SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018

`ŞİMDİ TAM ZAMANI!`


30 Mart yerel seçimleri için Bandırma’da beş siyasal parti belediye başkan adaylarını belirledi.
Saadet Partisi Mustafa Köse...
İşçi Partisi Nuri Karakaş...
Ak Parti Recep Şekerci...
MHP Hadi Selimoğlu...
CHP Dursun Mirza...

Bandırma Saadet Partisi ve İşçi Partisi, seçimlere yönelik proje ve caat manzemelerinde bulunmayacağını, lafa değil işe bakacaklarını belirtirken, haklı olarak şöyle dediler:
“Her yerel  seçimde partiler ve başkan adayları vaatlerini tutsa ve projelerini gerçekleştirmiş olsaydı, kentin hali bugünkü gibi olmazdı..!
Doğru mu söylüyorlar?
Evet,bize göre doğru...!

BÜYÜKŞEHİR VE 
BANDIRMA!

Bugüne kadar projeler konusunda en ciddi çalışmayı CHP ve adayı Mirza yaptı ve ‘proje tanıtım toplantısı’ ile  projelerini gösterime sundu, tartışmaya açtı.
Ak Parti’nin de adayı ile birlikte projeleri üzerinde titiz bir çalışma yürüttüğünü ve önümüzdeki günlerde projelerini açıklamasını bekliyoruz.
MHP ise Bandırma’dan çok büyükşehir seçimlerine kurulmuş durumda.
Bandırma’da ve diğer ilçelerde oylarını arttırarak, konumunu güçlendirmenin ve büyükşehir de adayları İsmail  Ok ile mevzisini güçlendirmek istiyor.
Balıkesir’de büyükşehir olayının farkında olan ikisiyasal parti var: Biri Ak parti ve adayı Edip Uğur, diğeri ise mevcut başkan ve büyükşehir adayı MHP’li İsmail Ok..!
Büyükşehir olayı ilk gündeme geldiği ilk günlerde CHP  ve MHP’nin karşı duruşları ülkenin yerel seçim sürecine girmesi ve 30 Mart’a aylar kala büyük ölçüde çözüldü. Büyükşehir üzerine kopartılan fırtınaların hiçbir anlamının ve hükmünün bulunmadığı görüldü.
Şimdi, her iki siyasal partinin büyükşehir belediye başkan adayları da dağ tepe gezerek bir yandan büyükşehir için oy toplamaya çalışıyor ama laf arasında genel seçimlerde iktidara gelmeleri durumunda  büyükşehir yasasını gözden geçirip, özellikle beldelerin ve köylerin konumlarını yeniden düzenleyecekleri sözünü de vermeden edemiyor.
Bu durum da, siyaset vesiyasetçi için doğaldır.
Büyükşehir ekseninde yaşanan tartışmaların yerel seçimlerin gerçekleşmesi ve büyükşehir yasasının fiilen 30 Mart da yürürlüğe girmesiyle tümüyle ortadan kalkacağını sanıyorum.
Büyükşehir konusunu son olarak, Mirza, proje tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada dile getirerek, yasa ile belde ve köylerin haklarının gasp edildiğini belirtip, iktidara gelmeleri durumunda bu hakların iade edileceğinden söz etti..
Ben şahsen, yıllardır büyükşehir kapsamında olan büyükşehirlerde muhalefet partilerinin bu tür bir siyasi gündem maddesiyle hareket ettiklerini ne gördüm ne de duydum...!

MİRZA,DERSİNE 
İYİ ÇALIŞMIŞ!

