SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • SÖZ KONUSU VATAN İSE GERİSİ TEFERRUATTIR!

SÖZ KONUSU VATAN İSE GERİSİ TEFERRUATTIR!


15 Temmuz askeri darbe kalkışması 9.gününde İstanbul Taksim  mitingi ve buluşmasıyla, ülkemiz siyasal ve sosyal yaşamında yeni bir sayfanın, dönemin başlangıcı oldu.


CHP’nin öncülüğünde gerçekleşen ‘Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi’ne AK Parti  Milletvekilleri, İBB Başkanı Kadir Topbaş, parti temsilcileri ve partililer, MHP’liler yanı sıra bir çok sivil toplum örgütü, sendikalar katıldı.


Taksim Meydanı’nın toplumsal anlamda birleştirici bir yanı vardır. Dağ dağa kavuşmaz ama Taksim, birbirlerinden şu veya bu nedenle ayrıştırılmış, birbirine hasım hale getirilmiş insanları  hem bir araya getirir hem de kucaklaştırıp, içselleştirir.


15 TEMMUZ’DAN BUGÜNE ÜLKE  TAKSİM’Dİ!


Aslında,  15 Temmuz kalkışmasının ilk dakikalarından bugüne Türkiye genelinde  ilçe ve illerde  tüm meydanlar Taksim’di. Ya da  Türkiye, fiilen  Taksim haline dönüşmüştü. Bunu bilinçli yazıyorum: Çünkü,  yıllardır, özellikle Taksim’e girme ve burada toplanma konusunda  yaşanan politik gerilimlerin, kavgaların anlamsız olduğuna ve bir meydanın adeta putlaştırıldığına inanıyorum ki, bunu çok anlamlı bulmuyorum. Çünkü, bu bir anlamda ‘meydan fetişizmi’..!


Siyasal ve sosyal yaşamda olağanüstü  an’lar ya da durumlar, olağanüstü siyasal ve sosyal alt üst oluşları, ittifakları, eylemsellikleri  beraberinde getirir. O güne kadar ’asla’  olarak başlayan ve biten ne var ise, ‘ama’ ile esneklik kazanıp, ‘neden olmasın’a dönüşür.


15 Temmuz darbe kalkışması ve ülkede yaşananlar, kalkışmanın bastırılması sonrası ülkede oluşan hava, düne kadar birbirlerine karşı duruş sergileyenlerin, birbirlerine karşı dişlerini  ve yumruklarını  sıkanların,  fütursuzca birbirlerini itham edenlerin, demokrasi ve özgürlükler tehdit altına girdiğinde, nasıl biraraya gelebildiklerini, omuzdaş olabildiklerini bize bir kez daha gösterdi.


15 Temmuz kalkışmasından bugüne gelincik tarlasına dönmüş meydanlar, Taksim da bir kez daha bir ve beraber olabilmenin kıvancıyla  coştu, gelincik tarlasına döndü.  Ancak, coşkunun sarhoşluğuna kapılıp, aklımızın önüne duygularımızın geçmesine de  izin vermemeliyiz.


KILIÇDAROĞLU,YİNE GÜLEN VE ORGANİZATÖRLERDEN SÖZ ETMEDİ!


Örneğin, CHP genel başkanı ve ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu’nun Taksim konuşmasında 15 Temmuz kalkışması  ve sonrasında yaşananlarla ilgili, tek sözcükle bile olsa,  Fetullah Gülen isminden söz etmemesi; kalkışmanın   organizatörü olarak ABD ve CIA’dan, NATO’dan söz etmemiş olması  bana manidar geldi. Keza, Kılıçdaroğlu’nun  dile getirdiği,15 Temmuz manifestosunda, darbeler ve darbe kalkışmasına yönelik  konuşma incelendiğinde, ‘dikta’ göndermelerinin daha ağır bastığı ve bu göndermelerle, gerçekte cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işaret ettiği görülür.


Dönemin, an’ın ruhuna uygun olmasa da, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Taksim konuşmasında darbe kalkışması ile ilgili bölümleri çıkartın, ortaya bambaşka bir siyasi  tablo çıkacaktır. Çünkü, 15 Temmuz kalkışmacıları eğer girişimlerinde başarılı olmuş olsalardı, ‘derbecilerin TRT de okuttukları bildiri de görüleceği gibi, Ak Parti, siyasi iktidar ve özellikle  de Erdoğan’a yönelik benzer şeyleri dile getireceklerdi. Olayın bu yönünü, an’ın ruhuna aykırı olduğu için bugüne sadece bir not olarak düşüyorum.


