SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018

SIRA DEMOKRASİ OTOBANINDA..!


Balıkesir büyükşehire 16 Nisan referandum kampanyaları kapsamında Başbakan Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakan ı Mehmet Özhaseki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti üst düzey yöneticileri ve bir çok partili milletvekili ve bakanlar ile birlikte bürokratlar  adeta akın etmiş durumda.


Atalarımız boşuna hareketi berekete  bağlamamış…16 Nisan’a  günler kala  referadumda ‘evet’ kampanyasının başına çeken  siyasal iktidar ve AK Parti’de de hareketlilik hizmet ve yatırımlarla birleşerek, referandum hareketliliği temel atma ve açılışlarla katlanıyor.


Sonuçta büyükşehir belediyesi  ve vatandaş kazanıyor.


14 YILDA BALIKESİR’İN YÜZÜ GÜLMÜŞ..!


Başbakan Yıldırım’ın büyükşehire gerçekleştirdiği ziyaretler, temel atma ve açılışlarla bezendi. Büyükşehire  iktidarları döneminde yapılmış hizmet ve yatırımlarla ilgili Başbakan Yıldırım, şöyle dedi:

-         İstanbul`dan İzmir`i komşu kapısı yapacak, İstanbul - İzmir Otoyolu tam sürat ilerliyor. İstanbul - İzmir yolu, Kuva-yı Milliye şehri Balıkesir`den geçiyor. İzmit Köprüsü bitti, Bursa`ya kadar otoyol bitti, buraya da yavaş yavaş geliyor. Yol tamamlandığında ne olacak? 1,5 saat sürmeyecek gidişiniz, İzmir`e gidişiniz de aynı, daha kısa sürede gideceksiniz

-          

-         14 yılda Balıkesir`e yaptığımız yatırımın tutarı 22 milyar lira.

-          

-         2002 yılından bu yana, Balıkesir`e 8 milyar tutarında 271 teşvik desteği verdik. 2016`da sadece Balıkesirlinin çalışacağı 522 milyon liralık 16 yatırım projesini onayladık.

-          

-         Eğitimde 3 bin yeni derslik yaptık. 15 bin 900 bilgisayarı okullara gönderdik. 628 internet sınıfı, 834 adet bilişim teknoloji sınıfı kurduk. 20 bin 500 tablet bilgisayarı yavrularımıza dağıttık.

-          

-         Balıkesir`de 2002 yılında sağlık alanında yoğun bakım ünite sayısı 25 idi. Bugün bu sayı 288`e çıktı. Ambulans sayısı 13 idi. Bugün 68. 112 acil sayısı 11 idi. Şimdi 42.

-          

-         2002 yılında Balıkesir`de lisanslı sporcu sayısı 3 bin 700 civarındaydı. 28 yeni spor tesisi yapıp Balıkesir`e kazandırdık. Bugün lisanslı sporcu sayısı 61 bine çıktı.

-          

-         1923`ten 2002`ye kadar yani Balıkesir`i 80 yılda yapılan bölünmüş yol miktarı 76 kilometreydi. 14 yılda bunun üzerine 467 kilometre bölünmüş yol koyduk.

-          

SİYASAL İKTİDARI  YEREL YÖNETİM TAMAMLIYOR!


Başbakan Yıldırım’ın  büyükşehir ile ilgili 14 yıl da gerçekleştirdikleri hizmet ve yatırımları sıralamaya büyükşehir belediye başkanı Uğur, yaptığı konuşmayla şöyle devam ediyor:

