SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018

Sarı Yine İş Başında..!


Uzun bir zamandır Erdek ve belde de yaşananlar, ve beldenin şehr-i emini Hüseyin Sarı ile evlere şenlik karar ve icraatları üzerine bilinçli olarak yazmıyorum. Beni tanıyan ve bilen Erdekliler ve okurlarımız doğal olarak tepki gösteriyor, neden ve niçin yazmadığım konusunda  soruyorlar.

Ancak, son birkaç aydır Erdek de yaşananlar ve Sarı ve yönetiminin karar ve uygulamaları bir gazetecinin ya da yazarın görmekten ve yazmaktan, dillendirmekten imtina edeceği sınırları çoktan aşmış ve geçmiş durumda.

Neden ve niçin?

Çünkü, Sarı, bildiğiniz gibi ve yine yerinde durmuyor…

Yaz sezonunun başlaması ile birlikte Başkan Sarı’nın  geçtiğimiz günlerde Cola’nın hem bölge ve belde dağıtım firması hem de Cola’nın üst düzey yöneticileri ile anlamsız  ve kısır  bir ‘hesaplaşmaya’ girdiğine dikkat çekiliyor.

Peki, ne oldu ve neler mi yaşandı?

SARI’NIN GİYOTİNİ PARA MI..!?

Erdek belediyesinin uhdesinde olan işletmeler var ve bu işletmelerin Cola’nın dağıtım firmalarından ‘sonra ödenmek kaydıyla’  mal çektiği, ancak bu malların ödemelerinde çeşitli sorun ve sıkıntılar yaşandığına dikkat çekiliyor. Öyle rakamlar kaçık uçuk rakamlar değil… Keza, bir belediye başkanının turistik bir ilçede onca sorunu varken, asli işini bir kenara bırakıp, bir içecek firması ile hele hele Cola gibi uluslararası bir firmayla  belde nezdinde inatlaşma ve hesaplaşma içerisine girmesinin kabul edilebilir yanının olmayacağını da biliyorum.

Erdek nezdinde firma ile Sarı arasında yaşanan sorun ve sıkıntıyı bir süredir ilgiyle izliyordum. Sorunun muhatabı olan Cola firmasının üst düzey yöneticileri ile görüşme olanağı buldum ve görüştüm. Yöneticinin ismini vermemek kaydıyla söylediklerini aynen aktarıyorum:

“ Erdek de Hüseyin Sarı ile yaşadığımız ilk sorun bu değil. Sonra ödemek kaydıyla malı çekiyor ama günü geldiğinde ödemiyor veya ödeyeceği tutarı öldürüyor. Bu yıl da benzer sorunlar yaşanınca ödemeler konusunda firmamız ısrarcı davrandı. Ne yaptı? Burnumuzu sürtmek, yıldırabilmek amacıyla firmamızın ürünlerini satan bakkal, market, büfelerin dışarıdaki dolaplarını gerekçe göstererek tüm esnafa belediye adına cezai işlem başlatıp, firmamız ile esnafı karşı karşıya getirmeye çalıştı. Dağıtım araçlarımızın beldeye girişleri engellenmeye çalışıldı. Sonuçta , belki 40-50 bin TL.lik zarar gördük ama biz bu zarara razıyız. Çünkü, boyun eğseydik, bu rakam çok daha astronomik noktalara çıkacaktı.”

Şimdi, doğal olarak, okurlarımız  “ Ya Arıcan, konu mu bulamadın da Cola üzerinden Sarı’nın peşine düştün” diye sorabilirler. Evet, doğru, aynı soruyu beldenin şehr-i emini Hüseyin Sarı’nın kendisine sormak gerekmiyor mu? Belde de bir tek esnaf bile benzer bir şikayetini gazeteciye iletse, bu sorun ve sıkıntılar  mesleki olarak bizlerin ilgi alanına girerken benzer sorunları çözmekle mükellef olan Sarı’nın ve bir belediye başkanının üçün  beşin peşinde ne işi var!?

Kuşkusuz, olayın bir tarafının itham ve iddiası bunlar ama doğru ama yanlış! Sarı orada, esnaf ve Cola firmasının yetkilileri orada. Buyursun, doğrusu ne ise açıklamak isterse açıklasın.. Doğal hakkı..!

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI VE SAVCILIK BU İDDİLARI ÖNEMSEMELİ..!

