SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • SEMA KIRCI İLE SOHBETİMİZ ÜZERİNE…(2)

SEMA KIRCI İLE SOHBETİMİZ ÜZERİNE…(2)


Balıkesir AK parti milletvekili ve aynı zamanda Balıkesir’in tek bayan milletvekili Sema Kırcı ile ilgile dünkü yazımız okurlarımızın büyük ilgisini çekti. Yazı ile ilgili bir tek olumsuz mesaj ve paylaşım  almadığımı özellikle belirtmeliyim.


Eksiği vardır, yanlışları olmuştur ama her şeyin ötesinde Balıkesir’in sekiz milletvekili içerisinde Kırcı, AK Parti’den seçilmiş tek bayan milletvekilidir. Dolayısıyla da Kırcı, hem Balıkesir’in hem Güney Marmara ve Bandırma’nın  gülüdür..


Ne demişler, gülü seven dikenine katlanır…!


PARTİNİN YETİŞTİRDİĞİ “ALTIN KIZLAR” VE KIRCI..!


Peki, kimdir Sema Kırcı..?

Bildiğim kadarıyla zamanında Almanya’ya işçi olarak çalışmak için gitmiş bir Bulgaristan muhacırının üç çocuğundan biri olarak 1971 yılında Almanya’da dünyaya gelmiş. İlköğretim yıllarına kadar Almanya’da büyümüş olan Kırcı, daha sonra ilk öğrenimine Bandırma’da Ali Fahri İşeri İlköğretim okulunda sürdürmüş. Orta ve lise tahsilini ise yine Bandırma İmam Hatip okulunda tamamlamış.1996 yılında ODTÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü`nden mezun olduktan sonra  2011 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü`nde yüksek lisans eğitimini tamamlamış.


Yine bildiğim kadarıyla yüksek öğrenim yıllarında MGV(Milli Gençlik vakfı) de yer alan Kırcı, hem yüksek öğrenimine devam etmiş hem de 1997-2008 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi`nde çalışmış. 16 Ağustos 2001’de AK Parti’nin kuruluşu sonrasında 2001-2006 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları`nda sırasıyla Ekonomik İşler ve Dış İlişkiler`den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş ve bu yıllarda partinin genel merkezinde üst düzey sorumluluklar üstlenen, partinin Mali ve İdari İşlerinden sorumlu  ve milletvekili Ahmet Edip Uğur ile tanışmış.


UĞUR İLE KIRCI’NIN YOL ARKADAŞLIĞI..!


Kırcı ile Uğur arasındaki  ilişki denklemini Kırcı’nın vekilliği döneminde çözemeyenler ya da olmadık yorumlarla yaşananları anlamaya çalışanlar, ast-üst ilişkisi bağlamında bu yıllardaki ilişkiyi de bilmek ve anlamak zorundalar.


Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, parti içi yaşam ve ilişkileri konusunda konuşmama konusunda birazdan da öte tutuk ve nekes bir politik kişilik sergiliyor. Bir anlamda bildikleri ve tanık oldukları kendisiyle sınırlı ve paylaşmıyor. Paylaşmamaya da özel bir çaba gösteriyor.


Bu nokta da önemli olan ayrıntı şu: Büyükşehir belediye başkanı Uğur, Kırcı’yı 2015 Haziran genel seçimlerinden çok ama çok öncesinden yakınen tanıyor ve biliyor. Başından beri üzerine farklı imalı yorumlarla abartılan Erdoğan ve Kırcı ‘nın tanışıklık ve dostluğu da bu zorlu yıllara uzanıyor.


2006 yılında AK Parti II.Olağan Büyük Kongresi`nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğine seçilen Kırcı, 2008 yılında Genel Başkan Danışmanlığı görevine getirilirken, partinin MKYK üyeliğine seçilerek, partinin Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor. İslam Kalkınma Bankası ile birlikte düzenlenen "Akil Kadınlar Zirvesi"nde görev alan Kırcı, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu üyeliğini sürdürüyor.


AK PARTİ’NİN İYİ ANLAŞILMASI LAZIM..!


Tüm bunlar bize bir gerçeği fısıldıyor. Kırcı, ülkemiz şartlarında yüksek öğrencilik yıllarından başlayarak adım adım yetkilendirilerek, geliştirilmiş ve politik öz güven kazandırılmış parlak siyasi kariyere sahip bir bayan… Bir anlamda partinin “altın kızları” ndan ve Kırcı’nın politik yaşamının  tüm aşamalarını en iyi bilenlerin başında kuşkusuz Edip Uğur geliyor…


Onun içindir ki, 2015 yılı Haziran genel seçimleri öncesinde parti genel merkezi tarafından Sema Kırcı’nın ve kendisiyle aynı politik geçmişe sahip bir çok bayanın  veya  “altın kız”ın çeşitli kentlerde listelere serpilmesi Uğur gibi üst düzey partililer için ne sürpriz ne de bir rastlantıydı.


