SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018

ORTADA KALAN LİSTE!


Balıkesir büyükşehir belediye başkanı  A Edip Uğur’un  AK Parti’deki tüm siyasi kariyerlerini bırakıp, milletvekilliği görevinden ayrılarak  büyükşehir belediye başkanlığına  aday olması  bir raslantı ya da sürpriz değildi. Bir anlamda 2012 yılının son aylarından başlayarak parti içinde üst düzeyde gerçekleşmiş konuşmaların, sorgulamaların ve tartışmaların ürünüydü.


A.Edip Uğur, açısından siyasi bir risk miydi? 

Evet!


BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞINDA SON KARAR UĞUR’UNDU!


Siz, AK  Parti genel başkan yardımcılığı  ve partinin kasasını bir yana bırakıp, vekillik görevinizi süresi içinde tamamlamadan  ayrılıp, bir anlamda siyasi bir maceraya girerek, büyükşehir belediye başkanlığı için ‘ya bismillah’ diyerek, kollarınızı sıvayıp, yerel iktidar mücadelesine gireceksiniz.

Balıkesir’in 13 il dahilinde, TBMM Genel Kurulu’nda büyükşehir yasası kapsamına alınarak, tasarının kabul edilmesinden yaklaşık bir buçuk yıl sonra Uğur, büyükşehir başkan adayı oldu. MHP’den İsmail Ok, belediye başkanı idi ve doğal olarak 2014 Mart’ında gerçekleşecek yerel seçimlerde de Uğur’un en güçlü rakibiydi.


Öncelikle belirtelim ki, Uğur, Balıkesir’in yetiştirdiği, siyasi yaşama yabancı olmayan, il coğrafyasına hakim, partiye yabancı durmayan  bir kişilik olmasına karşın, yerel yönetim deneyimi olmayan bir adaydı. Balıkesir’in büyükşehir yasası kapsamına alınması ve 20124  Mart yerel seçimleri ile büyükşehir yasasının fiilen yürürlüğe gireceğinin anlaşılmasıyla birlikte parti içinde  bir çok ismin adaylığı da konuşulur oldu. Ancak, Uğur’un aday olacağının kesinleşmesiyle  adaylığını aklından geçirenler  doğal olarak geri çekildi.

Neden ve niçin?


UĞUR, NEDEN VE NİÇİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI  OLDU?


Çünkü, Uğur’un böylesine riskli ve zorlu bir kararı gelişi güzel ve kafasına göre almayacağını parti içinde hemen herkes gayet iyi biliyordu.


Ahmet Edip Uğur’un büyükşehir belediye başkan adaylığı  bir anlamda Balıkesir nezdinde başta il teşkilatı olmak üzere tüm ilçe teşkilatlarını hareketlendirdi, birlik ve beraberlik unsurunu güçlendirdi ve  yerel iktidar çalışmalarının Uğur odaklı gelişmesini beraberinde getirdi.

Ancak, yaşanan süreç zor ve çetrefilli bir süreçti!

 

2014 MART YEREL SEÇİMLERİNİN ÖNEMİ !


2013 yılında gerçekleştirilen  17/25 Aralık  FETÖ operasyonu  ve  yaşananlar, ülke genelinde olduğu gibi Balıkesir nezdinde de AK Parti açısından siyaseti zora sokmuştu. Hemen her gün yayınlanan telefon  tapeleri, ‘kutu’ üzerinden  servis edilen  fotoğraf ve görüntüler, yürütülen yoğun algı operasyonu, muhalefet parti  liderleri ve sözcülerinin FETÖ ile birlikte devşirdiği siyaset anlayışı ve pervazsız  dili yerel seçim arifesinde  seçimi kirli ve provakasyonlara açık bir zemine çoooktaaan taşımıştı.


Dönemin parti ilçe başkanı Eşref Kasapoğlu’nun o günlerde yürütmeye çalıştıkları seçim çalışmaları ile ilgili anlatımları düşündürücüdür. Şöyle diyordu:


“ Parti olarak sahaya inebilmemiz zor görünüyordu. Muhalefete mensup partililer ya da yandaşları daha cadde ve sokaklara girdiğimizde, iş yerlerin, kahvehanelere  ya da apartmanlara yöneldiğimizde  her türlü hakareti ve ağza alınamayacak küfürü savuruyorlardı. Edip Bey, ilçemize geldiğinde bizlere hem moral veriyor hem de  bitmez bir enerjiyle çalışmalarımıza yön veriyordu. Fetocular, bulundukları her yerde muhalefet partilerine büyük destek verdiler. Tam bir hesaplaşma yaşandı.”