Bu yazımızda CHP ve adayı Mirza’nın proje tanıtım toplantısıyla ilgili görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşacağız.
Öncelikle belirtelim ki, CHP ve Mirza, adaylık sürecini başarıyla yürütüyor.
Kültür Merkezi’nde partililerin yoğun ilgisiyle gerçekleştirilen toplantı da organizasyon da oldukça başarılı idi.
 Sunum, sinevizyon gösterileri, dağıtılan seçim broşürleri, insanlarla kurulan ilişki ve karşılıklı etkileşim  pozitifti ve güzeldi.
Mirza’nın belediye başkanlığına niyetlenmesi Bandırma ve partisi için yeni bir durum değil. 
Mirza, Bandırma CHP’de yer aldığı günden bugüne gerek parti teşkilatında ve gerekse belediye meclislerinde sürekli pişti ve olgunlaştırıldı.
2004 yerel seçimlerinde CHP’Den başkan adayı olarak girdiği yerel seçim sürecinde seçim heyecanını doya doya yaşadı ve sandıktan çıkamamanın burukluğunu 2009 Mart yerel seçimlerinde bir daha denedi ama aday adaylığından adaylığı tekrar geçiş yapamadı.
Bu kez, CHP’nin başkan adayı Sedat Pekel’le yola çıktı ve meclis listesinde görev alarak, seçim mücadelesi verdi ve seçilmeyi başardı.

BU ZORLAMA 
BİR ‘İLK’.!

Bu nokta da bir yanlışı düzeltelim. Tanıtım toplantısında da Mirza, Başkan Pekel ve Onur’la salona girdiğinde “işte güç birliği”sunumuyla 2009 yerel seçimlerinde “ilk kez” sağlandığı iddia edilen Bandırma ve parti için birlikteliği gönderme yapıldı ki, siyasal tarihimizde yaşanan bir ilk değildir.
2004 yerel seçimlerinde benzer siyasal ittifakı ve güç birliğini Ak Parti ve başkan adayı olarak Öztaylan gerçekleştirdi. Aday adayı olan isimleri Meclis listesine alarak, iktidarı kazandı. Ama, 2009  yerel seçimleri öncesi ve sonrasında CHP ve Pekel yönetiminde yaşandığı gibi bir ‘başkan yardımcılığı’ sorunu yaşanmadı.
Keza, 2009 yerel seçimlerinde MHP-DYP-ANAP’ın gerçekleştirdiği  rahmetli Mustafa Gönenlioğlu’nun başkan adaylığı öncülüğünde ve MHP çatısı altındaki hareket bunun örneğiydi.
Ancak, CHP, 2009 Mart yerel seçimleri öncesi ve sonrasıyla gerçekten bir “ilki” başardı. O da, ‘başkan yardımcılığı’ fenomenidir..!
Ki Mirza ve Onur’un 2014 30 Mart yerel seçim sürecine yaklaşık bir yıl kala her ikisinin de belediye başkan aday adayı olması  ve ‘bfulunduğumuz görevlerden istifa etmemize gerek yok. Seçmen bize 2009 seçimlerinde meclis üyesi olarak değil,başkan yardımcısı seçilmemiz için oy verdi’savunumu içersine girmelerini ve bir anlamda Pekel’in sunduğu  iktidar koltuğuna ve yine bir anlamda Pekel aleyhine de kullanmalarını ve özellikle partide, altını oymalarının yolunu açtı.
Yerel yönetimin tüm olumsuzlukları,yanlışlar Pekel’e yıkılırken ve hedef gösterilirken başarılar ve olumlu işler kapalı kapılar ardında 30 Mart hesabıyla kendi hanelerine yazılmaya çalışıldı.
Bir anlamda, yılların ‘kurt politikacısı’ Pekel, kendi kazdığı kuyuya düştü veya düşürüldü..

BAŞKAN ADAYI 
OLAMAYAN 
YARDIMCILIK 
DERDİNE DÜŞÜYOR!

Bu olayın Bandırma siyasetine yansıması da olumsuz oldu.
Bugün CHP dahil tüm siyasal partilerde 30 Mart yerel seçim sürecinde bir çok ismin başkan aday adayı olarak çıkması dahil olmak üzere Meclis üyeliği adayları da partileri ve başkan adayı ile ‘yardımcılık’ pazarlığı yapar hale geldi.
Cumhuriyet tarihimizde yerel seçim süreçlerinde partiler nezdinde böyle bir olay var mıydı ve bugün neden var, herkesin düşünmesi, sorgulaması gerekiyor.
Bu, iktidar olma hırsının ve arayışının Bandırma’ya ve siyasal yaşamımıza hediyesidir!
Bunun bir diğer şekilde ifadesi ise şudur: İktidar adayı ya iktidar olabilmenin çeşitli yöntemleri ve araçları vardır. Olamıyorsan, yolu açmanın ve ‘olur’u bulmanın arayışını, mücadelesini vereceksin!
Siyasal açıdan Brütüs olman gerekiyorsa Brütüs olacaksın! Merdivenleri adım adım çıkacaksın...
Bu da siyasal oportünizmin ve siyasal  pragmatizmin, Makyevelizmin bir başka sonucudur.