“Balıkesir o kadar önemli bir yerde ki; Balıkesir Türkiye nüfusunun yarısına, yani 40 milyon nüfusa 2 saat içerisinde ulaşabilecek konumdayız. Otoyol ve bölünmüş yollar ile, İstanbul 2 saat, İzmir 1 saat. Bursa’sı, Kocaeli’si, Sakarya’sı, Kütahya’sı ve hakikaten üretim ve tüketimin merkezinde. Onun için herkes gelip Balıkesir’de yatırım yapmak istiyor. Biz de yatırımcının önünü açmak için Organize Sanayi Bölgesi’ni yatırımcıya hazırlıyoruz. Yatırımcı geldiği zaman önünde bir engel olmasın istiyoruz. Balıkesir’de gençler iş için, aş için hiçbir sıkıntı çekmesin istiyoruz(…)İlçelerimize dev projeler yapıyoruz. Bandırma’ya en az 15 milyar dolarlık bir proje yapıyoruz. Orada üretim yapacak, istihdam sağlayacak. Biz büyük Balıkesir’i hayal ediyoruz. Büyük düşünmezsen bu projeleri yapamazsın. Bandırma’da kışla alanında bir yarışmaya çıktık. Neticelendi. Çevre Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki’nin katımı ile Fransa’nın Cannes kentinde MIPIM fuarında birincilere ödüllerini vereceğiz. Balıkesir’i dünyaya tanıtacağız. Balıkesir’i böyle marka yapacağız.”


Şimdi şu soruyu haklı olarak sormak ve yanıtını aramak gerekiyor: 94 yıllık Cumhuriyet tarihinde Balıkesir merkez ve ilçeleri ,kırsal mahalleleri hangi iktidar döneminde böylesine hizmet ve yatırım dönemi yaşadı?


Yeterli mi?


Hayır, yetersiz!


TÜRKİYE’NİN MARKALAŞMASINDA BALIKESİR’İN ÖNEMİ..!


‘Yeni Balıkesir’i yaratmak için  merkezi yönetimde ve yerel yönetim de iktidara talip olanların statükoya yenilmeden, beklenti ve taleplerin altında ezilmeden, mazeret üretmeden, sen-ben davalarına düşmeden, kibir ve şımarıklıktan uzak durarak, makam-mevki gözetmeden  bir hizmetkar olarak  zamanı ve kaynakları en rasyonel şekilde kullanarak, yürümeleri  ve terlemeleri gerekiyor.


Başkan Uğur da, olayın farkında ve şöyle diyor:

“Merkez Bankası istatistiklerine göre Türkiye’de en çok kıymetlenen arsalar, tarlalar, gayrimenkuller 1. Balıkesir. Yatırımcı Balıkesir’e geliyor. Balıkesir’de, Bandırma’da Gönen organize sanayilerde yatırımcılara yer kalmadı. İnşallah Şişecam, Filli Boya, Kale Gurubu geldi. Daha yatırımcılar sırada. Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği ile inşallah Balıkesir’de 1-1.5 yıl içerisinde 15 bin istihdam sağlayacağız. Balıkesir’in her noktasına dokunuyoruz. Ayvalık’ına, Burhaniye’sine, Bigadiç’ine, Edremit’ine, Havranı’na, İvrindi’sine, Balya’sına. Hepsine, Karesi, Altıeylül, Sındırgı, Bigadiç, Savaştepe, Susurluk, hepsi bizim, hepsini marka yapacağız.”


Onun içindir ki, Fransa’nın Cannes kentinde kapılarını açan MIPIM fuarına katılarak, her yıl 20 binin üzerinde sektörü uluslararası düzeyde buluşturan, 90 ülkenin katıldığı fuarda 2600 stand yer alır, binden fazla proje sergilenirken, yaklaşık 5.300 uluslararası yatırımcıya  büyükşehirin vizyon projelerini  tanıtarak  bir anlamda pazarlamanın derdine düşüyor.


Balıkesir büyükşehiri öngörüldüğü gibi başka türlü 2023hedefine taşıyabilmek ve ‘yeni Balıkesir’ hayalini gerçekleştirebilmek mümkün mü?


On yıllardır alışa geldiğimiz gibi  iktidar-muhalefet  itiş kakışları ve kısır hesaplaşmalar, polemiklerle zamanını tüketen bir büyükşehirin   bugüne kadar gerçekleştirilen hizmet ve yatırımların  eski siyasi ve yöneticilik anlayışıyla onda birini gerçekleştirebilmesi fiziken mümkün değil!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 404