SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • RANT TARTIŞMALARI VE YEREL YÖNETİMLER!

RANT TARTIŞMALARI VE YEREL YÖNETİMLER!


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Balıkesir büyükşehir ile Çanakkale’nin  1/100 binlik çevre düzen planının hazırlanması ve onaylanması sürecinin tamamlanması ve büyükşehir belediyesinin bu plan bazlı 1/5000 ölçekli revizyon ve nazım imar planlarını hazırlama çalışmalarına başlamasıyla birlikte  ‘rant’ tartışmaları alevlendi.


Bu doğal mıdır?

 Evet, doğaldır..!


Ekonomik bir terim olan ‘rant’ kelimesi, bize yabancı bir  terim değil. Vikipedi’ye göre, Rant, emek harcamadan elde edilen kazanım. İktisatçılar tarafından ise "doğanın getirisi" olarak tanımlanmakta..


Balıkesir CHP İl Başkanı Ender Biçki, aslında planlama  çalışmaları kapsamında bir süredir kamuoyunda  konuşulup, tartışılan  itham ve iddiaları  basın toplantısıyla kamuoyunun gündemine taşıyarak, dedikodu mahiyetindeki  beyanları sonlandırıp, büyükşehir belediye başkanı Uğur’un yanıtlaması talebiyle bir dizi soru sormuş. Bundan yüksünmemek, kızmamak ve hatta  kapalı kapılar ardında dillendirilen muhabbetleri sonlandırdığı için kendisine teşekkür etmek gerekiyor ve belki de farkında olmadan sevgili Biçki,  hayırlı bir tartışmanın kapılarını aralıyor.


SN.BİÇKİ’YE TEŞEKKÜR  ETMEK LAZIM!


Sn. Biçki, ne demiş ve ne sormuş?

1.si, Danışman olarak görünen Mehmet Ali Ergin aynı zamanda Re-pie Gayrimenkul portföy yönetimi anonim şirketinin de yönetim kurulu başkan vekili yine Edip Uğur’un danışmanı olan Caner Bingöl’de aynı şirkette yönetim kurulu üyesi. İddialar şöyle ki, danışman Mehmet Ali Ergin’in Kabakdere civarında ve Aktarma köyüne kadar 5 bin dönüm bir alanı almak için köylülerle konuştuğu iddia ediliyor. Ne zaman 1/5000’lik planların uygulanmasından önce. Yani bu planlar yapılmamışken Re-pie Gayrimenkul anonim şirketinin yönetim kurulu başkan vekili ve Edip Uğur’un danışmanı bu bölgelerde arsa işlerine bakıyor. Şimdi ben soruyorum sayın Mehmet Ali Ergin siz Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’a bu kentte rant hesapları yapanlara dur demek için mi danışmanlık yapıyorsunuz yoksa siz gayrimenkul rant danışmanlığımı mı yapıyorsunuz ?


2.si, Yine Balıkesir’in imar planlarının büyük bölümünü ENSPD adlı bir şirket yapıyor. Bu şirket Balıkesir’i çok seviyor ki bunun yanında Karizma Pazar yerinin projesini yapmış Zağnos Paşa meydanının projesini yapmış Edremit Yaşam ve kongre merkezinin projesini yapmış. Özellikle Karesi, Altıeylül ve Dursunbey’in 1/5000’lik imar planlarını da bu şirkete vermişler. Bizim burada merak ettiğimiz şu. Bu hizmet alımı hangi koşullarda yapıldı?


Şimdi konu büyükşehir belediyesi , ürettiği hizmet ve yatırımlar olduğunda yaklaşık üç yıldır büyükşehir ve ilçelerinin dışına taşmış bir tartışma ve merak var.


BİR DÖNEM BİTERKEN…!


1.si, Büyükşehir belediye başkanı Uğur, bu kadar hizmet ve yatırıma kaynak nereden ve nasıl buluyor?


2.si, büyükşehir belediye başkanı Uğur, büyükşehir kapsamında yürüttüğü tüm bilimsel ve teknik çalışmaları neden niçin  büyükşehir nezdinde ilgili mimar, mühendis, plancıları atlayarak yapıyor?


