SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ŞARK KURNAZLIĞININ BU KENTE YARARI YOK!

ŞARK KURNAZLIĞININ BU KENTE YARARI YOK!


Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin toplanması  büyükşehir şirketi FIRINTAŞTermal Turizm Ulaştırma İnşaat ve Gıda Sanayi Ticaret A.Ş’nin Bandırma da eski Dekanlık binasının restorasyonuna talip olması ve Meclis de yaşanan tartışmalardan sonra konunun ve talebin Meclis Plan-Bütçe Komisyonu’na havale edilmesiyle Bandırma kamuoyunda  bina üserine spekülasyonlar  tartışmalar ve yorumlar başladı.

 

Tartışma konusu olan bina Bandırma için gerçekten de önemli. Kent merkezinde dün’e ait kalmış.korunabilmiş, kendisini kurtarmış üç-beş yapıdan biri eski Dekanlık binası.Bundan hiç kimsenin şüphesi yok!

 

Ama aynı binayla ilgili yıllanmış bir gerçek de var. Biz, den de bugün de bu binayı(diğer  tarihi binalar gibi) yıllardır kullanmayı, onarmayı bilemedik.Dekanlık yeni hizmet binasına geçtiği günden bugüne günlük hır gür içinde ve her gün defalarca önünden geçip gitmemize karşın,kapalı,suskunluğa gömülmüş, bakımsız, onarımsız binanın kıymetini anlayamadık.

 

Onun için önce kent ve kent toplumu olarak  çuvaldızı kentimize batırmasını bileceğiz. Hem de köküne kadar…

 

Şark kurnazlığı ile bir kent yönetilmez. Şark kurnazlığı ile de bir kentin tarihsel ve kültürel mirasına sahip çıkılamaz. Örneğin, Çelikspor karşısındaki eski Mal Müdürlüğü binası. Eski elektrik fabrikası. Her iki yapı da Bandırma için tarihsel ve kültürel önemde idi ve her iki bina da Balıkesir Valiliği’nin özel çabasıyla ihale edilerek, restore edildi ve  hizmete açıldı.

 

Bu her iki binaya neden ve niçin değiniyorum?

 

Çünkü, her iki bina da  Devlet yani Valilik nezdinde koruma altına alınıp,  restorasyonu için ihalesi yapılarak, bugünkü hallerine taşındı. Her iki binada da Bandırma Belediyesi  çalışmaları izleyen ve takip edendi.(Kaymakamlık dahil) Projeye göre restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonradır ki kesin kabuller yapıldı ve  kime  ve hangi kuruma tahsis edilecekse edildi.

 

Şaka falan değil. Ancak her iki binada Bandırma Belediyesi’nin  bir yatırımı ve hizmeti gibi kamuoyuna  aktarıldı. Şark kurnazlığı dediğimiz işte budur! Kimse, devleti de kamuyu da  şark kurnazlığı yaparak aptal yerine koymamalı!

 

Şimdi konumuza dönelim.

 

Bandırma eski Dekanlık binası kimin uhdesinde? Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin. 30 Mart 2014 tarihinde büyükşehir yasası kapsamında resmen ve fiilen büyükşehir belediyesi , yaklaşık 1,5 yıldır yasal açıdan  tüm ilçelerle yetki ve görev paylaşımı yapıyor. Aslında  görev ve yetki paylaşımı kapsamında bir çok adım da büyükşehir yasasının çıkması sonrasında zaten Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Belediyesi ile ilçe, belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları aracılığıyla atılmaya başlanmıştı.

 

Yani ortada ‘aaa bilmiyorduk, öyle mi’ diyebileceğimiz fazla bir şey yok, kalmadı. Bilenler de işte yazımızın başında dikkat çektiğimiz gibi, şark kurnazlığı peşinde koşuyor.

 

Örneğin, hemen yanı başımızdaki Erdek de, sebze,meyve ve balık hali mi vardı? Biliyoruz vardı ama  yıllardır ne halde olduğunu,kaç komisyoncunun hangi koşullarda kullandığını, hizmet verdiğini Erdekli biliyor. Hal’in büyükşehire geçmesiyle birlikte yıkım kararı alındı.Hem yıkılıp, alan temizleniyor nem de bu alana Erdek’e yakışır, modern bir Hal yapılacak. Erdek de aynı durum, otogar içinde geçerli. Bildiğim kadarıyla, hukuksal sorunların sonuçlanması bekleniyor. Peki, bugünkü mevcut hali Erdek’e yakışıyor mu? Tek kelimeyle HAYIR!

 

Yine örneğin, Körfez de Sarımsaklı Plajı…Bilenler bilir. Türkiye’nin ve Balıkesir’in, Kuzay Ege’nin en güzel kumsallarından birisine sahip.Yıllardır  nasıl kötü değerlendirildiğini, rant hesaplarını biliyoruz. Sarımsaklı Plajları da büyükşehire geçti ve Uğur’un ilk işi Mavi Bayrak almak oldu!

 

Evet,  bu kapsamda olay değerlendirildiğinde, Bandırma eski Dekanlık  binasının öncelikle restore edilmesi, sahipsizlik ve bakımsızlıktan kurtarılması gerekiyor. O nedenle anlamsız şekilde binanın restorasyonuna karşı çıkılmasını en başta Bandırma’lılara, esnafa  anlatamazsınız!

 

Peki, restorasyon bitti! Bina ne amaçla kullanılacak?

 

Sonraki makalemde bu konuyu ele alacağım.

 

Ancak, 7 Haziran genel seçimleri öncesi şunu yazmıştım: Bandırma siyasal ve sosyal yaşamında bir Dursun Mirza-Mehmet Tüm dayanışması ve ittifak ötesi yerel yönetime, CHP’ye,bir çok sivil toplum örgütüne taşınmış dostluk,yoldaşlık vardı. Tüm’ün milletvekili seçilmesiyle Mirza’nın Bandırma Belediye Başkanlığı konusunda daha rahat hareket edeceğini yazmıştım.

 

Öyle de oldu…

 

Mirza, 30 Mart 2014 seçimleri sonrası 7 Haziran’a kadar belediye başkanlığında  düşündüklerine uygun bir hat çizmede çeşitli sıkıntılar  yaşıyordu (Bu, doğrudan Tüm bağlantılı görülmemeli) Örneğin, Büyükşehir-Bandırma denkleminin kurulması ve iki belediyenin hizmet anlayışı eksininde uyumlu çalışması anlamında.

 

Ben,Başkan Mirza’nın Büyükşehir Meclisi’nde ele alınan Malta deresi ve Livatya konusunda olsun,Bandırmaspor ve  eski Dekanlık binası konusunda olsun,yaptığı konuşmalarda da ortada, daha sağ duyulu, daha mantıklı,daha gerçekçi bir yaklaşım ve duruş sergilediğine inanıyorum. Mirza, artık olaylara  karşı daha pozitif  bir duruş sergiliyor.

 

Ancak, kraldan  çok kralcılarda. Çok farklı dürtülerle ‘kavgacı’, ‘geçimsiz’ Mirza karakteri büyükşehire dayatılmak isteniyor ki, bunun Mirza’ya da Bandırma’ya da hiçbir yararı yok!

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 698