Siyasette bilgi, birikim ve deneyimin önemi büyüktür. Balıkesir, bunun önemini en bariz biçimde 2014 Mart yerel seçimlerinde yaşadı.


“BÜYÜKŞEHİR DE İSMAİL OK, İLÇELERDE 6 OK’ VE FETÖ!


“Büyükşehir de İsmail Ok, ilçeler de  6 Ok” sloganı seçim arifesinde  CHP’nin de, MHP’nin de temel siyasi argümanıydı. Bu siyasi argümanın mimarı ise FETÖ idi! Daha seçim günü sandık sonuçlarının netleşmeye başlamasıyla her iki partinin temsilcileri ve partililerinin  birbirini ‘ihanet’ ve ‘sözünde durmamak’la suçlaması  boşuna değildi.


Balıkesir aynı siyasi kader ortaklığını cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşadı. CHP’li mi MHP’li mi hala bilinemeyen Ekmeledin  İhsanoğlu,17/25 Aralık operasyonunun siyasi argümanları ile yeni toplumsal kutuplaşmaların ve gerilimlerin odağına cumhurbaşkanı adayı olarak oturtuldu.


2014 yerel seçimlerinde AK Parti’nin büyükşehir belediye başkanlığı yanı sıra 15 ilçede  ilçe belediye başkanlıklarını kazanmış olması yaşanmış seçim yarışı, o günün siyasi  ve sosyal havası dikkate alındığında ayrı bir önem kazanıyor. Başkan Uğur’un her fırsatta ve ortamda özellikle FETÖ ile mücadelede 2014 yerel seçimlerini ve sonucuna işaret etmesi boşuna değil! 


YAŞANAN SİYASİ KARMAŞANIN ANAHTARI NEREDE ARANMALI?


Ben, sürece bu yönleri ile bakılıp, irdelendiğinde, 2015 milletvekilliği genel seçimlerinde AK Parti’nin Balıkesir milletvekilliği listelerinin hazırlanması sürecinde yaşanan parti içi karmaşa ve  listelerin netleşmesi sonrası oluşan parti içinde yaşanmış olumsuz ve bugünlere taşınmış havayı da  2014 Mart yerel seçimleri arifesinde FETÖ ile yaşanmış hesaplaşmaya ve seçim sonucunda FETÖ’nün yediği darbeye bağlıyorum.


Sanırım, biraz karmaşık oldu. Listeler Davutoğlu’nun başbakanlığı ve parti genel başkanı olduğu dönemde, doğal olarak onun büyük ölçüde etkisiyle oluşturuldu. Ne Balıkesir derdini anlatabildi ne de teşkilatlar. Parti içinde yapılmış eğilim yoklamaları, kamuoyu yoklamaları ve anketleri bir anlamda ‘güm’ e gitti. 2014 yerel seçimlerindeki başarının siyasi mimarının beklenti ve talepleri bir anlamda göz ardı edildi.


Balıkesir AK Parti, o gün bugündür, hala 2015 Haziran ve Kasım genel seçimlerinin il genelinde yarattığı olumsuz sonuçları aşabilmenin parti içi arayışlarını sergiliyor.


Hala ortada bir tek kişi , ekibiyle birlikte koşuşturuyor ve eksikleri, yanlışları parti de ve kamuoyunda  nötrlemenin mücadelesini veriyor. Önümüzdeki süreçte, ülkenin gündemine referandum ya da erken bir genel seçim gelecek ise, ki öyle görünüyor, bu referandum ve sanırım, genel seçimin de ana mimarının Uğur ve ekibi olması kaçınılmaz!


Muhalefetin ya da FETÖ’nün Uğur ve ekibini bu çerçevede hedef seçmesini anlarım ama parti içinde Erdoğan ismi üzerinden prim sağlamaya çalışıp, el altından Uğur’un ve ekibinin hedef alınmasını anlayabilmek gerçekten  çok  zor! Zamanın çarkı işledikçe  parti içindeki hesaplaşmanın üzerindeki bulutlar dağılıyor, sahnelenmeye çalışılan oyun her gün biraz daha netleşiyor. 


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 491