AK Parti’nin “dava” partisi niteliğinin ve bunun için “dava”nın iyi anlaşılması ve kavranması gerekiyor. Kırcı’nın 2015 yılı Haziran ve Kasım genel seçimlerinde milletvekili adayı olarak listede yer almasından başlayarak, seçilmesi sonrası Balıkesir’de sergilediği siyasi performans bir çok açıdan önemli ve bir anlamda Kırcı’nın politik kariyerini ve geleceğini  belirleyecek.


PARTİLİLER YAŞANAN HEMEN HER ŞEYİN FARKINDA..!


Örneğin, Bandırma’da bir partili yazımla ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım da şöyle demiş:

“2014 Mart yerel seçimlerinde gösterilmiş başarı nedeniyle başta büyükşehir belediye başkanı A.Edip Uğur olmak üzere ilçe belediye başkanlarının, parti teşkilatlarının rolünün küçümsenmesi, kayda alınmaması yapılabilecek en önemli eksik ve yanlışlardan biri idi ve ne yazık ki, bu yapıldı. Sadece bu kadar mı !”


Açıkça ifade etmek gerekir ise, bugüne kadar  Balıkesir AK Parti nezdinde kamuoyuna da taşınmış ve medyaya haber ve yorum konusu olmuş karmaşanın anlamsız çekişmelerin temel sorumlusu ve ana nedeni Bandırma’da parti nezdinde yaşananlardır ve yaşananların ise, ne yazık ki, Sema Kırcı’dan bağımsız düşünmek mümkün değildir.


Yani bir anlamda Kırcı bir “gül” ise, ne yazık ki “dikenleri”  gülün güzelliğini ve anlamını çoktan gölgede bırakmış durumda… İnsanlar ve dolayısıyla partililer  “dikenleri” konuşuyor…


KIRCI İÇİN ARTIK YOL, ZORLU..!


AK Parti Milletvekili Celalettin Güvenç  bir televizyon programında ne güzel söylemiş:

“İnsan bugün batıda üretimle tüketim arasına sıkıştırılmış bir varlık haline geliyor. İnsani özelliklerini yitiriyor. AK Parti 2002`de kurulurken kapitalist üretim tarzının içinde ezilmiş onunla yoğrulmuş kadrolar değildi. Ama 2002`den beri AK Parti bir yerden ülkeyi zenginleştirirken üretimle tüketimin tam ortasına oturdu iktidar olması sebebiyle.


“İşte bu noktada maalesef, varlık, maddiyat, yetki, makam insanları etkiliyor çok açık söylüyorum.


“Bugün eğer çocuğun adı konulacaksa, içimizde makamın, mevkinin, malın, mülkün, yürüyüşünü değiştirdiği adamlardan kurtulacaksın. Ben buna inanıyorum. Ülkeyi büyütürken kapitalist üretim tarzının da üzerine kondun. İşte bu bizi etkiledi, yürüyüşlerimiz değişti, nereden geldiğini unutanlar oldu. Sorun budur. İktidarın azdırdığı, mevkinin, makamın azdırdığı, fakiri, fukarayı görmeyenlerden, bir takım ayakla oyunlarıyla üstlerde kalmaya çalışanlardan kurtulmak gerekiyor. Bu da yapılacaktır. Bizim ve milletimizin Cumhurbaşkanımıza inancımız tam. AK Parti kendi içerisinde bu yenilenmeyi yapacaktır.”


Ben, Güvenç’in milletvekili olarak dikkat çektiği olumsuzlukların  Kırcı tarafından da yavaş yavaş fark edildiğine ve  kendi içinde ciddi sorgulamalar yaparak, eksik ya da yanlışlarını belirleme ve önlem alma noktasında arayış içerisinde olduğuna inanıyorum. Kırcı’nın konuşmalarından da bunu anlıyorum…Bunda başından beri yanlış yönlendirmelerin etkin rol oynadığına  inanmak istiyorum.


Ne demişler..?


Bana yol arkadaşlarını söyle sana kim olduğu, ne olduğunu söyleyeyim..!


Esen kalın..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 370