PEKEL BUNU 
HAKETMEDİ!

Proje tanıtım toplantısında bunun bir diğer yönünü zaten gördük,tanık olduk ve yaşadık.
2009’da Bandırma’nın Belediye Başkanlığı görevine seçilmiş Sedat Pekel,bir ‘misafir sanatçı’ gibi salonda ağırlandı ve gönderildi..!
Öğreticidir, ders konusudur..!
Çünkü, CHPve Mirza, 2009-2014 Mart’ı arası yılların yerel yönetim karar ve icraatları konusundaki çalışmaların  anlatımıyla ilgili konunun tek muhatabı olan Belediye  Başkanı Sedat Pekel’e söz vererek, gerçekleştirebilirdi.
Doğrusu ve siyasal açıdan etik olan da budur!
Çünkü, yerelde muhalefet partileri ve adayları geçmiş 5 yıllık dönemkle ilgili kimi sorgulayıp, tartışacak ya da eleştirecek?
Muhatap kim?
Sedat Pekel’dir ve Pekel, bir anlamda partisi ve yardımcılık görevine taşıdığı insanlar tarafından siyasi açıdan tasfiye edilmiştir.
Ki, daha muhalefet ve başkan adayları konuşmadı!
Bu düşürcelerim ve eleştirim CHP ilçe yönetimine ve başkan adayı Mirza’ya ağır gelebilir. Ben,gördüğüm ve yaşadığım  bir eksiği ve yanlışı yazmakla yükümlüyüm.
PROJELER SORGULANMALI!

Proje tanıtım toplantısında Mirza, toplam 14 projeden söz etti ve bir çoğunu görsel olarak da açıkladı, anlattı.
Projeler eksiktir fazladır, doğrudur yanlıştır hiç önemli değil. 
Burada anlamlı olan CHP’nin ve Mirza’nın çabası ve ortaya koyduklarıdır.
Mirza’nın toplam 14 projesi içersinde gözde olanların ise belli projeler olduğu anlaşılıyor.
Örneğin, Livatya Aqua Park, Malta deresi ve Cin Çukuru projeleri...
Okurlarımız, 2009 yerel seçimlerini anımsamalılar. Hangi siyasal parti o günlerde hangi projeleri kamuoyunun ve seçmenin gündemine taşımış.
Bunlar tek tek içeriğiyle birlikte sorgulanıp,tartışılmalı...
Örneğin, Livatya Projesi’ndern söz edelim. Bu proje 2009’da Ak Parti’nin ve başkan adayı Recep Eraydın’ın projesiydi.
Bandırma Sahil Bandı Projesiyle birlikte geliştirilen ve bu projenin uzantısı olarak ele alınan Livatya Aqua Park Projesi, CHP ve Mirza eliyle yenilenmiş!
Keza, Malta Deresi Projesi de böyle...Aynı şekilde CHP ve Mirza tarafından bu proje elden geçirilip,yenilenmiş...
Bu projeleri ilk gördüğümde de aynısını sn.Mirza’ya söylediğimi belirtmeliyim.
Bu kötü mü?
Hayır..!
Her yerel seçimde her siyasal parti ve başkan adayı, bir başka Bandırma yaratacak değil!
Şu söylenebilir: Demek ki, 2009’da da proje üretiler her iki alan doğru bir tercih olarak ele alınıp, üzerinde kafa yorulmuş ve değişik projeler üretilmiş..
Bu da siyasal yaşamın ve demokrasinin güzelliği olarak görülmeli..
Bu konuların üzerinde daha durup,sorgulayacağız ama şimdilik bu kadar.
Esen kalın...Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1321