SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • SORULAR… SORULAR …SORULAR…

SORULAR… SORULAR …SORULAR…


Gazetemiz yazarlarından Ahmet Tezcan, önceki gün yazdığı yazıda  Fetullahçı çeteyi ne güzel tanımlamış: FETÖRİSTLER!


Fetöristler ve 15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılması üzerine bugüne kadar çok şey söylendi, gösterildi, yazıldı, tartışıldı. Bu doğal ve Fetöristler,  15 Temmuz kalkışması öncesi ve sonrasıyla ülke gündeminde farklı boyutlarıyla konuşulup, tartışılmaya devam edecek. Biz, bugünkü yazımızı, Fetöristler’in  Ankara ilişkili Balıkesir ve Güney Marmara nezdinde Bandırma, Erdek ve Gönen faaliyetleri üzerinde duracağız . Bugüne kadar bu ağ üzerine çok yazı yazdım ve ciddi hiçbir sonuç alamadığım gibi bu nedenle,  hem mesleki olarak, hem de kişi olarak  başıma gelmeyen de kalmadı. O nedenle, en azından üzerinde düşünülmesi, sorgulanması ve yanıt bulması dileğiyle, sadece  soru sormakla yetineceğim.


1.si, 1997–2000 yıllarında Balıkesir Valiliği yapmış, 9 Ağustos 2000 tarihinde İzmir Valiliği görevine atanmış, 15 Eylül 2014 tarih ve 6780 nolu müşterek kararname ile emekliye ayrılmış olan Alaaddin Yüksel döneminde  Balıkesir’de ve ilçelerinde neler yaşandı? Örneğin, aynı dönemde Vali Yüksel ile birlikte uyum içerisinde çalışan Bandırma Kaymakamı Mustafa Ali Örnek, neden ve niçin, tüm partilerin, STÖ’lerin ortak deklarasyonuyla istenmeyen adam ilan edildi?

2.si, Halen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin temel  borç dertlerinin başında gelen, 1995-1999  arası Bandırma Belediye Başkanlığı görevini üstlenmiş, Durgut Ergin döneminde, gündeme taşınan, yaklaşık 40 milyon $’lık Bandırma-Gönen İçme Suyu, Arıtma Tesisi ,İsale Hattı Projesi’nin 1999-2004 yılları arasında Dr. Halil  Ünlü’nün belediye başkanlığı döneminde kuşa döndürülmesinde, projenin ihale şartnamesi dışında gerçekleştirilmesinde etkin rol oynayarak, yaklaşık 20 milyon $’ın buharlaşmasında sorumluluğu olduğu iddia edilen  Balıkesir’in tanınmış iş adamı Rona Yırcalı’nın, dönemin DSP’li Başbakan Yardımcısı  Hüsamettin  Özkan’ın ve ANAP’lı  Enerji Bakanı Cumhur Ersümer’in  tüm iddialara rağmen,  rolleri, neden ve niçin sorgulanmaz?

ÇÖMEZ İLE AK PARTİ’NİN YOLLARI NEDEN,NİÇİN AYRILDI?

3.sü, 2001 yılı 14 Ağustos’unda kurulan AK Parti, 3 Kasım 2002 genel seçimleriyle  Balıkesir’de beş milletvekili kazandı. Ak Parti Genel Başkan Özel Kalem Müdürlüğü ve Danışmanlığı görevini de yürütmüş olan Turhan Çömez de seçilen milletvekilleri arasındaydı. Çömez ile Ak Parti  ve Erdoğan arasında nasıl bir anlaşmazlık yaşandı da, yollar ayrıldı ve ayrılan yollar İngiltere’ye bir sürgün olarak kaçmasına neden oldu? Çömez’in bu dönemde içerde ve dışarda ilişkili olduğu çevreler kimlerden oluşuyordu ve AK Parti ile Erdoğan karşısında neleri savunuyorlardı?


4.sü,  2004 yerel seçimlerinde, bizzat Erdoğan’ın talebiyle Bandırma belediye başkanlığına aday olan ve seçilen M. Cemal Öztaylan,’ın başkanlığı döneminde ‘devlet’ adına kapısını çalanlar kimlerdi ve cemaatın başkanlığı döneminde yönetimlerinden talepleri oldu mu? Bunlar kimlerdi ve ne talep etmişlerdi?

5.si, görev  dönemi bitmeden, milletvekilliği adaylığı için görevinden istifa eden ve milletvekili seçilen Öztaylan’ın 23.dönem vekilliği döneminde  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın AK Parti`nin "laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği" gerekçesiyle, partinin kapatılması ve ilgili dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dahil 71 kişinin 5 yıl süre ile siyasetten uzaklaştırılması istemiyle hazırladığı iddianamenin Anayasa Mahkemesine sunulması ve iddianamenin 2008 yılında kabulüyle başlayan yargısal süreç tesadüf eseri miydi?

