SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • SULAMA BİRLİKLERİ NE OLACAK!?

SULAMA BİRLİKLERİ NE OLACAK!?


ürkiye’de  özellikle son yıllarda, aylarda ve günlerde içten içe ve usul usul  sulama birliklerinin kaderi üzerine yürütülen bir çalışma ve tartışma var. Bu konuda yapılan çalışmalar da yaşanan tartışmalar da kamuoyuna pek yansımıyor, yansıtılmıyor.

 

Kuşkusuz bunun da farklı nedenleri var.

 

Ancak, bu konuları, yaşananları  bölgemizde inatla  hep bir isim kamuoyunun gündemine taşıdı. Gönen Ovası Sulama Birliği ve SUBİDER Genel Başkanı Bülent Can..!

 

Çok konuştuğu, konuşulmaması gerekenleri dile getirdiği için   Can’ın başına gelmedik de kalmamış. Tehdit, şantaj, karalamalar Gönen’deki  Sulama Birliği’nin  tüm dosyalarına, defterlerine  ‘incelemek’ adına el konulmasına, el altından ağır itham ve iddialarla  jurnallenmesine kadar Can hemen her şeyi yaşamış ama susturulamamış..!

 

Tanık olup, yaşadıklarını raslantı ya da sürpriz olarak görmeyen Can, REALİTE dergisinin gerçekleştirdiği söyleşi de şöyle diyor:

 

“Buradaki sıkıntının sebebi şu; dünyada  on yıl sonra su, petrolün önüne geçecek. Petrole, enerjiye  yatırım yapan sermaye güçlerinin suya yatırım yapmalarını düşünmek kadar doğal bir şey bu…Bir tane adam çıkıyor, mangal gibi yürekle, bir köylü çıkıyor, diyor ki,’ su satılamaz.su özelleştirilemez.su hayattır’ diyor. Yani birileri düzeni bozuluyor. Yaptığımız tüm sempozyumlarda, televizyon programlarında, ulusal ve uluslararası, bölgesel programlarda, bunu bir zaruriyet olarak söylüyoruz: Su, ulusal bir değerdir, su satılamaz!”

 

Can’ın bu çıkışı, çığlığı anlamsız gelebilir. Çünkü, ne TV’lerde ne gazetelerde ne de radyolarda  ‘SU SATILIKTIR’ anlamına gelecek yetkili yetkisiz hiç kimseden ve hiçbir makamdan bir açıklama duymadık.

 

Acaba, Can, Gönen Ovası Sulama Birliği ve SUBİDER Başkanı olarak hayal mi görüyor yoksa devletin, iktidarın, ilgili Bakanlığın gündeminde olmamasına karşın suni gündem mi yaratma çabasında!?

 

Oysa ki, konunun şaka götürecek bir yanı yok. Gönen Ovası Sulama Birliği, kağıt üzerinde tarımla uğraşan, tarım ve hayvancılık yapan 3 bin üyesi var. Yaklaşık 115 bin dönüm arazinin sulamasından sorumlu. Sadece Gönen’deki Birliğin  46 çalışan personeli var. 1997 yılı itibariyle de Türkiye genelindeki 250 sulama birliği toplam 1 milyon  162 bin  634 ha  sulama alanını üstlenmiş durumda ve  bu oran Türkiye’deki sulama alanlarının %90’ın da sulama birlikleri yetkili demek!

 

Acaba  bağırıp çığıran bir tek Bülent Can mı diyerek, ‘google amca’ya başvurup, diğer suluma birlikleri başkanlarının sesini duymaya çalışıyorum.

Örneğin, Karacabey Sulama Birliği ve Başkanı Sami Özseçen. 1995 yılında kurulan Karacabey Ova Köyleri Sulama Birliği, 1996 yılında, Manyas-Karacabey Sulama Hattı tesislerini DSİ’den devraldı. O günden bugüne Karacabey’in 160 bin dekarlık verimli ovasında sulama hizmeti veriyor. Birliğin, Bursa Büyükşehire devredilmesinin  tarım kesimi için bir ‘facia’ olacağına inanıyor.

 

Manisa da karışık…

 

Denizli de Pamukkale Sulama Birliği var. Başkanı Ahmet Ekinciler.100 bin hektar alana sulama hizmeti veren Birlik Başkanı Ekinciler,”100 bin hektar alanı belediye nasıl sulayacak? Bu işleri kolay zannediyorlar ama kolay değil. DSİ’ye bağlanırsa o da zor bir durum. DSİ bununla baş edemez. Böyle olunca özel sektöre satılır. Çiftçi suyun parasını her zaman ödeyemiyor. Biz, yarı resmi bir kurum olarak, bu borcu erteliyoruz, çiftçinin suyunu veriyoruz. Suyu vermezsek mahsulü yanar.(…) Denizli, Afyon, Antalya, İsparta plilot bölge seçilmiş. Önce bu illerdeki sulama birlikleri kapatılacak. Biz, çiftçinin suyunu Bakanlar Kurulu  kararına göre düşük fiyatla satıyoruz ama sulama birliği özelleştirilirse su pahalıya satılır. Çiftçi iflas eder. Sulama Birlikleri kapatılmamalı.”

 

Elbistan da Kalealtı Sulama Birliğinin büyükşehire devredilme tartışmalarıyla da tartışma alevlenmiş durumda.

 

Kozan Sulama Birliği Başkanı şöyle diyor: “Balıkesir’de 3 adet sulama tesisinin (2 gölet sulaması bir baraj sulaması) Balıkesir büyük şehir belediyesine devir işlemleri tamamlandı. Yine Balıkesir de inşaatı devam eden çok büyük bir sulamanın büyükşehire devir çalışmaları devam ediyor. Ayrıca şu anda bir adet büyük sulama nın özel sektör e devri ile ilgili çalışmalar tamamlanmış ihale aşamasına gelmiş durumda .Sadece şunu söyleyeyim burada şu anda 30 TL olan sulama ücretleri 130 TL olarak öngörülüyor. Detayları bir süre sonra nasıl olsa herkes öğrenecek, sulama tesislerinin özelleştirilmesinin asparagas haber olmadığını da. Ben de, sulama tesisi işletmenin özel sektör için cazip olmadığını ekonomik anlamda para kazanılacak bir iş olmadığını düşünüyordum ancak özelleştirmenin havza bazlı ve enerji dahil olarak düşünüldüğünü duyduğumda resmen kanım dondu. Suya sahip olmanın nasıl bir güç olduğunu işin ciddiyetinin farkında olmayanlar yaşayarak öğrenecektir.”

 

Evet, görünen o ki  bağırıp çığırmakta Bülent Can yalnız değil… Yanlış anımsamıyorsam, Balıkesir Büyükşehir  Belediyesi  Kasım ayı Meclis toplantısında  birliklerden yetki devri istedi.

 

Peki, gerçekte ne oluyor? Neden ve niçin oluyor?  Suyun özelleştirilmesi tartışmaları ya da tepkilerinin anlamı ne?  Tarım kesimi bu tartışmaların ya da düzenlemelerin neresinde? Garip olan, bu konudaki tartışmaların içinde  siyasi açıdan kimse yok! Kamuoyu bilgisiz ve ilgisiz…

 

Ben, bu olayı farklı yönleriyle  ele almaya, sorgulamaya, yorumlamaya devam edeceğim.

 

Şimdilik, esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1312