratıyormuşum!


Gülmeyin!

Ben, bunu bizzat yaşadım!

Evet, sn.Mirza ile gerçekleştirdiğimiz canlı yayın, yayın arası ve sonrası ‘off the record’ konuşmalarımız üzerine  değerlendirmelerimize devam edeceğim. Şimdilik bu kadar…


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 681