SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • PLAN DEĞİŞİKLİĞİNİN PERDE ARKASI!

PLAN DEĞİŞİKLİĞİNİN PERDE ARKASI!


Bilindiği gibi, Çanakkale/Balıkesir 1/ 100 binlik çevre düzen planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına sunuldu ve plan askı sürecine çıkarak, plana yapılan itiraz değerlendirildi.

 

NE DEĞİŞTİ!?

 

Kamuoyunda planla ilgili polimikler, itirazlar sürerken Şubat ayı içinde plan üzerine yapılan tartışmaları bile anlamsız kılan, gölgede bırakan adımlar atıldı. Bakanlık, plan üzerinde Bandırma ve bölgeyi derinden etkileyebilecek değişikliklere giderek, Edincik altındaki kimya ve ağır sanayi yatırım bölgesi olarak tayin edilmiş, ihtisas sanayi bölgesini plandan çıkardı.

 

Bitti mi, bitmedi!

 

Yapılan değişiklikle sanayi yatırım alanı küçültülürken, bölgede sanayi yatırımı olarak EnerjiSA ve Çolakoğlu kaldı.  EnerjiSa tesisleri 2041 dönümlük, alan üzerinde kurulu. Çolakoğlu ise yatırım sahası olarak 3850 dönümlük alan üzerine yatırım yapmayı öngörüyor.

 

Bu alanda yatırım için son üç yıldır 2700 dönüm yer satın almış Kroman Çelik ise  son plan değişikliğiyle plan dışında kalmış gözükse de firma, bugün için, yatırımdan vazgeçmiş değil. Yine aynı bölgede yatırım için 1000 dönüm yer satın almış olan Akdeniz Kimya’nın ise, son gelişmeler kapsamında yatırımını Mersin’e kaydırdığına dikkat çekiliyor.

 

Plan kapsamında ihtisas sanayi bölgesiyle ilgili bu gelişme yaşanırken, Bakanlık, 1/100 binlim planda öngörülen bir değişiklik kararı daha aldı ve Bandırma’daki iki lojistik merkezi iptal etti. Biri, Dutliman mevkiinde, diğeri de Paşaçiftlik mevkiinde…

 

DEVLETİN VE İKTİDARIN DERDİ BAŞKA…

PLAN DEĞİŞİKLİĞİNİN CHP İLE HİÇ BİR İLGİSİ YOK!

 

Plan  değişikliği ve sonucuyla ilgili Bandırma kamuoyuna bugüne kadar yansıyan teki beyan var. CHP milletvekili Namık Havutça’nın beyanı…

 

Balıkesir-Çanakkale 1/100.000´lik planlarının bölgede yarattığı endişeler, kaygılar ve bölgedeki belediye başkanlarımızın, diğer sivil toplum örgütleri, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve biz siyasetçilerin haklı itirazlarını bakanlıktakiler sağduyululukla gördü. Görmek zorundaydı…. Dolayısıyla bence bakanlığın kararı son derece isabetlidir. O bölgede tarımsal yatırımlar yapılmalıdır… Sanayileşmeyi de uygun alanlarda; işte Gönen´e giderken Taştepe´de çorak arazide, hala dolmayan Bandırma Organize Sanayi Bölgesi´nin değerlendirilmesi daha uygun. Sanayicilerimiz uygun yatırımları çevreye, insana duyarlı yapması son derece akılcı bir şeydir. Ben bu kararı veren bakanlık yetkililerine teşekkür ediyorum. Gerçekten bölgenin sağduyusu oldular. Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir Bandırma, yaşanabilir bir Gönen, Erdek bırakma adına son derece isabetli bir karar verdiler.Buna katkı sunan başta bakan olmak üzere, Balıkesir´deki diğer siyasetçi arkadaşlara katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

 

Bandırma Çevre Platformu(BAÇEP) ise, başlangıçtaki plan ve beraberinde plan üzerinde yaşanan değişikliklere karşı temkinli bir yaklaşım içerisine girerek, planı ve yaşanan değişikliği anlamaya çalıştı.

 

BANDIRMA VE BÖLGE SORULARINA YANIT ARIYOR…

 

Peki, ne oldu ve plan üzerinde perde arkasında neler yaşandı? Neler oluyor?

 

Bandırma’lının ve bölge insanın yanıtını beklediği sorular bunlardır. Çünkü bu konu siyaseten oy devşirilecek, al gülüm-ver gülümle Şirinler oyunu oynanacak, bir konu değildir. Öyle de görülmemeli.

