SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018

TÜRKİYE ÇOK ŞEYE GEBE..!


Anayasa değişikliği ile ilgili teklifin TBMM Genel Kurulu’nda bir haftadır gerçekleşen görüşmelerinde toplam 18 maddenin 16’sı  kabul edildi ve değişiklik görüşmelerinin ve oylamaların bugün(Pazar günü)  tamamlanması  ve Anayasa değişikliği görüşmelerinde 2.etabın bu hafta sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Bu görüşmelerin de tamamlanması ve oylamaların sonuçlanması ile birlikte cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacak değişiklerin  Şubat ayı sonuna kadar onaylanıp Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla, Türkiye 2 Nisan’da  referandum da sandık başına gidecek.

Yüksek Seçim Kurulu’nun referandum için çalışmalara başladığı ve   beyaz renkli ‘evet’, kahverengi renkli ‘hayır’ oy pusulalarının basımına hazırlandığı belirtiliyor.


Bilindiği gibi, 550 milletvekilinin bulunduğu TBMM de siyasi partilere göre  milletvekilli dağılımı şöyle:

Ak Parti  317

CHP         133

HDP           59

MHP          39

Bğz               2


Meclis genel kurulda gerçekleşen Anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri ve oylamalarına bugüne kadar  486 milletvekili katılırken teklifi içeren maddeler genel olarak  340 ve üzeri  oy ile kabul edilirken HDP hiçbir oylamaya katılmadı. CHP ise, HDP ile  5. maddenin oylamasına katılmadı. Anayasa değişikliğine ilişkin yasa teklifi ve ilgili yasa değişikliği maddeleri başından itibaren iktidar partisi AK Parti ve MHP’nin uzlaşısı ve birlikteliği ile kabul edildi.


BALIKESİR DE  REFERANDUM SÜRECİ VE SİYASET!


Anayasa değişikliği teklifinin 5.maddesinin kabul edildiği genel kurul oturumunda oylamaya CHP ve HDP’li milletvekilleri katılmadı ama oylamada 7 red, 2 çekimser,1 geçersiz oy çıkması, oylamada AK Parti ve MHP milletvekilleri içinde   teklife karşı ya da olumsuz yaklaşan milletvekilleri sayısını bize veriyor. Olayın Balıkesir’i ilgilendiren boyutu, MHP milletvekili İsmail  Ok’un da beyanları doğrultusunda  bu ekibin içerisinde  yer aldığı söylenebilir. Balıkesir CHP milletvekilleri Mehmet Tüm, Ahmet Akın ve Namık Havutça’nın da  görüşme ve oylamalarda rengi zaten biliniyor.


Bu önemli mi, evet, önemli!


Çünkü, 2 Nisan da gerçekleşmesi muhtemel referandumda Balıkesir’de toplam 8 milletvekili içinde 1 MHP ve 3 CHP’li milletvekilinin Meclis’de kabul edilmiş  Anayasal değişiklikleri kapsamında  öngörülen yeni cumhurbaşkanlığı sistemine  karşı geliştirilecek kampanyada  özel bir misyon üstlenecekleri aşikar.


Ancak, tam da bu nokta da üzerinde düşünülmesi ve sorgulanması gerekli bir ayrıntı var. Bilindiği gibi 2009-2014 yılları arasında MHP’den Balıkesir belediye başkanlığı yapmış ve 2015  Haziran ve Kasım milletvekilliği genel seçimlerinde yine MHP’den milletvekili adayı olarak vekil seçilmiş olan İsmail Ok’un parti içindeki belirsiz konumu ve geleceği. MHP lideri Bahçeli ve yönetimine karşı açık bir tavır almış olan Ok’un  Meclis de MHP’nin  Meclis grubu içerisine de alınmadığı  ve Balıkesir’de de MHP dışında tutulduğu biliniyor. Rivayetlerle işimiz yok ama Ok ile FETÖ’nün 2009  ve 2014 yılı Mart ayında gerçekleşen yerel seçimler dahil, 2015 yılı milletvekilliği genel seçimlerinde dirsek teması kamuoyunda sürekli sorgulanıp ve tartışma konusu yapılıyor. Parti içi kamplaşmada da FETÖ rolü  biliniyor, tartışılıyor.