3.sü,onlarca yıldır Balıkesir ve ilçelerinde siyasal ,sosyal ve ekonomik yaşama yön veren, ve statükodan beslenen kurum ve kişileri ya da kibar bir ifadeyle beyleri atlamayı alışkanlık haline getiren Uğur, bu güve ve pervasızlığı kendisinde nasıl buluyor?


Evet, kamuoyu önünde aleni konuşulmayan, genellikle kapalı kapılar ardında dile getirilmeye itina ile özen gösterilen bu ve benzeri soruların, güç gösterileri ve algı operasyonlarına neden olan  sadece birkaç soru  bunlar…Bu soruları niyetinize göre çoğaltabilirsiniz…


EDİP UĞUR,KAYNAĞI NASIL BULUYOR!?


Büyükşehir belediye başkanı Uğur’da önceki gün, sevgili Biçkinin kamuoyu gündemine taşıyıp, gün ışığına taşıdığı  sorularına açık yüreklilikle  somut yanıt vermiş ve şöyle demiş:

“Arkadaşlar, size iftira atanların yarasını söyleyeyim. Bunlar kendi parsellerini imara açmak isteyenler, mevzi planlarla sadece kendilerine menfaat üretmek isteyenler. Biz ne yaptık, Balıkesir merkezinin bütününü planladık. Şahıs-parsel ayırmadan bütün gelişme alanlarını planladık. Rantı tabana yaydık, halka yaydık. Eski günler geride kalmıştır. Bir zümrenin servetine servet kattığı, rüşvetlerin döndüğü bir devir kapanmıştır. Her şeyimiz açık ve şeffaf. Şehrin ürettiği değeri Balıkesirlilerin tümüne, belediyemize ve ülkemize kazandıracağız. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin bütçesinden heybelerini dolduramayanların saldırılarına boyun eğecek değiliz. Madden de manen de tatmin olmuş bir insanım. Ne ben ne ekibim ne harama el atarız, ne harama göz yumarız. Bu böyle biline.”


İşte asıl üzerinde durulması gereken ve tartışılması, sorgulanması gereken sn. Uğur’un konuşmasında satır arasında geçen şu beyan: ‘Eski günler geride kalmıştır!’


ASIL SORU ŞU: SATMAK VARKEN ALMAK NİYE..!?


İlerde bu beyanın ne anlama geldiği  ve ne anlaşılması gerektiği  üzerinde ayrıca durarak, sorgulayacağız.


Olayın üzerinde düşünülüp, sorgulanması gereken başka yönleri de var. Örneğin, Balıkesir’in 2014 yerel seçimleri ile birlikte büyükşehir yasası  fiiliyata geçti. Balıkesir de 53 olan belediye sayısı 20’ye düşerken, belde ve köyler kırsal mahalle kabul edildi. Belde ve köylerin uhdesinde olan araziler ilçe belediyeleri ve büyükşehir belediyesine geçti. Bugün, büyükşehir bünyesinde özellikle ilçeler kamuoylarında en çok tartışılan, rant merkezli itham ve iddialara konu olan olay, bu arazi ve tapuların nasıl ve ne amaçla kullanıldığıdır!


Örneğin, Bandırma belediyesi ve CHP’li belediye başkanı Mirza ve yönetiminin dolayısıyla da CHP ilçe yönetiminin  bu araziler konusunda izlediği yerel politika .Başkan Mirza, bir çok değişik ortamda dile getirdiği gibi, bugün belediyenin uhdesine geçmiş arazileri, giderlerini karşılamak  ve betçe açığını kapatabilmek amacıyla  ihale yöntemiyle satmaktadır!

 

Bunun için araziler de yetmemekte, adeta mülkü belediyeye ait taşınmazları da ihale yöntemiyle satmakta ve bizzat CHP’li eski belediye başkanı Pekel başta gelmek üzere ,meclis üyeleri ve partilileri tarafından ‘altın yumurtlayan tavuğu kesti’ği için ağır eleştirilere maruz kalmakta…


Yıllarca kamu mülklerinin satışı ve  özelleştirme konusunda  eleştirel bir politika geliştiren CHP’nin yerel iktidara geldiği yerleşim yerlerinde izlediği politika, satmak ve hizmetleri özelleştirmek olmuştur.


Bu konu üzerine yazmaya devam edeceğiz.. Şimdilik bu kadar…


Esen kalın..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 495