 

Daha önce de yazdık. Özellikle Güney Marmara ve Bandırma, 1/100 binlik planı. ‘gördük görmedik’, ‘biliyoruz, bilmiyoruz’ gibi abuk tartışmalar içinde nefesini tüketirken ne üzerinde konuşabildi, ne akli, bilimsel ve teknik açıdan kentsel ve bölgesel reflekslerini geliştirebildi, ne de üzerinde tartışabildi. Bir anlamda plan, samimiyetsizliğe ve siyasete kurban edildi!

 

YAŞANANLARIN PERDE ARKASI

 

Plan ve plan değişikliği üzerindeki sis bulutları şimdi şimdi dağılıyor ve yaşananlar yavaş yavaş netleşiyor. Ocak ayının ilk günlerinde Merinos’ta başta Tarım, Sanayi, Bayındırlık Bakanlığı üst bürokratlarıyla Metal Sanayicileri Derneği üst yönetimi yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un da katıldığı basına kapalı bir toplantının gerçekleştiği belirtiliyor.

 

Bu toplantıda plan, ihtisas sanayi bölgesi, itirazlar, lojistik merkezler, vb. konular görüşme konusu oluyor. Özellikle Tarım Bakanlığı,  plan kapsamında yaklaşık 50 bin dönüm ekilebilir arazinin, zeytinliğin, meranın bütünüyle sanayiye açılmasına karşı itirazını dile getirerek, plana ‘olur’ vermiyor. Toplantı sonucunda planda ihtisas sanayi bölgesi ‘şimdilik’  kaldırılarak, sanayi yatırım alanının daraltılmasına karar veriliyor. Karşılıklı etki-tepkiler kapsamında sanayi yatırım alanı daraltılıp, ihtisas sanayi bölgesi plandan çıkartılırken, lojistik iki merkez de plandan çıkartılmış oluyor. Kuşkusuz, bu görüşmelerin Ankara ayağı da unutulmamalı…

 

BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI UĞUR İLE

MİLLETVEKİLİ ÖZTAYLAN’IN TAVRI NE OLDU?

 

Uğur ve Öztaylan ikilisinin iyi anlaşılabilmesi için santrancın iyi bilinmesi gerektiğine inanıyorum. Her ikisinin de boşa yapılacak bir tek hamlesi olmadığı gibi, santranç başında eğlenecek zamanları da yok!

 

Neden?

Çünkü, söz konusu olan ülke, bölge, kent ve toplum… Ak Parti, Başkan Uğur ve milletvekili Öztaylan’ın Balıkesir nezdinde geliştirdiği ya  da geliştireceği her türlü politikanın ve stratejinin ekseninde  2023 ve 2071 hedefi yer almakta. Bunun anlamı, ülkenin dünyanın en gelişkin ve ihracatta ilk 10’da yer alan listeye 2023’e kadar girmesi; Balıkesir nezdinde de Balıkesir’in 2023’e kadar Türkiye’de en gelişkin ekonomiye sahip, en fazla ihracat yapabilen 10 vilayetinin arasına girmesidir. Dolayısıyla Balıkesir’in tüm imkanları, enerjisi, ekonomik kaynakları, yetişmiş insan gücü bu amaç ve hedefe koşullanacak,  bunun için seferber edilecektir.

 

Başkan Uğur, yaptığı tüm açıklamalarda bunun planlamadan, programlamadan, organizasyon ve kurumsallaşmadan geçtiğini dile getiriyor. Bu, ‘Yeni Türkiye’ amaç ve hedefine uygun ‘Yeni Balıkesir’in yaratılması sorunudur. Bunun için Uğur, 1/100 binlik çevre düzen planının ‘bir an önce’ tamamlanarak, planlamada 25 binliğe,5 binliğe ve binliğe geçilmesini istiyor.

 

Bu kolay bir şey mi!? Hayır!

