SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ROMANLARDAN VATAN HAİNİ ÇIKMAZ!

ROMANLARDAN VATAN HAİNİ ÇIKMAZ!


Bandırma’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Bandırma Romanlar Derneği’nin “Romanlar Kardeştir`` projesi kapsamında Romanlar Kardeştir Kültür ve Tanıtım Festivali düzenlendi. Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen festivalin açılışına Milletvekili Mehmet Tüm, Kaymakam Tuncay Sonel, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza da katıldı.


Dünyada yaklaşık 15 milyon  romanın yaşadığına dikkat çekiliyor. Türkiye’de ise,rakamlar değişik. Ancak, ülkemizde yaklaşık 4,5 milyon romanın yaşadığı belirtiliyor.


Dünyada ve ülkemizde devletlerin ve halkların tarihten günümüze romanlara bir diğer ifade ile çingenelere karşı izlediği ayrımcı ve  ötekileştirmeci politikaların günümüzde de sürdüğü söylenebilir. Genel de göçer bir yaşam süren romanların, ülkemizde yerleşik yaşama geçiş oranları ise %98’i buluyor. Ancak, yerleşik yaşam içerisinde yerleşkelerin varoşlarında öbeklenmiş romanların yaşam kalitelerinin farklı ve hatta ağır sorun ve sıkıntılar içerdiği de bir gerçek.


ROMANLAR DA BU ÜLKENİN ASLİ YURTTAŞIDIR!


Öncelikle, romanların milliyetsiz oldukları yönündeki genel kanaatin bir yanılsamadan ibaret olduğunu belirtmekte yarar var. Romanlar, vatanlarını farklı nedenlerle terk etmişler.(Tarihçilerin bu konu ile ilgili farklı iddiaları var.)Anayurtları ise ,Hindistan’ın Sindh ve Penjap  bölgesi.


Osmanlı döneminde, Rumeli topraklarında yaşayan Çingeneler ayrı yönetim sayılmışlardı. Kırklareli merkez var sayılarak, (Vize sancak beyinden bağımsız ve ancak gene Vize`de oturmakta olan) Yörük ve Tatarlarından sorumlu bir paşaya bağlanıp "Çingene Sancağı" olarak adlandırılan bu yönetim biriminde, Romanlar`ın yönetsel, mali ve askeri işleri düzenlendiğini biliyoruz.


Nisan 1971`de, Çingenelerin sorunlarını tartışmak üzere Londra yakınlarında ilk Uluslararası Roman Kongresi toplanmış olup bu kongreye atfen, 1990’dan itibaren 8 Nisan Dünya Romanlar Günü olarak kutlanmakta.


Cumhuriyet Türkiyesi’nde Romanlar, son yıllarda hızla kendi içlerinde örgütlenerek, yaşam biçimlerine, gelenek ve göreneklerine sahip çıkarken, hem her türlü toplumsal ayrımcılığa karşı seslerini yükseltiyorlar hem de eğitimden sağlığa,barınmadan istihdama  hemen her konuda eşit yurttaşlık talebinde bulunuyorlar.


YENİ TÜRKİYE, ROMANLARLA DA GERÇEKLEŞECEK!


Bu amaçla, 10 Aralık 2009 tarihinde beş federasyon, 80 Roman dernek temsilcisinin katıldığı Roman Çalıştayı gerçekleştirildi. Dönemin başbakanı Erdoğan ve diğer hükümet yetkililerine ve muhalefete mesajlarını ileten Roman temsilcileri, ayrıca 14 Mart 2010 tarihinde yine Başbakan R. Tayyip Erdoğan`ın katılımıyla İstanbul`da  düzenlenen Roman Buluşması`na yaklaşık 15 bin Romanın katılması ve Erdoğan’ın Romanlara karşı  toplumsal ön yargılar ve izlenen ayrımcı politikalar nedeniyle kendilerinden özür dilemesiyle milletvekilliği genel seçimlerinde iktidar ve muhalefetten partilerinin aday listelerinde yer bulabildiler ve Meclis’de  temsil olanağını kazandılar.2014 yerel seçimleri ve 2015 Haziran ve Kasım genel seçimlerinde temsil olanaklarını genişlettiler.


O nedenle, Bandırma Romanlar Derneği’nin “Romanlar Kardeştir`` projesi kapsamında Romanlar Kardeştir Kültür ve Tanıtım Festivali’ni gerçekleştirmiş olması ayrı bir önem taşıyor. Tüm dernek yöneticilerini ve kentimiz Ramanlarını bu festival nedeniyle  içtenlikle kutluyorum.


