SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • OLİGARŞİ VE OLİGARKLAR…!

OLİGARŞİ VE OLİGARKLAR…!


Bu hafta, Balıkesir TV 100’de her Perşembe yayınlanan ‘BASIN EKSPRES’ haber programında Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’yı canlı yayında konuk edeceğiz. Yaklaşık 1 ay önce ‘Yerel Yönetimler ve Yerel Siyaset’ başlıklı  programda  Bandırma ve Bandırma Belediyesi’nde yaşananlar, yolsuzluk ve suiistimal itham ve iddiaları üzerine bir çok konuyu kamuoyunun gündemine ben taşımıştım. Bu itham ve iddialar, ilk kez bir televizyonda gündeme getirilmiş olsa da  özellikle Bandırma kamuoyu ve kent basın ve yayın organları  açısından  bu itham ve iddialar  sürrpriz  niteliği taşımıyordu.


Çünkü, TV 100’de dile getirdiğim itham ve iddialar üzerine bugüne kadar bir çok makale kaleme aldığım gibi bu konular üzerine bir çok de haber yaptım. Bir çok belediye meclis üyesi ve parti sözcüleri de bu konulara zaman zaman değindi.


Ancak, bana göre en önemlisi, sn.Mirza’nın siyasal yaşamı ve meclis üyeliği, belediye başkan yardımcılığı ve yaklaşık üç yıllık başkanlık dönemleriyle ilgili  bu itham ve iddiaların yabancısı olmadığı ve en çok tartışma konusu olduğu alan, partisi CHP..! 


BANDIRMA VE MUHALEFET SORUNU!


Bunu söz konusu programda da dile getirmiş ve belediye meclisi içindeki veya dışında kalmış muhalefet partilerinden öte CHP’lilerin ve hatta CHP’li meclis üyelerinin bu konularda  daha açık ve ciddi muhalefet sergilediklerine dikkat çekmiştim. 


Olayın bu yönü Bandırma’ya ve seçmene yabancı değil! Bu nedenle, Ak Parti ve MHP’nin  ilçe yönetimleri ve meclis üyelerinin Bandırma’da layıkıyla muhalefet görevlerini yapıp yapamadıkları  konusu siyasal yaşamın temel sorun ve sıkıntılarından biri haline gelmiş durumda.


Bir şeyin altını önemle çizmekte yarar var. 2014 Mart yerel seçimlerinin üzerinden geçen zaman belli ve yerel yönetimlerin, yöneticilerin yerel seçimlere kadar  uzun bir zaman var. Bugünden, keskin hatlarla, yerel yönetimler ve yöneticilerin insafsızca sorgulanması ve eleştirilmesinin fazla anlamlı olmadığını bir çok kez dile getirerek, sorunun partiler ötesi sorunların kişiselleştirilmesi riski taşıdığını vurgulamıştım. Ancak, bu riske dikkat çekmenin günümüzde fazla anlamı olmadığını da, ne yazık ki, görüyor ve yaşıyoruz. Bir yönüyle olay ve olguların kişiselleştirilmesi riskinden kaçınmak günümüzde  gerçekten zor ve anlaşılmaz!


Çünkü, ne yazık ki, yerel yönetimler ve yerel yöneticiler de, kamuoyu ve basın ve gazetecilerle, yazarlarla  ilişkilerinde  kendilerine veya iktidarlarına yönelik her türlü teması, haberi veya eleştiriyi siyasallaştırarak, muhataplarını  ötekileştirerek yorumluyor ve yaklaşıyorlar. Bu da, toplumda siyasal  kutuplaşmayı ve ayrışmayı bir anlamda kışkırtıyor.


OLİGARKLAR VE PARAZİTLER!

 

Böylesi bir siyasal ve sosyal yaşamın ‘parazitleri’ fazladır. Parazit aynı zamanda asalaktır. Kutuplaştırmadan, gerilimden ve çatışma kültüründün beslenir, kendisine bir yaşam alanı yaratmaya, yarattığı alanı da  bir şekilde korumaya çalışır. Dün olduğu gibi günümüzde de, halkın, kraldan çok kralcı, olarak tanımladığı bu vakanın figüranlarını her yerde  görebilirsiniz. Bunlar sürekli bir ‘iş ‘yaptıklarını sanırlar, oysa ki, gerçekte yaptıkları yaşanan süreçten ve iktidar olanaklarından bir şekilde beslenmek, konumlarını  ve varlıklarını korumak, idame ettirmektir.