Tüm bu nedenlerle önümüzdeki Nisan ayında gerçekleşmesi olası referandumda milletvekilleri nezdinde ‘hayır’ kampının ve kampanyasının öncüllüğünü yapacak  olan Tüm, Akın, Havutça’nın partnerinin Ok olacağını söylemek abartı ya da sürpriz olmayacaktır. Bu siyasi kader birliğinin 2019(da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği ,yerel seçimlerde nasıl tezahür edeceğini ve sandığa yansıyacağını hep birlikte yaşayarak göreceğiz.


REFERANRDUM SÜRECİ VE EDİP UĞUR..!


2 Nisan da gerçekleşecek referandum dahil, 2019 yılında yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği ve yerel seçimleri sürecinin  kaderini  Balıkesir nezdinde belirleyecek ve sonucu  en fazla etkileyecek olan Balıkesir büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğur  ve büyükşehir belediye yönetiminin, AK Partili ilçe belediyelerinin  geliştireceği siyasi refleksler, çalışma temposu olacaktır.


Tabiri caiz ise, Balıkesir AK Partili milletvekilleri Poyrazlı, Kırcı, Bostan ve Aydınlıoğlu ve parti teşkilatları siyasal ve sosyal açıdan hareketli olacak bu sürecin  önemli, vazgeçilmez ancak tali kişi ve güçleri olacaktır. CHP’de ise Balıkesir nezdinde AK Partiye göre tam tersi bir siyasal mevzilenme yaşanacak. CHP’li milletvekilleri  ‘hayır’ kampanyasının öncül   gücü ve ana motoru olurken, partili belediyeler ve parti teşkilatları vekillerin temel dayanak  gücü ve kaynağı olacaktır.


Bu  yorum, büyükşehir belediyesinin ve büyükşehir belediye başkanı Uğur’un siyasi ve sosyal açıdan konumunu ve durumunu abartan bir anlayış ve yaklaşım mıdır?


Bu yorum, AK Partili milletvekillerinin ve parti teşkilatlarının Balıkesir nezdinde  siyasal ve sosyal yaşamdaki rollerinin küçümsenmesi anlamını mı taşımaktadır?


Hayır!


2014 Mart yerel seçimlerin öncesi ve sonrasından başlayarak  Balıkesir’de yaşanan siyasal ve sosyal süreç incelendiğinde ve sorgulandığında, siyaseten büyükşehir belediyesi ve Uğur’un şahsı etrafında döndüğü, imar edildiği , gelişip şekillendiği görülür. Yerel seçimlerden bugüne yaklaşık 3 yıldır Balıkesir nezdinde  muhalefet büyükşehir odaklı ve dolaylı da değil, büyükşehir başkanı Uğur’u doğrudan hedef alarak yol almaya çalışmaktadır.


Şu söylenebilir: Anayasa değişikliklerini içeren maddelerin  MHP ile uzlaşı ile birlikte hazırlanması ve teklifin birlikte Meclis genel kuruluna taşınması, genel kurul da kabul edilmesi ve  referanduma uzanan yol da  ana muhalefet partisi CHP ,tüm bu süreç de ve sonucunda, siyaseten sınıfta kaldı. Bugünkü siyasal ve sosyal atmosfer dikkate alındığında 2 Nisan’da gerçekleşmesi beklenen referandumda sandıktan çıkacak sonuç , ‘evet’ olacaktır!


’Evet’in ülkemiz siyasal yaşamında ve özellikle de ana muhalefet partisi CHP’de sonuçları ağır olacağı, FETÖ’nün kaset operasyonuyla CHP liderliğini kazanmış Kılıçdaroğlu’nun  2019 seçimlerini görebilmesi zor olmanın ötesinde imkansız hale gelecektir! HDP’nin ise, mevcut seçim barajı  geçerli olursa, bir daha meclis yüzü görebilmesi imkansız gibidir.


 Ne demiş atalarımız: Rüzgar eken fırtına biçer!


Esen kalın…


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 394