Bu olayın üzerinde durmamın bir diğer nedeni ise  aynı şekilde Agrigento Otel ve Kralın Çiftliği tesislerinin sahibi işadamı ve  aynı zamanda AK Partili belediye meclis üyesi  Ceyhun Mırız  ile Başkan Sarı’nın son günlerde yaşadığı  sorun ve sıkıntılar ama en önemlisi Mırısın7ın kamuoyuna Sarı aleyhine taşıdığı iddialar..

Yaşanan sorun ve sıkıntıların, itham ve iddiaların temelinde yine ne var ?

HUKUKSUZLUKLAR, KEYFİYET  ve PARA..!

Bakın,işadamı Mırız, beldede yaşanan hukuksuzluklar, keyfiyet ve usulsüzlükler konusunda yaptığı basın açıklamasında ne diyor:

“Bu konuda elimizde ciddi belgeler bulunmaktadır. Erdek halkının parasını bu paravan şirketler ile çarçur ettirmeyeceğiz. Hukuk adamı olduğunu iddia eden Hüseyin Sarı önce borçlarını ödeyecektir. Çalıştırdığı personelinin maaşlarını ödeyecektir. Erdek Belediyesi’ne mal ve hizmet sunan kişi ve firmalara olan borçlarını ödeyecektir. Bu ödemeleri yaparken de ayrım yapmayacaktır. Hangi firmalara bu ayrımları yapıldığı da bilinmektedir. Bu konuda da elimizde ciddi delillerimiz vardır. Ne kendi borçlarını ne de belediyenin borçlarını ödemeyen Hüseyin Sarı’nın hukuka uygun tek bir yönü yoktur.”

Mırız, bu itham ve iddialarda bulunurken, kendisinin ve şirketinin de CHP’li  belediye başkanı Hüseyin sarı tarafından suistimal edilerek, mağdur edildiklerine dikkat çekerek, şöyle diyor:

“Bizzat Hüseyin Sarı’nın şirketimize zorla sattığı ve rahmetli babam Osman Mırız’ın destek olmak amacıyla çok yüksek fiyatlardan aldığı Kastri Mevkiinde bulunan bir kısım zeytinliklerdir. Hüseyin Sarı’nın sattığı zeytinliklerden birinin mülkiyetini üzerindeki başka hacizler nedeniyle 5 yıl devredemedi. Diğerleri ise kendi döneminde yaptığı Kastri İmar Uygulamasında belediye adına oluşturduğu kanuna aykırı parsellerin satışıdır. Bu parseller mahkeme tarafından iptal olunca belediye ye verdiğimiz paraları istedik. Ancak Hüseyin Sarı bu ödemeyi de 3 yıla yakın bir süre yapmayınca Mırız AŞ olarak avukatımız tarafından Erdek Belediyesi’ne dava açılmış ve açılan davalar kazanılmıştır. Yargı kararına rağmen Hüseyin Sarı yine ödememiştir. Neden borcun kaynağını açıklamıyor.”

DERT GERÇEKTEN HUKUK MU SALTANAT MI..?

Ceyhun Mırız ve Mırız A.Ş. beldede yatırım yaptıkları, işletme ve tesis sahibi oldukları, beldenin siyasal ve sosyal yaşamında aktif olarak yer aldıkları  günden bugüne  Hüseyin Sarı  ve ekibi için makamlarına ve güçlerine yönelik bir  TEHDİT unsuru olarak görüldüklerine  dikkat çekiliyor.

Parti ismini bilinçli olarak kullanmıyorum. Çünkü, siyasal partiler, Sarı ve ekibi için sadece bir araç ve Sarı bunu hiçbir zaman gizlemedi, dert edinmedi. ANAP ile başlayan AK Parti ile devam eden Sarı, bugün CHP ile yoluna devam ediyor. Bunu Erdek de ,belde insanları da, hatta CHP’liler de  çok iyi biliyor…

Ceyhun Mırız, rahat durmuyor, Sarı ve ekibine biat etmiyor, yola gelmediği gibi, susmuyor. O zaman  davranışlarının diyetini ödeyecek..!

Zamanında sürtünse de Sarı’nın Agrigento Oteli yıkacak, hali ve gücü yok. O zaman  Kapıdağ da kurulu Kralın Çiftiliği olarak hizmete alınmış ,bölge ve belde turizmi için muhteşem tesise elini uzatarak, yıkmaya çalışıyor.

Mırız da Sarı’nın eylemine konuşmasıyla son noktayı koyuyor: ”bu kişi beni yıkamayacak ama ben onun diktatörlüğünü yıkacağım.”

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 311