Hep duymuşuzdur. ‘Aslında  muhatabımız iyi bir adam ve iyi şeyler yapmak istiyor ama etrafı kuşatılmış ve etrafına surlar örülmüş. Kendisine ulaşabilmek, dokunabilmek mümkün değil! Anlamıyor ve görmüyor, adeta kör edilmiş!’


Meslek yaşamımım da hep dile getirdiğim bir  sözcük oldu: Oligarşi ve oligarklar!


Sosyolojiye ve siyaset bilimine  göre; Oligarşi, küçük ve ayrıcalıklı bir grubun iktidarda olduğu yönetim şeklidir. Genellikle bu grubun bencilce ve görevlerini kötüye kullanarak gerçekleştirdiği, despotça bir yönetim şeklidir. Oligarşinin üyesi ya da destekçisi olan kişi ya da grupları tanımlamak için "oligark" terimi kullanılır.


‘KRAL ÇIPLAK’ DEMEK İÇİN..!


‘Kral çıplak’ ifadesi, tarihte kurulmuş bulunan oligarşik yönetimlerin yönetilenler  açısından ‘iktidar maskesi’nin düşürülmesinin ve oligarkların da ‘insan’ olduklarının bilince ulaştırılmasının, dokunulmazlık sınırlarının  aşılıp, etraflarındaki surların yıkılması anlamını taşır.


 Artık, ‘sır’ perdesi aralanmış ya da yırtılıp, parçalanmıştır. Ki, bu da insanın insanlık öyküsünün bence en kutsal yanıdır. Bu insanı insanlaştıran faaliyet zorlu ve belalı bir faaliyettir.


Çünkü, oligarkların da bir ‘egosu’ vardır ve bu da psikanalistlerin ve psikologların ilgi alanının ötesinde siyaset bilimcilerin, sosyologların, tarihçilerin, ekonomi-politikçilerin ama en önemlisi  gerçek aydınların ilgi alanına girer. Diyeti ağırdır ve ananızdan emdiğiniz süt burnunuzdan getirilmeye çalışılır.


İşte, günümüzde buna, demokrasi ve özgürlük mücadelesi ya da demokratikleştirme veya özgürleştirme deniyor. Prometheus’un bu uğurda başına gelenleri bilmiyor ve anlayamıyorsanız, işiniz zor demektir!


Açın ve okuyun!


Gerçek halk aydınlarının ülkeye, kentlere ve  vatandaşa karşı sorumlulukları  ile oligarklara karşı sorumlulukları  türdeş değildir. Birisi ‘kral çıplak’diye inatla söylemesi gerekenleri söyler ve yazarken, diğeri ya aptalca ‘kral çıplak’  sözlerine karşı edep yerlerini örtmeye  kimisi de ayrıcalıklarının  ne kadar yönetmek için vazgeçilmez olduğunu umarsızca anlatmaya çalışır. Oysa ki, ağzından çıkan her sözcük, farkında olmasa da, çıplaklığının insanlar nezdinde tescilinden öte bir anlam taşımaz!


Evet,biz yeniden konumuza geri dönelim. 


BU PROGRAMI KAÇIRMAYIN!


Bu hafta perşembe günü, saat 20.00’de Balıkesir TV 100’de Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’yı programımıza canlı yayında konuk edeceğiz. Ben hoş, anlamlı ve nitelikli  bir program olacağına inanıyor ya da inanmak istiyorum.


Aziz Han’ın ifadesiyle ‘derby’ mi? Hayır, bu yakıştırmanın kendisi bile bana hoş gelmiyor. Bir gazeteci-yazar ile bir şehr-i emin’in bir  TV programda karşı karşıya gelmesi neden ve niçin,’derby’ olsun ki! O anlatacak biz dinleyeceğiz. Biz soracağız, o anlatacak ve biz yine dinleyeceğiz. Ne onun anlatacakları ne de bizim sorularımız bitecek…


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 584