SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018

SATIŞA GELMEYİN!


26 Ekim de gerçekleşen Bandırma Belediyesi’nin olağanüstü  toplantısında gündem 2016 yılı tahmini bütçenin görüşülmesiydi.  Ancak, Meclis’e damgasını vuran ise  Grand Asya’daki belediye payının ihale yöntemiyle satışı ve sonrası kamuoyuna yansıyan gelişmelerdi.

Lafı hiç eveleyip, gevelemeyeceğiz.

 

BANDIRMA BELEDİYE MECLİSİ NE İŞ YAPAR!?

 

Başkan Mirza da çok iyi  biliyor ki,  son 10 yıldır  Bandırma Belediye Meclisi, yerel iktidar partileri ve  yerel iktidar grupları  için biçilmiş kaftan… Meclis’ deki sayısal çoğunluklarına dayanarak belediye başkanları ve meclis üyeleri  istedikleri  gibi  belediyeyi ve kenti yönetip, istedikleri gibi ‘grup’ adına bağlayıcı karar alıp, istedikleri uygulamayı gerçekleştirebiliyorlar.

Yasal mevzuatın dışında belediye yönetimlerinin önünde hiç bir engel yok! Kuşkusuz,  gittikçe yıllanan bu durum, belediye başkanları ve Meclis de sayısal çoğunluğu elinde bulunduran partiler için bir avantaj olarak görülebilir.

Ama kısa vadede..!

 

BANDIRMA’YI ADIM ADIM BİTİRDİLER!

 

Geçmiş yıllarda özellikle belediye mülklerinin satılması veya kiralanması, büyük projeler  ve maliyetleri konusunda belediye meclisinde, iktidar ve muhalefet partileri arasında  sert polemikler yaşanır, bu polemikler yerel basın organları tarafından eksiği fazlasıyla kamuoyuna taşınır, köşe yazarları yaşananları yorumlar,  sivil toplum örgütleri de  bu polemiklerin, siyasi gerilimlerin ortağı, tarafı  olmaya çalışırdı.

Bu büyük ölçüde bitti..!

 

‘SATICI CHP’YE  ŞİMDİ AK PARTİ VE  MHP  ‘DUR’  DİYOR!

 

Örneğin, Grand Asya Otel’deki  belediye payının  ihale yöntemiyle satışı konusunda belediye meclisinde CHP, Ak Parti, MHP meclis üyeleri arasında ARTIK düşünsel baz da farklı düşünen hiç kimse veya hiçbir parti kalmadı…Bu yönüyle kamu mülklerinin satışı konusunda  ARTIK farklı bir ses duymayı arzulayanlar ,yanılırlar.

 

MİRZA’DAN SOLCULARA,KEMALİSTLERE, SOSYALİSTLERE NANİK!

 

Öyle ki, sn.Mirza, çok açık ve net konuştu: ‘Ben, hiçbir zaman SATAN DEĞİL, ALAN BELEDİYE OLACAĞIZ demedim. BENİM AĞZIMDAN HİÇ BÖYLE BİR  SÖZ ÇIKMADI.’ diyen sn.Mirza, aptallıkları kavağa çıkmış kimi aklı evvel solculara, devletçilere, ulusalcılara ya da klasik ‘eski’ CHP’lilere  ve Atatürkçülere veya nasıl olunuyorsa, ‘sosyal demokrat sosyalistlere, ‘ en kibar deyimle,  NANİK yaptı!

 

Sn.MİRZA, SAKLAMIYOR..!

 

Evet, sn.Mirza, görüşünü hiç sakınmadı: İhale ve satış sonrasıyla ilgili, “Ancak daha sonra kamuoyunda oluşturulan spekülasyonları görünce bu şahsımı çok rahatsız etti. Bende kamuoyunu rahatlatma adına, rekabet ortamını tekrar yaratma adına ve kamu yararı adına bu kararı almayı uygun gördük” dedi. Hatta, ‘gördük’ bile demedi, ‘GÖRDÜM’ dediğini anımsıyorum.

 

İPTAL  VE  YENİLENME MİRZA İÇİN  ZORUNLULUK OLMUŞ-MUŞ!

 

Peki, sn.Mirza, ihaleyi iptal etmeyip de ne yapacaktı ki!?

‘SATIŞ” ve “İHALEYE” başından beri karşı çıkmış  bir çok CHP’li Meclis üyesine, eski belediye başkanı Sedat Pekel’e, İlçe Başkanı Hüseyin Çeri’ye rağmen, “ASLANLAR GİBİ SATARIM” mı diyecekti!?

