SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ŞEYTAN, AYRINTI DA GİZLİDİR!

ŞEYTAN, AYRINTI DA GİZLİDİR!


Balıkesir büyükşehirin en büyük ilçelerinin başında Bandırma geliyor. Balıkesir’in büyükşehir yasası kapsamında 2014 Mart yerel seçimleriyle fiilen büyükşehir olmasıyla da büyükşehir yasası ve uygulamasının en yoğun tartışma konusu olduğu ilçeler arasında Bandırma hep başı çekti.


Bandırma’nın  büyükşehir yasası ve Balıkesir’in bu yasa kapsamına alınmasına karşı en büyük rahatsızlığı ve kentsel sıkıntısı, temelde büyükşehir olayı değildi. Rahatsızlık ve sıkıntı, bizim de zaman zaman yazılarımızda ele aldığımız, TV 100’de her Perşembe ‘Basın Ekspres’ programında da dillendirdiğimiz Bandırma’nın il olma sevdasının ve hedefinin, Balıkesir’in büyükşehir yasası kapsamına alınmasıyla gerçekleşmeyecek bir hayale dönüşmesiydi.


Bu sadece Bandırma’nın değil, Körfez de Edremit içinde geçerli bir durumdu. Yıllardır özellikle siyaseten ve siyasiler tarafından Körfez ve Güney Marmara’da, Bandırma ve Edremit nezdinde hemen her seçim arifesinde kamuoyu gündemine taşınan bir vaatti.

Adı üzerinde vaat..!


BÜYÜKŞEHİR BAŞKANLIK SEÇİMİ VE MUHALEFETİN AÇMAZI!


Geçmiş yıllarda siyasi partiler ve siyasetçiler bu vaadin Körfez ve Bandırma nezdinde özellikle de seçim dönemlerinde ekmeğini çok yedi ama Edremit ile Bandırma’lıların da çok iyi bildiği gibi, Balıkesir’in büyükşehir olması ile bu alanda siyaseten yiyebilecekleri ekmek bitti!


Balıkesir’in büyükşehir olması ile  artık büyükşehir nezdinde yeni bir idari ve siyasi yapılanma söz konusu. 2012 yılı sonundan başlayarak 2014 Mart yerel seçimlerine kadar  Balıkesir ve ilçelerinde, belde ve köylerinde bu yeni durum  ve konsept tam olarak anlaşılamadı.


MHP, büyükşehir gerçeğini genel olarak ülkenin üniter devlet yapısının korunması ve güvenlik sorununa indirgedi. CHP ise, popülist bir anlayış sergileyerek, beldelerin ve köylerin idari statüsünün korunmasına  indirgeyerek, belde ve köydeki seçmen kitlesini siyaseten kaşıyıp, ‘biz iktidara geldiğimizde büyükşehir yasasını iptal edip, belde ve  köylerin eski idari statülerini geri iade edeceğiz’ vaadiyle  oylara talip oldu. Ak Partililerin de konuyu çok yönlü anlayabildiklerini söyleyebilmek güç.


2012 yılı Aralık’ından başlayarak 2014 yılı Mart yerel seçimlerine uzanan süreçte, özellikle büyükşehir konusunda Balıkesir ve ilçeleri nezdinde tüm siyasi denklemi alt üst eden, CHP ve MHP’nin Balıkesir ve büyükşehir konusunda politikalarını ters yüz eden AK Parti ve büyükşehir başkan adayı Ahmet Edip Uğur olmuştur!


MHP’nin büyükşehir belediyesi başkan adayı olarak İsmail Ok’u belirlemiş olması sürpriz olmadığı gibi,20099 yılı Mart yerel seçimleri ve sonuçları dikkate alındığında Ok’un başkan adayı gösterilmesi MHP için doğaldı. CHP Genel Merkezi’nin Balıkesir büyükşehir belediyesi başkan adayı olarak Sami Sözat’ı göstermesi ise yine CHP’lilerin yorumu ile tam bir felaketti.


2014 YEREL SEÇİMLERİ VE FETÖ..!


Ancak, burada gözlerden kaçırılan  önemli bir ayrıntı var. CHP ve MHP’nin, konu, Balıkesir büyükşehir belediye başkan adayının isminin belirlenmesi olduğunda, sorun ve sıkıntının partisel bir sorun ve sıkıntı olmaktan öte, araya FETÖ’nün ve dolayısıyla da başta ABD/CIA olmak üzere AB ve NATO’nun siyasi  beklenti ve öngörülerinin devreye girdiğini görüyoruz.