Sonuç olarak, 15 Temmuz darbe kalkışmasına karşı  AK Parti, CHP ve MHP ortak bir çizgide buluştular. Yaşanan vakayı bir ‘darbe girişimi’ olarak  tescilleyip, askeri darbelere veya kalkışmalara karşı olduklarını, seçimle gelenin seçimle gidebileceği noktasında  anlaştılar. Bu ülkemiz adına az bir şey olarak görülmemeli!


Önemlidir  ve önemsenmelidir!


DARBE ORGANİZATÖRLERİ  TARİHİMİZDE İLK KEZ TOKAT YEDİ!


15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılmasında temel demokratik dinamiklerin başında cumhurbaşkanı Erdoğan ile başbakan Yıldırım’ın kalkışmanın ilk dakikalarında halkı direnmeye ve meydanlara davet etmiş olmasının büyük rolü var. Türkiye ve millet, bugüne kadar gerçekleştirilmiş  hiç bir askeri darbede bunu görmedi, yaşamadı.


Yine darbenin ilk dakikalarından itibaren AK Parti Genel Merkezi’nin çağrısına uyarak,, il ve ilçe örgütlerinin, partililerin sokaklara çıkmaları ve meydanlara inmelerinin, ölümüne bir direnç ve direniş sergilemelerinin kalkışmanın başarısızlığa uğratılmasında rolü yadsınamaz.


Kamuoyunda çok konuşulup,tartışıldı.  Devletin ve siyasal iktidarın, kalkışmaya hazırlıksız yakalandığı, istihbarat zaafiyeti yaşanıp ,yaşanmadığı sorgulandı. Ben,  devlet ve iktidar nezdinde belli zafiyetler yaşanmış da olsa, tam tersini düşünüyorum. TSK ve Emniyet Teşkilatı, MİT kalkışmayı  başarıyla göğüsledi ve kalkışmacıların girişimini akamete uğrattı.


15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılmış olması, Türkiye için az bir şey değildir. Bu olay, Cumhuriyet tarihi boyunca gerçekleşmiş en önemli olaylardan birisidir. Çünkü, Türkiye, devleti ve siyasal iktidarı ve milletiyle, Cumhuriyet tarihimizde ilk kez, ABD-CIA  ve NATO’nun işbirlikçileri, hainleri ve ajanları eliyle gerçekleştirdiği darbe operasyonunu boşa çıkarttı.


ABD-CIA ,AB VE NATO ŞAŞKIN!YA İÇİMİZDEKİLERİN ŞAŞKINLIĞI!?


Başta ABD ve AB ülkelerinin, NATO’nun 15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılmış olması karşısındaki şaşkınlıklarını, ne yapacaklarını, ne söyleyeceklerini bilemez hallerinin medyalarına  yansımış ifadelerini ve yorumlarını hep birlikte izliyoruz.


Okurlarımız ve kalkışma anından başlayarak, sokaklara çıkıp, meydanlara inenler, ölümüne direnenler ve günlerdir meydanlarda demokrasi nöbeti tutanlar biliyor ve görüyor ki, aynı  andaval hal ve şaşkınlık Türkiye’de de belli kesimlerde yaşanıyor.


Bu arada şunu da belirtelim: 15 Temmuz öncesinde ülke genelinde yaşandığı gibi, Balıkesir’de  de kalkışmacılar, büyükşehir belediyesi dahil olmak üzere bir çok ilçede belediyeleri ya da belediyelerin işlettiği bir çok birimi ziyaret ettiler. Bu doğal bir ziyaret değildi. Bu, kalkışmacılarla dolaylı ya da dolaysız ilişki içinde olanların, teftişi ve istihbarat çalışmasıydı. Yoksa, kimse vitrin süsü edinebilmek için kimsenin kapısını çalıp, ziyaret etmedi!


Evet, gün, birlik,beraberlik ve dayanışma günü. Gün, söz konusu vatansa gerisi teferruattır, diyerek darbe kalkışmacılarıyla, kalkışmanın organizatörleriyle ve işbirlikçileriyle hesaplaşma günü.

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 648