15 TEMMUZ DARBE  KALKIŞMASI VE ROMANLAR!


Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, festivalde yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişiminden söz ederek, “Devlet-millet bütünlüğünü 15 Temmuz darbe girişiminde de bu millet gösterdi. 15 Temmuz kalkışması, darbe teşebbüsüne karşı bu millet bir oldu, beraber oldu. Hangi partiden olursa olsun, hangi inançtan olursa olsun, hangi mezhepten olursa olsun herkes, FETÖ darbesine, paralel yapının darbe teşebbüsüne, kalkışmasına hep beraber karşı çıktı ve darbeye karşı bir millet darbesi gerçekleştirdi. Bu millet büyük bir millet. Romanıyla, Sünnisiyle, Alevisiyle, Kürdüyle, Türküyle, Arnavutuyla, Çerkeziyle hepsi beraber. Bugün de Bandırma’da bu meydanda güzel bir manzara var. Birlik var, beraberlik var, kardeşlik var. Roman kardeşlerimizi bağrımıza basıyoruz hep beraber” dedi.


Evet, 15 Temmuz darbe kalkışmasının ilk anlarında Roman kardeşlerimizle birlikte kentimizde alana hep birlikte ,omuz omuza yürüdük ve darbecilere karşı aynı dyguları inançla, kararlılıkla paylaştık. Bandırma Roman Derneği Başkanı  Feridun  Demirdöven’in konuşmasında dile getirdiği gibi, “Romanlardan hain çıkmaz. Terörist çıkmaz, milliyetçi çıkar. Vatanını, bayrağını, milletini seven insan çıkar.”


Yine Büyükşehir Belediye Başkan Uğur’un konuşmasında dikkat çektiği gibi,“Devlet millet bütünlüğü burada. Bandırmalılar, Roman kardeşlerimiz, kaymakamımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, belediye meclis üyelerimiz burada. Devlet-millet bütünlüğünü 15 Temmuz darbe girişiminde de bu millet gösterdi. 15 Temmuz kalkışması, darbe teşebbüsüne karşı bu millet bir oldu, beraber oldu. Hangi partiden olursa olsun, hangi inançtan olursa olsun, hangi mezhepten olursa olsun herkes, FETÖ darbesine, paralel yapının darbe teşebbüsüne, kalkışmasına hep beraber karşı çıktı ve darbeye karşı bir millet darbesi gerçekleştirdi. Bu millet büyük bir millet. Romanıyla, Sünnisiyle, Alevisiyle, Kürdüyle, Türküyle, Arnavutuyla, Çerkeziyle hepsi beraber. Bugün de Bandırma’da bu meydanda güzel bir manzara var. Birlik var, beraberlik var, kardeşlik var. Roman kardeşlerimizi bağrımıza basıyoruz hep beraber.”


ROMANLAR ÜZERİNE OYNANAN SİYASİ OYUNLAR!


Romanların Güney Marmara’nın siyasal ve sosyal yaşamında  ve genel-yerel seçim sonuçları üzerinde ciddi bir etkisi var. Özellikle Erdek ve Manyas’da  yerel seçimlerin sonucunun belirlenmesinde Romanların politik etkisi çok iyi biliniyor. Bir anlamda her iki beldede de Romanların politik desteğini arkalayan  seçim zaferini de ilan ediyor.


Bu politik ve toplumsal döngünün perde arkasında nelerin yaşandığını ise en iyi bilenler Erdek ve Manyas’daki Romanlar. Roman gençlerinin enerjilerini, an’lık ekonomik beklentilerini karşılayarak, Romanların seçimlerde verecekleri desteği ve kullanacakları oyları  maddiyata ve çıkara, karşılanamayacak vaatlere tahvil edenler, yıllardır politik anlamda  iktidar için, makam ve mevki için Romanları suiistimal ediyorlar.


Aynı şekilde, toplumda mafyasal özentiler peşinde koşanlar, Romanların ekonomik mağduriyetlerini, eğitimsizliklerini, imkansızlıklarını kullanarak Roman mahallelerini bir suç ve suçlu bataklığına dönüştürmenin arayışı ve çabası içindeler. Örneğin, bölgemizde tüm yerleşkelerde hırsızlık, uyuşturucu, fuhuş, vb., kriminal suçlar söz konusu olduğunda gözlerin doğrudan Roman mahallelerine çevrildiği muamma değil. Romanlar, toplumda potansiyel suçlu gibi görünüyor.


Oysa ki, Romanlar, yaşanan tüm gerçekliğin ve üzerlerine oynanan oyunların  farkında! Bunu sadece Romanların bir sorunu olarak değil, herkesin ve toplumsal bir sorun olarak görmemiz, hep birlikte olumsuzlukların, ön yargıların, ayrımcılıkların üzerine gitmemiz gerekiyor.


Esen kalın….

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 490