SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • TÜRKİYE İLE ABD KARŞI KARŞIYA..!

TÜRKİYE İLE ABD KARŞI KARŞIYA..!


Ankara’da Rus diplomat Karlov’un  üniformalı bir FETÖ militanı tarafından öldürülmesi sonrasında ABD ve AB ülkelerinde  tüm gözler Rusya’nın  ve dolayısıyla  devlet başkanları Putin’in  saldırı sonrası Türkiye’ye nasıl bir tavır alacağı konusuna kitlenmişti.


24 Kasım 2015 tarihinde  Türkiye’nin sınırlarını ihlal eden Rus savaş uçağını düşürmesiyle  iki ülke arasında yaşanan krizin bir anlamda meraklı bekleyişi içerisinde olanlar bu kez avuçlarını yaladı. Her iki ülkenin de devlet başkanları ve başbakanlarının yaşanan saldırıyı  soğukkanlılıkla karşılaması ve saldırının  suikasten amaçlanan hedefin her iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasına dönük provakasyon olarak  tanımlamalarıyla   ABD ve Batılı ülkelerde telaş farklı bir noktaya evrildi.


Okurlarımız, diplomat suikastinin gerçekleştirdiği zamanlamaya dikkat etmeli!


ABD, MASANIN DIŞINA İTİLDİ!


Türkiye’nin Halep merkezli Suriye’de kalıcı bir ateşkesin sağlanabilmesi konusunda Moskova’da Rusya ve İran ile gerçekleştireceği zirve öncesinde Ankara’da Rus diplomat katledildi.


Ancak, oyun tutmadı!


Moskova’da üçlü zirve gerçekleşti ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve çatışmaların sonlandırılması, kalıcı bir ateşkesin sağlanması konusunda ‘garantörlük’ görevi üstlenirken, Batı ve Atlantik ötesi yani ABD masanın dışında kaldı!


ABD ile  AB ülkelerinin ve NATO’nun  Suriye konusunda Rusya-İran ve Türkiye üçlüsü tarafından devre dışı bırakılmasının anlamını ve olası bölgesel ve uluslararası sonuçlarını lütfen bir düşünün!


Genişletilmiş Büyük Orta Doğu Projesi kapsamında kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkasya  hattında  emperyal  amaç ve çıkarları için ulus devletleri yıkmayı ve dilediğince parçalamayı öngörün ve bu hedefini de bir noktaya kadar gerçekleştiren   küresel güç ve çıkar odağı, tabiri caiz ise resmen duvara tosladı ve masadan dışarı itildi!


ABD,AB ülkeleri ve NATO yaşanan gelişmeler karşısında şaşkın!


TÜRKİYE YÜZÜNÜ ADIM ADIM  ASYA’YA DÖNÜYOR!


 Rusya, İran ve Türkiye ‘nin Moskova buluşması ve aldıkları ortak kararlarla ilgili Çin ise yaşanan süreci olumladığını açıklarken, Beyaz Saray  sözcüsü buluşma ve alınan kararlarla ilgili masa dışına itildiklerini belirterek, masaya davet için umutlarını koruduklarını  açıklamak zorunda kaldı.


Daha düne kadar ABD de ya da NATO’da biri öksürse Türkiye’de devlet ve iktidarlar nezdinde herkesin nesle olduğu bir siyasal atmosferden ve bölgesel, uluslararası  açıdan Türkiye bambaşka bir bağlaşıklık politikası içerisine giriyor. Bugüne kadar ‘stratejik dost’ ‘müttefik’ olarak bellediğimiz  ABD ve NATO ekseninden İngilizlerin alenen ifade ettiği gibi Türkiye uzaklaşıp, Asya’ya yöneliyor.


Bitmedi…!


TÜRKİYE,SURİYE’DE ABD İLE SAVAŞIYOR!


Suriye’de Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) ile  TSK’nin  yürüttüğü  Fırat Kalkanı ve  El Bab operasyonu önemli. Türkiye ve TSK, DAEŞ ve PKK uzantısı YPG/PYD’ye karşı  sınırlarının ötesinde gerçekleştirdiği operasyonla ABD ve AB ülkelerinin, İsrail’in, NATO’nun Suriye’nin kuzeyinde Akdeniz’e kadar bir ‘kürt koridoru’ açma ve suni bir devletçik kurma düşünün de adım adım bozulup, kabusa dönüştüğünü yaşıyor.


