SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • TEMATİKPARK VE BANDIRMA İÇİN ÖNEMİ..!

TEMATİKPARK VE BANDIRMA İÇİN ÖNEMİ..!


Balıkesir büyükşehir belediye başkanı A. Edip Uğur, dün sabah büyükşehir belediyesine devredilmiş  ve Bandırma’da  Tematikpark alanı olarak belirlenmiş  , Kurtuluş Savaşı döneminde 61. Tümen emtia, mühimmat depolama alanı ve seyyar piyade intikal noktası olarak kullanılan askeri alanda “Uluslararası Bandırma Tasarım Parkı Yarışması”nın İstanbul’dan gelen jüri üyeleri ile buluştu.


Daha sonra Bandırma belediye başkanı Mirza ve Meclis üyelerinin de katıldığı  buluşmada “Uluslararası Bandırma Tasarım Parkı Yarışması”nın jüri üyeleri alanda incelemelerde bulunarak,  260 dönümlük alanla ilgili bilgi aldı. Yarışma için 24 Şubat da, son projeler alınırken, yarışmaya toplam 124 proje katılmış. Bu projelerin % 59’u Türk katılımcılar, %41’i yurt dışından tasarımcılar tarafından hazırlanmış.


TASARIM PARKI YARIŞMASINDA SONA DOĞRU..!


Yani Bandırma Tematikpark Projesi her şeyi ve her yönüyle uluslararası bir yarışma ve proje. Büyükşehir belediye başkanı Uğur, yarışma jürisinin de kendi alanında uluslararası  başarılara imza atmış isimlerden oluştuğunu belirterek, şöyle diyor:

“Doç. Dr. Celal Abdi Güzer; ODTÜ mimarlık fakültesinden. Zaten hocamızı tanımayan yoktur. Mimar Louis Becker, Henning Larsen Mimarlık’ta tasarım direktörü ve ana partnerlerden biridir. 2008’den beri Aalborg Üniversitesi’nde Mimarlık ve Tasarım Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Peyzaj mimarı ,Martin Rein Cano, Arjantin doğumlu Cano, 1996 yılında TOPOTEK 1 isimli peyzaj mimarlığı ofisini kurmuştur. Harvard Üniversitesinde misafir öğretim görevlisi olarak görev alan Rein-Cano, şu an Dessau mimarlık Enstitüsü’nde ders vermekte ve düzenli olarak yarışmalarda jüri üyesi olarak bulunmaktadır. Odile Decq, Fransız mimar ve kentsel tasarımcıdır. 1990 yılında kendi ofisini açan Decq, 2016 yılı içerisinde uluslararası öneme sahip Jane Drew Ödülü’nü ve 2013’te Kadın Mimar Ödülü’nü almıştır. Odile Decq 25 senedir eğitim vermektedir. Son olarak Günther Vogt, İsviçreli bir peyzaj mimarıdır. 2000 yılında kurduğu Vogt Landscape, Zürih, Londra ve Berlin’de ofisleri bulunan, kırktan fazla çalışanı olan bir şirkettir. Vogt Eth Zürih’te Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde profesördür. Zaten asli jüri üyelerimiz, kendi dallarında birer dünya markası tasarımcılardır. Ben bugün onları burada ağırlamaktan mutluluk duyuyorum.”


BU PROJE BANDIRMA’YI  UÇURUR..!

4 Şubat cumartesi  gününe kadar jürinin, dereceye giren projeleri belirlemesi bekleniyor. Yarışmada 1. gelecek projenin ödülü tam 100 bin Avro. 2.ödül 70 bin Avro. 3.ödül ise 40 bin Avro. Toplamda 7 adet de mansiyon dağıtılacak. Ödül kazanan ekiplerin ödülleri  de Fransa’nın Kan şehrinde düzenlenen MIPIM fuarında takdim edilecek!


Büyükşehir belediye başkanı Uğur ve Bandırma için ‘Tematikpark’ neden ve niçin önemli, amaçlanan ne?


Uğur, niye, neden, nasıl ve niçini şöyle özetliyor:

“Bizim Bandırma’ya kazandırmak istediğimiz projelerin temelinde işte bu anlayış vardır. Neden Bandırma’da bir tasarım parkı geliştirmek istiyoruz. Bunun yüzlerce sebebi var. Bandırma gelecek vizyonun da, ülkenin en önemli sanayi ve lojistik üssü olacak. Bu olurken de eğer doğru bir planlama yapamaz isek İstanbul’un 1950’lerde düştüğü hataya düşmüş oluruz. Bu havzada Sanayi gelişirken istiyoruz ki, sanayinin villalarını yapalım. Tek elden yönetilen, çevreye duyarlı, katma değer üreten, nitelikli bir sanayi geliştirelim. Gebze’nin Dilovası’nın Kocaeli’nin limancılıkta düştüğü hatalara düşmeyelim. Türkiye’nin lojistik hattında ürettiği ürünlerin dünyaya en ucuz açılabileceği kapı Bandırma’dır.”