6.sı,2009 Mart yerel seçimleri öncesinde  ‘her ne olursa olsun AK Parti’nin iktidar olmasını engelleme’ amacına dönük, Balıkesir ve ilçelerinde belli güç ve çıkar odakları tarafından, örgütlenmiş ‘derin’ kampanyalarda  rol alanlar kimlerdi? Bu ‘derin’ güç ve çıkar odaklarının siyasal ittifakı, medyasal örgütlenmesi ve  STÖ’lerin seferber edilmesinde kimler rol oynadı? AK Parti  ve partili yerel yönetimler nezdinde  tehdit ve şantajla ‘zayıf halka’ bulmak ve kullanmak amaçlı  hangi yöntemler kullanıldı ve bu ‘zayıf halkalar’  kimlerdi? Balıkesir ve ilçelerinde, beldelerinde  AK Parti karşıtı bu ‘derin’ organizasyon seçim sonuçlarına nasıl yansıdı?2009 yerel seçimlerinde, 2011 genel seçimlerinde, 2014 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 2014 Mart yerel seçimlerinde, 2015 Haziran ve Kasım genel seçimlerinde  Balıkesir ve ilçelerinde, beldelerinde, köylerinde Fetöristler kimlerle ittifak içindeydi, kimi, ne için destekledi?


FETÖRİSTLERİN,BALIKESİR DE EN KİRLİ VE EN KANLI OPERASYONU!


7.si, 2009 28 Ekim tarihinde Föteristlerin, Ankara-Balıkesir ve Bandırma Emniyet istihbarat ve KOM birimlerinin Adliye ile işbirliği ve uyum içerisinde, medyaları   ile ilişkili   gerçekleştirdikleri operasyonda hedef yine AK Parti ve Öztaylan, yanı sıra belediye başkan yardımcılığı da yapmış, İGM üyesi Talip Yıldız ve İlkHaber gazetesinin kurucusu İhsan Kuruoğlu ile bir çok Bandırmalıydı. Tüm duruşma sürecinde yaşandığı gibi, Yargıtay sürecinde  de kumpas ve Fetöristlerin kirli, karanlık ,kanlı oyunu bir kez daha ortaya çıktı. Bu Fetörist operasyon sürecinde, bir gazeteci yaşamını yitirdi. Kurgu ve kumpaslarla bu cinayet ,hayali organize suç örgütü yaratılarak bir çok insanın üzerine yıkılmaya, ilişkilendirilmeye çalışıldı. Fetörist ve Sorosçu medyayla insanlar yargısız infaz edilmeye uğraşıldı. Bugün bu Fetörist organizasyonda görev almış ,operasyonu gerçekleştirmiş, istihbaratçısından KOM’cusuna,  savcısından hakimine herkes 15 Temmuz kalkışması sonrası ya kaçak ya tutuklu  ya da açığa alınmış durumda. Bu süreç de Fetöristlerin dışında kimler ne adına rol  aldı ve haklarında ne işlem yapıldığını zaman içinde göreceğiz. Ancak, Balıkesir basını, bir bütün olarak ,bir gazetecinin de yaşamına mal olmuş kumpasın üzerine bugüne kadar mesleki olarak acaba neden ve niçin gidemedi?

VALİ YAMAN İLE BAŞKAN UĞUR ACABA NEYİ PAYLAŞAMADILAR!?


8.si,Balıkesir Valisi Mustafa Yaman dönemi, karar ve icraatları son dönem Balıkesir kamuoyunun en çok tartıştığı konuydu.. Vali Yaman ile Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur arasındaki ilişki ve polemikler günün konusu oldu. Aradaki sorun ve sıkıntılara magazinel bir anlayışla yaklaşılıp, yorumlanırken, 15 Temmuz sonrası,  Yaman’ın valiliği dönemindeki yardımcıları Fetörist nedenlerle görevlerinden uzaklaştırıldı. Yaman’ın Balıkesir valiliği dönemi ve sonrası dahil, Büyükşehir Başkanı Uğur’un aslında bir Fetörist olduğuna, Erdoğan ile arasının bozulduğuna dair bir çok manipülatif  haber ve yorum yayınlandı. Dezenformasyon faaliyeti yürütülmeye çalışıldı. Uğur’u Fetöristlerle ilişkilendirme çabasının altında yatan gerçek amaç ve niyet ne idi? Parti içinde acaba kimler bu kamplaşmaya çanak tutmaya çalıştı?

9.su, yukarıda yanıtsız  bu soruların yanıtı acaba, bugüne dönersek, ‘Yeni Türkiye’, 2023 ve 2071 hedeflerine koşut olarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur’un sürekli dillendirdiği ‘Yeni Balıkesir’ ve Türkiye’nin dünyanın en gelişkin on ülkesi arasına girme hedefiyle Balıkesir’in Türkiye’nin en gelişkin on  ili arasına girme esprisi mi yatıyor. Çünkü, Türkiye’de olduğu gibi, Balıkesir’de de kıyametin asıl koptuğu nokta bu olsa gerek. Bunu da siz yanıtlayın!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 937