Türkiye ve TSK, Fırat Kalkanı operasyonu ile figüran konumundaki DAEŞ ve YPG/PYD ile savaşmıyor. Türkiye ve TSK, Fırat Kalkanı operasyonunun ilk gününden bugüne ABD, AB ve  İsrail  ile NATO ile savaşıyor!


El Bab, ‘kapı’, demek!


ÖSO öncüllüğünde TSK tarafından kapının DAEŞ’ten kurtarılması  ‘kapı’nın açılması demek. Türkiye ve TSK, El Bab’tan sonra hedefin ABD himayesinde YPG kontrolündeki Menbic’e yöneleceğini ve  Menbic’in  de alınacağını duyurdu.


Bitmeyecek!


Türkiye ve TSK’nin Fırat’ın batısının DAEŞ ve YPD/PYD’dan temizlenmesi sonrası  Fırat’ın doğusuna yönelmesi ve bu bölgeleri de PYD/YPG’den arındırmasının beklendiği uluslararası kamuoyunda yazılıp  çizilen ve tartışılan bir konu.


ABD, AB VE NATO KAYBEDERKEN,TÜRKİYE KAZANIYOR!


Bu şu demek ve dünya bugün bunu sorgulayıp, tartışıyor: ABD ve AB ülkeleri, İsrail dolayısıyla da NATO, Türkiye sınırlarının ötesinde Irak ve Suriye’de savaşı kaybetme sürecine girdiği gibi  savaşın sonlandırılması sonrası ‘barış’ görüşmelerinde de masada yerini alamayacak! İngiliz eski genel kurmay başkanı bu riske açıkça ilan ederken, ABD de bir çok yetkili Obama yönetiminin Türkiye’ye karşı izlediği politikanın ABD’ye nasıl pahalıya mal olduğunun görüldüğünü dile getirdi.


İşte, bugün Türkiye içinde azdırılan terörün, patlayan bombaların ve sıkılan kurşunların temel nedeni bu! ABD ve AB ülkeleri, NATO, yaşadığı bölgesel hüsranın faturasını Türkiye’ye çıkartmaya ve bunun diyetini azgın bir terörle ülkemize ödetmeye çalışıyor.


TARİH YAPICILARI TARİHİ YENİDEN YAZMALI!


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  Beştepe’deki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada söylediği gibi, “Bugün de 4 milyar liralık yatırımı bir anda açıyoruz. Milletimiz bu hizmetleri biliyor. Sadece konuşmayı, hakareti maharet sananlara inat gece gündüz çalıştık. Türkiye 2003`ten bu güne yılda ortalama 5,9 büyüdü. Gayri Safi Milli Hasılamız 949 milyar dolara kadar çıkardık. Dikkat ederseniz biz ne zaman bu rakamlara ulaştık kimi öz yönetim diyerek kimi darbe yapmaya kalkarak bizi kendilerince durdurmak istediler. Onlar dur dedikçe biz daha ileri gittik. Değerli kardeşlerim, bölgemizin yeniden yapılandırılmaya çalıştığı şu kritik dönemde eğer durmaya kalkarsak kendimizi bulacağımız yer Sevr şartlarıdır. Açık konuşmak lazım Türkiye İstiklal Harbinden sonraki en büyük mücadelesini veriyor..”


Pek dile getirilmez ve bilinse de dile getirilmekten de imtina edilir. Mondros ile birlikte ulusal kurtuluş savaşı sürecinde İngilizleri, Fransızları, İtalyanları ve taşeronları Yunanistan’ı biliriz. Sevr’i, Lozan’ı  bilmeyenimiz de yoktur. Ancak, 1.dünya savaşı yıllarında ve savaş sonrası süreç de, Osmanlı imparatorluğunun parçalanması ve  Mondros anlaşması sonrası işgal ve kurtuluş savaşı yıllarında ABD’nin üstlendiği rol ‘tarihçilerimiz’ tarafından hep gizlenmiştir.


Tarihçilerimizin, yakın tarihimizi yeniden ala alması ve yeniden  tarihi yapanlara sadık kalarak yazması gerekiyor.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 478