Balıkesir nire bunlar nire, demeyin!


Balıkesir’in dünden bugüne tüm bu ülkeler, güç ve çıkar odakları  için hep özel bir yeri oldu. Tam tersi, özellikle CHP ve MHP’lilerin 2009 Mart yerel seçimlerinden başlayarak gerçekleşmiş genel milletvekilliği  seçimleri, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve MİT Tırları ile 17/25 Aralık operasyonlarında partilerinin geliştirdiği siyasi söylemi, ittifak politikalarını, aday belirleme yöntemlerini ve adaylarını dikkate alması ve değerlendirmesi gerektiğine inanıyorum.


Kazı Kazan gibi, önünüze konulmuş kartları kazıdığınızda ülke genelinde yaşandığı gibi, hemen her seçimde FETÖ’nün damgasını görürsünüz!


FETÖ’NÜN BALIKESİR OYUNUNU UĞUR BOZDU!


Geçtiğimiz günlerde CHP’li bir ilçe belediye başkanı ile konuşuyoruz. CHP’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu’nu ve 2014 yerel seçimlerinde de başkan adayı olarak Sami Sözat’ı aday göstermesine hala anlam veremediğini vurgulamıştı.


Anlam verilemeyen siyaset ve çabalara biz anlam verelim: FETÖ ve arkasındaki güz ve çıkar odakları!


İşte, Balıkesir ve büyükşehir nezdinde bu karanlık, kirli ve kanlı oyunu, siyaseti, iktidar arayış ve çabasını AK Parti ve Uğur’un  büyükşehir başkan adaylığı bozdu, dağıttı!


Uğur’un büyükşehir başkanı olarak seçilmesi ve 15 Temmuz darbe kalkışması ve işgal girişiminin bastırılmasında Balıkesir’in üstlendiği rol de, FETÖ’nün Balıkesir büyükşehir nezdinde büyük ölçüde yıkımını beraberinde getirdi.


Dikkat edilirse, ‘bitti’ ve ‘yıktı’ demiyorum!

Hani derler ya, şeytan ayrıntı da gizlidir, diye…Bu da öyle bir şey…


FETÖ  ARTIKLARI İLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR!


15 Temmuz darbe kalkışmasının ve işgal girişiminin bastırılması ve Demokrasi Nöbetlerinin bitmesi sonrası Balıkesir’de  kimi çevrelerle bir kıpırdanma başladı ve özellikle de sosyal medya üzerinden ve belli kalemler de kullanılarak, Uğur ile FETÖ ilişkilendirilmeye çalışıldı. Zaman içerisinde hızını alamayanlar FETÖ operasyonları kapsamında büyükşehir belediye başkanı Uğur’a  zaman biçmeye başladı ve bu gayret hala devam ettiriliyor. Bu çabaların Balıkesir’le sınırlı olduğunu sanmayın. Değil ve kimi internet haber sitelerinde bu konularda haber ve yorumlar sürüyor.


Gariptir, ilginçtir ve düşündürücüdür ki, FETÖ’nün belalısı olmuş ve  devlet ve iktidar  nezdinde FETÖ ile mücadelenin öncüsü konumundaki cumhurbaşkanı Erdoğan’a  karşı da  benzer bir politika ve yöntem izlendi.


Bu duruma, argo deyişle, belden aşağı vurmak, deniyor!


OYUN BİTTİ! BİZ BU FİLMİ İZLEDİK!


Siyaseten bükemediğiniz bileği, bükebilmek ve engel olarak gördüğünüz kişiyi siyasi yaşamdan tasfiye edebilmek ve etkisizleştirmek için, canını sıkıp, bir şekilde canını acıtacak ve lekeleyip, itibarsızlaştıracak, yalnızlığa mahkum edecek ve sonuçta ya biat ettirip, teslim alacaksınız ya da imha edeceksiniz!


Bu oyun ne ülkeye, ne de Balıkesir’e yabancı bir  oyun değil. Öncesinde film izler gibi hem izledik hem yaşadık ve film bitmedi halen izleyip, yaşıyoruz. Ancak, edebi ya da sanatsal açıdan klasik değilse, aynı filmi tekrar tekrar izlemek herkese bıkkınlık verir. İşte bugün de istesek de istemesek de bu aynı filmi izlemeye mahkum ve mecbur edilmek isteniyoruz…


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 456