 

Yıllardır planlama konusunda en küçük bir adım atmamış, devlet ve siyasal iktidarların eksiğini ve yanlışını siyasi iradeniz, motivasyonunuz ne kadar güçlü olursa olsun, ’bir an da’ ve ‘öncelikle’ yapabilmeniz mümkün değil. Plan konusundaki sıkıntı ve sorunlar buradan kaynaklanıyor. En başka zamana ihtiyacınız olacaktır… Plan konusunda yaşanan gel - gitler bunun için yaşanmakta…

 

Yoksa, muhalefet partileri CHP ve MHP’nin iddia ettiğinin ötesinde, plana göre, ne Başkan Uğur’un ne de milletvekili Öztaylan’ın sanayi yatırım alanı olarak işaretlenen alanlarda ne tarla tapaları, ne de dikili bir ağaçları var. Ne de bu alanlarda kurulacak fabrikalarda Uğur ve Öztaylan’ın  payları falan var… O nedenle, Bakanlıklar arası genel bir konsensusla, bölgenin ve toplumun yararı gözetilmeye çalışılarak adım atılmaya çalışılıyor. Onun için son plandaki değişiklik, Uğur ve Öztaylan’a rağmen değil, genel bir uzlaşı sonucu olarak görülmeli.

 

PEKİ, BU AMAÇ VE HEDEFTE BİR KIRILMA DEĞİL MİDİR?

 

Evet, durum, bu şekilde değerlendirile bilinir. Örneğin, planda ihtisas sanayi bölgesine, kimya sanayinin eklemlenmesi, Başkan Uğur ve Öztaylan’ın başından beri, (kaygılar ve tepkiler de dikkate alındığında) kafalarını bulandırdı. Sanayi yatırım alanının gün be gün genişletilmesi bu alanın 10-15 bin dönüm arası sınırlandırılmasını, alanın disipline edilmesini beraberinde getirdi.

 

BANDIRMA’YI UCUZ SİYASETE KURBAN ETMEMEK GEREK!

 

Kuşkusuz, bunda bir diğer önemli etmen de Bandırma ve bölgenin plan konusundaki yaklaşımı, duruşu. Güney Marmara ve Bandırma, planla, bölgenin bu gününü ve geleceğine yönelik belirleme çabalarına, yerel yönetimi, Belediye meclisi, partiler, BANSİD, Ticaret Odası ve Borsası, diğer sivil toplum örgütleriyle, yerel basınıyla yabancı kalındı. Sürece müdahil olup, katkısını sunamadı. Plan konusu siyaseten ‘Ak parti, Uğur- Öztaylan ikilisi memleketi satıyor, yağmalatıyor’ mantığıyla oy avcılığına çıkıldı. El altından ‘Gezi olayları ’ okşandı, kutsandı. Olayın ne sosyo –ekonomik, ne sınıfsal ne ulusal ne de çevresel boyutları kavranamadı.

 

KALE GRUBU VE MİRZA’NIN ‘MÜJDESİ’

 

Örneğin, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın ‘müjde’ olarak anlattığı konuşmasında,Çevre Bakanlığına son plan değişikliğiyle ilgili teşekkür ederken,bunun Bandırma’ya sanayi gelmemesi gibi yorumlanmaması gerektiğini belirterek, ”Belediyemize Türkiye’nin büyük yatırım gurupları ve ünlü fabrikaların temsilcileri geliyor. Bandırma’ya yatırım yapmak istediklerini belirtiyorlar. Bunlardan biri de Kale Gurubu. Geçtiğimiz günlerde Kale grubu yetkilileri bana geldiler. Kendileri ile Bandırma’ya yapmayı planladıkları bir yatırım hakkında çok önemli ve olumlu görüşmelerde bulunduk. Kale grubu Bandırma’da savunma sanayi alanında bir yatırım gerçekleştirmek istiyor. İnsansız hava araçları, jet motorları ve piyade tüfekleri üretecekbir tesis yapmak istiyorlar. Belediyemize ait 640 dönümlük bir araziyi kendileri talep ettiler.Biz de bu konuda görüşmelerde bulunduk. Böyle bir tesis için bir takım şartlar gerekiyor. Kendileri bu şartları yerine getirmek için uğraştıklarını ifade ettiler. Bizler çevre konusundaki hassasiyetimizi her zaman ki gibi dile getirdik.”

 

Bu ‘müjde’ yi Ak parti iktidarı adına Büyükşehir Başkanı Uğur ya da milletvekili Öztaylan, kamuoyuna vermiş olsa idi, acaba ne olurdu?

 

Ayrıca, eminim ki, Kale grubu, bu yatırımla ilgili Bandırma Belediyesinin kapısını çalmadan iktidar partisinin temsilcilerinin, Başkan Uğur’un kapısını çalmıştır. Ya da Öztaylan’ın bir şekilde yatırımdan bilgisi vardır.

 

Cambaza bak, oyununu biliyorsunuz, değil mi? Bilenler bilmeyenlere lütfen anlatsın…!

 

Şimdilik, esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1049