SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ŞEKERCİ, NİHAYET PROJELERİYLE VİTRİNE ÇIKTI!

ŞEKERCİ, NİHAYET PROJELERİYLE VİTRİNE ÇIKTI!


Ve Ak Parti Bandırma ilçe örgütü ile belediye başkan adayı Recep Şekerci de, Meclis üye aday listesini Seçim Kurulu’na sunduktan sonra, hafta sonu projelerini partililere ve kamuoyuna sundu.

YER SEÇİMİ YANLIŞTI AMMA ..!

Öncelikle şunu belirtelim: Şoförler Odası Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Proje Tanıtım Toplantısı’ başta yer seçimi olmak üzere hatalıydı.
Ak Parti’nin başkan adayının kesinleşmesi ve Recep Şekerci’nin başkan adayı olması sonrası aradan geçen zamana karşın, partinin başkan adayını Şubat sonunda görücüye çıkartmış olması hada ve geç kalmış bir etkinlikdi.
Bu hatanın ya da eksiğin giderilmesine yönelik, adeta bir taşla iki kuş vuralım misali, hem adayımızı tanıtalım hem de projelerimizi partililerin ve kamuoyunun ilgisine ve bilgisine sunalım düşüncesi ‘dar’ bir düşünce idi.
Sonuçta, hem adayın hem projelerinin tanıtımı yapıldı ve CHP’ye göre, CHP’nin ‘proje tanıtım toplantısı’na göre  partililerin, vatandaşların katılımı daha yüksek ve daha çoşkuluydu.
Yer seçiminin yanlışlığına karşın etkinlik organizasyonunun başarılı olduğunu bir kez daha yinelemekte yarar var.
Bu nedenle başta Ak Parti İlçe Başkanı Kasapoğlu ve yönetimini, Seçim Koordinasyon Kurulu’nu kutluyorum.

AK PARTİ VE AK PARTİ TABANI

‘Tanıtım toplantısı’yla ilgili şu da söylenebilir: CHP’nin başından beri iddia ettiği gibi ‘Bandırma, demokratik bir kenttir. O nedenle Bandırma demek, CHP demektir’ gibi kentin siyasal kimliğinin tanımlanmasına dönük yorum ve yakıştırmaların gerçekle hiçbir ilgisi bulunmuyor.
Tam tersi, Ak Parti etkinliğinde öne çıkan tablo, ‘uyuyan kentin uyanması’dır...!
Artık, şu söylenebilir: Ak Parti, yaşanan  tüm olumsuzluklara karşın kurumsal bir kimlik kazanıyor...
Partinin tabanı klasik anlamda bugüne kadar gördüğümüz ve tanık olduğumuz, partili niteliğinden ve görüntüsünden çok ama çok uzak...
Az konuşan, siyasal tartışmalara ,itiş-kakışa fazla girmeyen, izleyen ama bildiğini okuyan ve inandığını  sandıkta yansıtan bir kitle söz konusu...
Özellikle CHP ya da MHP’nin gerçekleştirdiği siyasetin ya da muhalefet anlayışı Ak parti tabanı için fazla bir anlam, derinlik, zenginlik ifade etmiyor.
Bu seçmen kitlesi, gerilimden, kutuplaşmadan, çatışmadan beslenmiyor.

SİYASET VE SOSYAL BİLİMCİLER AK PARTİ OLAYINI İRDELEMELİ...

Ak Partiyi en güçlü kılan seçmen kitlesinin orta yaş ve üstü olduğu söylenebilir. Çünkü, her iki kuşak da Türkiye’nin siyasal geçmişinden fazlasıyla nasibini almış,yaşananları ibretle izlemiş ve tanık olmuş, geçmiş siyasi anlayışlara ve siyasetçi prototibine kapalı bir kuşak..!
En önemlisi, bu kuşak, Türkiye’nin siyasal, ekonomik ve sosyal açıdan içerde ve dışarda itilip katılmasına karşı ve ‘Güçlü bir Türkiye’ istiyor ve ‘gücün’,İstanbul, Kocaeli, Bursa, Kayseri, Ankara gibi kendi yereline yansımasını ve taşınmasını istiyor.
Bence, sınıfsal açıdan Ak Parti iktidarı özellikle orta sınıfın beklenti ve arzularına yanıt vermeye çalışıyor.Onun ve geniş toplumsal kesimlerin muhafazakar eğilimlerinin, arzularının üzerinde yükseliyor.

BANDIRMA SİYASETİ HALA  2009`A ERAYDIN`A TAKILI!

Şekerci’nin projelerinin CHP’den Mirza’nın projelerine göre büyük bir farklılığı yok!
Ancak, CHPve Mirza’nın da 2009 Mart yerel seçimlerinde Ak Parti’den Eraydın’ın o günlerde gündeme taşıdığı projelerden öte ve çok farklı  bir projesi yok!
Yani bir anlamda, Bandırma, hala 2009 Mart yerel seçimleri öncesini ve o günlerde AK Parti’nin formüle ettiği proje ve yatırımları konuşup tartışıyor.
Zaten, CHP’li yerel yönetimin yayınladığı ‘5’te 5’ broşürü açılıp, bakıldığında CHP’nin 5 yıllık tek övüncünün AK Partili Öztaylan/Eraydın yönetimleri döneminde gerçekleştirilmiş işler  ve projeler olduğu görülecektir.

MERKEZ SAĞ VE MERKEZ SOL!

Ben, Şekerci’nin öngördüğü projelere takılıp kalmıyorum.
Çünkü,şunu 2004 seçimlerinde Öztaylan/ Eraydın yönetimleri döneminde hep birlikte yaşadık ve gördük: Seçim programında hizmet ve yatırım olarak ne varsa, iktidar olmaları durumunda her şey bir anda tepe taklak oluyor ve hiç gündeme taşınmamış işler bir bir gündeme getirilip, hizmet ve yatırım hanesine yazılıyor.
Evet, merkez sağın en büyük özelliği bu!
Birileri laf üretip, tartışırken merkez sağ iş üretip, icraata dönük hareket ediyor.
Türkiye’de ‘sol’un böylesine yıllanmış bir siyasal handikabı var ve bunu aşmak için kendisini zorlasa da olmuyor, oldurulamıyor..

Esen kalın...

Not: SonKurşun’u 30 Mart’a kadar adım adım günlüğe taşıyacağız.O nedenle, şimdilik 4 syf. olarak çıkıyoruz...
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1418