Bu zor!

Hele hele, katakulliye getirilip, ihaleye sokulmadığını iddia eden CHP’nin Kepsut  Belediye Başkan Adayı Mustafa Karakoyun’a  ve Aksakal’lılara rağmen bu gerçekten çok  zordu. Hoş, iptal öncesi, yine bir çok  CHP’li meclis üyesi, sn.Mirza’nın ihaleyi iptal edip, ihaleyi yenileyeceği konusunda bizi uyarmıştı. Yani ‘iptal’, sn.Mirza’nın ve ekibinin SATMA konusundaki aşkını ve şevkini kırmış, düşüncelerini  değiştirmiş falan değil. Kimse aldanmasın ve kimse milleti de aldatmasın!

 

SİYASİ PARTİLERİN ROLLERİ DEĞİŞTİ!

 

Şimdi, Meclis de garip ve bir o kadar düşündücü bir siyasi tablo var. CHP’li Başkan Mirza ve ‘satış’ ekibi, 2016 yılı bütçe görüşmelerinde belediye mülklerini nasıl nasıl  SATMANIN politikasını yapar, mazeretlerini sıralarken, Ak Parti  ve MHP Meclis grubu , “ satın ama böyle olmaz. Bizden sonrakilere de satacak bir şeyler bırakın’ diye dertlenip, dövünüyor..!

 

İşte, iktidar olmak böyle bir şeydir!

Onun için bakmayın siz  CHP ve MHP’nin bugün AK Parti iktidarlarına yönelik, ithamlarına ve eleştirilerine…’Yıllardır iktidarda SATTINIZ, SAVURDUNUZ’  diyenler, yarın iktidar olurlarsa, eminim ki, gidene ‘satma’ ve ‘satış’ konusunda rahmet okuturlar!

 

DÜNÜN CHP’Sİ VE PEKEL İLE BUGÜNÜN CHP’Sİ VE  MİRZA..!

 

Evet, gariptir ve düşündürücüdür. Ne dedi, sn.Mirza? ‘BİZ SATMAYACAĞIZ, ALACAĞIZ’ SÖZÜ VE VAADİ, 2009 Mart yerel seçimleri öncesi  ve sonrası  Sedat Pekel’e  ve o zaman ki CHP’ye aitti. Ben, 2014 Mart yerel seçimlerinde  CHP’nin başkan adayı olarak ağzımdan böyle bir söz kaçırmadım, söylemedim.

O zaman şu söylenebilir:  Bandırma CHP için, bir Sedat Pekel  ve CHP’si dönemi var…Bir de Dursun Mirza ve CHP’si dönemi var! Ben, kişi olarak,  iki CHP’den Pekel dönemini ve CHP’sini  tercih ediyorum.

 

MİRZA İKTİDARININ KREMŞANTİSİ YİNE SOLCULAR, SOSYALİSTLER,KEMALİSTLER Mİ OLACAK!?

 

Bu yaşananlar Bandırma’da özellikle kendisini solcu, sosyalist, devrimci, Kemalist, emek dostu, ulusalcı   olarak ifade edenlerle, kendilerini  ideolojik kaygılarla  CHP’ye  endekslemiş kimi sendikalar ve demokratik kitle örgütleri temsilcilerinin kulaklarına küpe olmalı diye düşünüyorum.

 

2016 BELEDİYE BÜTÇESİNİN TEMEL DİREĞİ, SATIŞLAR!

 

Sonuç olarak; Bandırma Belediye Meclisi’nde  ihale ve satış kararlarının gölgesinde  2016 yılı belediye tahmini bütçesi CHP’li üyelerin ‘evet’leriyle, AK Parti ve  MHP’li üyelerin ‘hayır’ oylarıyla  karara bağlandı:BÜTÇEMİZ 119 MİLYON 175 BİN TL.!

AK Partili ve MHP’li meclis üyelerine göre, 2016 yılını Bandırma Belediyesi, SATARAK geçirecek. Sn.Mirza ve CHP’sine göre ise SATMANIN DIŞINDA YAPACAK BİR ŞEY YOK..!

Peki, acaba Bandırma’lılar SATMA konusunda ne düşünüyor!?

Şimdilik, esen kalın ama dikkat edin  de  SATIŞA GELMEYİN!


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 780