UĞUR, HAYAL VE DÜŞÜNCE DÜNYAMIZI ZORLUYOR!


Ve açıklamalarına şöyle devam ediyor:

“Bandırma 2040 yılı nüfus projeksiyonların da yaklaşık 650.000 kişinin yaşayacağı bir merkez olacak. Bu demek oluyor ki Bandırma 25 yıl içerisinde dört buçuk kat büyüyecek. Bu yaşanırken, sağlıklı ve planlı bir kentsel mekan elde etmek en önemli hedefimiz. O yüzden hem Bandırma’nın geleceği hem de ülkenin geleceği adına tasarımcıların fizik mekanda tasarım öğelerini deneyimleyebilecekleri bir tasarım parkı gerçekleştirmek istiyoruz. Katma değerli Sanayi üretebilmemiz için, 20 milyon nüfusun yaşadığı Marmara Havzası’ndan ve dünyadan beyaz yakalı göçü çekmemiz gerekiyor. İnsanlar 1-1.5 saatte İstanbul’a ulaşabildikleri an, beyaz yakalıları Bandırma’da istihdam edebilir pozisyona geleceğiz. Tabi ki Beyaz yakalı nüfusu Bandırma’ya ve Balıkesir’e getirebilmemiz için, doğru planlama ile bugünden nitelikli sosyal ve teknik altyapı alanlarını oluşturabilmemiz lazım. Nitelikli yeme içme mekanları, eğlence alanları, rekreasyon alanlarını üretmemiz gerekiyor. İşte bu park aynı zaman da bunlara da hizmet edecek.”


BANDIRMA BU PROJEYE GERÇEKTEN SAHİP ÇIKMALI!


Uğur, durmuyor ve Bandırma açısından düşünsel ufkumuzu zorlamaya devam ederken, bir anlamda hayal dünyamızı da zenginleştirmeye çalışıyor ve şöyle diyor:

“Lakin tüm dünyaya bu know-how’ımızı yayarken, marka tasarımcılar üretmek noktasında geride kaldık. Kültürel penetrasyon anlamında dünya markası olacak, tasarımcılar geliştirmemiz gerekiyor. Bu konuyu eğitimcilerle de çok tartıştık.  Ülke’de aktif mimarlık bölümü olan toplam 102 üniversite, mimarlar odası, plancılar odası ve peyzaj mimarları odalarıyla geniş katılımlı anketler yaptık.  Ankete katılanların yüzde 23’nü öğrenciler, yüzde 41’ni akademisyen ve profesyoneller, yüzde 36’sını ise diğer meslek grupları oluşturuyor. Anket sonuçlarından da, öğrencilerimizin bire bir ölçekte deneyimleyebilecekleri bir fizik mekan ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. Şartnamenin ana çatısını da bu anket sonuçları oluşturuyor. Tasarım parkının oluşumu için de uluslararası deneyimi önemsedik. Ve bu yarışmaya karar verdik. Yarışma şartnamesinde katılımcılardan bir de, eğitim enstitüsü tasarlamalarını bekliyoruz. Bu alanda 7/24 365 gün tasarımcılar workshoplar düzenlesin. Bilgi paylaşımı yapılsın. Sergiler ve fuarlar düzenlensin. Nitelikli tasarımcılar yetişsin istiyoruz. Bu alanın yönetimini de Balıkesir ve Bandırma üniversitelerine devretmek istiyoruz.”


MİRZA VE YÖNETİMİ  PROJELERİ ANLAMAKTA BİLE ZORLANIYOR!


Peki, Bandırma belediyesi ve kent,  bu işin neresinde ve atılan adımların, girişilen çabaların, ulusal  ve uluslararası nitelikteki bu organizasyonun gerçekten farkında mı ya da ne kadar farkında..?


Bandırma belediye başkanı Dursun Mirza ve yönetimi  arazinin büyükşehir belediyesine devrinden başlayarak, Tematikpark projesine  bazı çekinceleri olmakla birlikte başından beri ilgi duyuyor ve destek veriyor.


Ancak, aynı Rotterdam Limanı gibi bir Bandırma Limanı yapılması yönündeki düşünceye ve atılan adımlara gösterdiği ilgi ve desteğin ‘kerhen’ olması gibi bu projeye de ‘kerhen’ destek verip, sahiplendiğini  de vurgulayalım. Bu çekememezlik, siyasi rekabet, politik hırs  gibi anlamsız nedenlere de bağlanabilir amma bizce en önemli neden, bu tip kapsamlı, nitelikli ve uluslararası projelerin Mirza ve yönetiminin hayal ve düşünce dünyalarını zorladığı bir gerçek..!

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 345